http Α΄ ΕΠΣΚ: Πολύτιμοι βαθμοί για ΑΕΚ και Φρίξο, άνευ αγώνα νίκη για την Αναγέννηση, τρεις αναβολές
Sunday, 16 December 2018 13:56

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου έκοψε την φόρα του πρωτοπόρου Βύρωνα με το 1-1 στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Πολύτιμη νίκη για την ΑΕΚ, τρίποντο για τον Βρασίδα.

Άνευ αγώνα νίκη για την Αναγέννηση Λιμεναρίων καθώς η διοίκηση του Ολυμπιακού Καβάλας αποφάσισε να μην γίνει το ταξίδι στη Θάσο ως ένδειξη διαμαρτυρίας. Αναβλήθηκαν τα παιχνίδια σε Ελευθερούπολη, Νέα Καρβάλη και Φιλίππους, λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών. Αναλυτικά:

Βύρωνας Καβάλας-Φρίξος Πλατανοτόπου: 1-1

Πολύτιμο βαθμό, με 1-1, απέσπασε ο Φρίξος Πλατανοτόπου κόντρα στον πρωτοπόρο Βύρωνα στο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας που έγινε στο Χαλκερό. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, είχαν ευκαιρίες και προηγήθηκαν με κεφαλιά του Άγγου, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παντελίδη,  στο 28ο λεπτό. Στην επανάληψη, και ιδιαίτερα μετά το 70, ο Βύρωνας έριξε ρυθμό και σε μια ανύποπτη φάση στο 93ο λεπτό ο Αδαμαντίου ισοφάρισε στο τελικό 1-1. Ντεμπούτο στον πάγκο του Φρίξου έκανε ο Νίκος Καραμπιπέρης.

Βρασίδας Ν. Περάμου-Κεραυνός Κρηνίδων: 4-0

Ο Βρασίδας Ν. Περάμου υποδέχθηκε, με καλή ψυχολογία μετά την νίκη που σημείωσε στην Επιτροπή Εφέσεων, τον Κεραυνό Κρηνίδων για την 11η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 4-0. Ο Χρ. Φωτόπουλος έκανε το 1-0 και ο Καλτσίδης το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Μπαρμπαγιάννης ανέβασε τον δείκτη στο 3-0 και ο Μ. Τσέχου διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΑΕΚ Καβάλας-Άρης Πηγών: 2-1

Σπουδαία νίκη, με 2-1, κατέκτησε η ΑΕΚ Καβάλας κόντρα στον Άρη Πηγών για την 11η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς όμως μετά το 15 το ματς ισορρόπησε και η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 20 με κεφαλιά του Μπρέκου. Στο 40 οι Πηγές έχασαν μοναδική ευκαιρία πάνω στη γραμμή. Στο 48 ο Νομικός με πολύ ωραία ατομική προσπάθεια, αφού πέρασε 2 αντιπάλους, και τρομερό πλασέ έκανε το 2-0. Στο 60 η ΑΕΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ζαπίδη με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 65, στο 70 και στο 72, σε ισάριθμες αντεπιθέσεις ο Ντέντε βγήκε τετ-α-τετ αλλά αστόχησε. Στο 76 ο Παπαστεφάνου μείωσε σε 2-1 και αυτό ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.