http Β΄ ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): Επτάρα για τον Αστέρα Φωλιάς, δύο ισοπαλίες, δύο αναβολές
Sunday, 16 December 2018 14:10

Β΄ ΕΠΣΚ (3ος όμιλος): Επτάρα για τον Αστέρα Φωλιάς, δύο ισοπαλίες, δύο αναβολές

O Αστέρας Φωλιάς επιβλήθηκε με 7-0 του ΑΣ Παγγαίου και βρίσκεται μόνος στην 2η θέση μετά την 10η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ισοπαλίες σε Παλαιοχώρι και Κάριανη. Δεν έγιναν, λόγω συνεχόμενης βροχόπτωσης που έκανε ακατάλληλα τα γήπεδα, τα ματς στο «Δ. Παρίδης» και στο Κοκκινόχωμα. Αναλυτικά:

Αστέρας Φωλιάς-ΑΣ Παγγαίο: 7-0

Σε ρυθμό ρελαντί ο Αστέρας Φωλιάς πήρε τη νίκη με το επιβλητικό 7-0 επί του ΑΣ Παγγαίο για την 10η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα βρέθηκε στην 2η θέση της κατάταξης. Το ημίχρονο έληξε με 5-0. Δύο γκολ για τους νικητές πέτυχαν ο Ι. Χρυσανίδης και ο Αθανασάκης (το πρώτο με εύστοχο πέναλτι) και από ένα οι Χατζησάββας, Τσιγκόλα και Ερ. Κότσι.

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-Ατρόμητος Ακροβουνίου: 3-3

Χορταστική ισοπαλία, με 3-3, στο γήπεδο του Παλαιοχωρίου στην κόντρα της 10ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας μεταξύ της τοπικής Ένωσης και του Ατρόμητου Ακροβουνίου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με 0-2 όμως στο 60 έγινε το 2-2, ο Ατρόμητος πήρε εκ νέου προβάδισμα όμως διαμορφώθηκε το τελικό 3-3. Στο 5ο μόλις λεπτό εκτέλεση φάουλ του Σαουλίδη, απόκρουση του Φασουλή και στην επαναφορά ο Νικολάου έκανε το 0-1. Στο 10 ο Σαουλίδης με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-2. Στο 30 χαμένο τετ-α-τετ του Μαστανιάδη και στο 35 ο ίδιος παίκτης μείωσε σε 1-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 60 ο Τουμπαρίδης με εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 2-2. Στο 75 ο Σαουλίδης, δέχθηκε μια μακρινή μπαλιά, και με  δυνατό σουτ έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Ατρόμητο, 2-3. Στο 80 ο Ρούγας κέρδισε πέναλτι και αποβολή του αντιπάλου του. Στην «βούλα» πήγε ο Ζέκια για το τελικό 3-3.

**Ο Νικολάου αφιέρωσε το πρώτο γκολ στον Χρήστο Τσουκαλίδη που επέστρεψε στην αποστολή (1η συμμετοχή φέτος στην 18άδα) μετά από πολύμηνη απουσία λόγω τραυματισμού.

ΑΟ Κάριανης-Κεραυνός Ελευθερών: 2-2

Πολύ καλό το παιχνίδι στην Κάριανη μεταξύ της τοπικής ομάδας και του Κεραυνού Ελευθερών για την 10η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και έληξε ισόπαλο με 2-2. Ο Μανώλκας, μετά από λάθος συνεννόηση στην άμυνα, έκανε το 1-0.  Στο 35 ο Αγγελίδης ισοφάρισε σε 1-1 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Ο Δανιηλίδης με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Τραγαντζόπουλου, έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2. Στο 82 ο Κουτσογιάννης έκανε σουτ ο Αγγελίδης έδιωξε πάνω στην γραμμή και τελικά μέτρησε το γκολ από τον επόπτη για το τελικό 2-2 (ο διαιτητής είδε χέρι και θα έδινε πέναλτι και κόκκινη στον παίκτη του Κεραυνού). Διαμαρτυρίες υπήρξαν εκατέρωθεν για την διαιτησία, οι μεν ζήτησαν δυο πέναλτι στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι χέρι του Κούτρα στο 94ο λεπτό.