http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Εξάρα για τα Αμισιανά, πεντάρα για τον ΠΑΟΚ
Sunday, 16 December 2018 16:40

Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Εξάρα για τα Αμισιανά, πεντάρα για τον ΠΑΟΚ

Published in Β’ ΕΠΣΚ

«Διπλό» με εξάρα για τον Μακεδονικό Αμισιανών για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ κέρδισε τον Ηρακλή Καβάλας στο ντέρμπι της Καβάλας, εκτός έδρας πεντάρα για τον ΠΑΟΚ, νέα νίκη για τον Άρη Ζυγού. Η αποστολή του Άρη Πρίνου ταξίδεψε κανονικά από την Θάσο για το παιχνίδι στον Αμυγδαλεώνα αλλά το γήπεδο ήταν ακατάλληλο και έτσι το ματς αναβλήθηκε και θα οριστεί εκ νέου από την διοργανώτρια αρχή. Αναλυτικά:

Κεραυνός Καλλιράχης-Μακεδονικός Αμισιανών:  0-6

Ο Μακεδονικός Αμισιανών επιβλήθηκε με 0-6  του Κεραυνού στο γήπεδο της Καλλιράχης, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, και παραμένει μόνος στην κορυφή. Με δύο εκτελέσεις φάουλ ο Μουλάι σκόραρε δις για το 0-2. Ο Καρέλης με σουτ στο γάμα έκανε το 0-3 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Μουλάι με σουτ έξω από την περιοχή ανέβασε τον δείκτη στο 0-4 φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ. Ο Κεχαγιάς σκόραρε για το 0-5 και ο Σπίνος με σουτ από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 0-6.

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄-Ηρακλής Καβάλας: 2-1

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το ματς Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄-Ηρακλής Καβάλας, που έγινε σε βαρύ αγωνιστικό χώρο, για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και είχε νικητή γηπεδούχο. Στο ξεκίνημα ο Ηρακλής είχε την κατοχή όμως στη συνέχεια η Καβάλα 2004 ισορρόπησε και στις αντεπιθέσεις έχασαν ευκαιρίες οι Φάλκος, Βλαχογιάννης και Κορδήστη με τον Πριονίδη να κρατά το μηδέν. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 50, μετά από φάση διαρκείας στο 3ο κόρνερ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι και εκτέλεσε ο Βλαχογιάννης, ο Ξυλούδης με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Ηρακλή να χάσει ευκαιρίες με Πελτέκη και Τσιτσιλικάκη. Στο 60 σε κόντρα επίθεση ο Φάλκος πέρασε τον Χατζηγεωργίου, «έσπασε» στον Μήτση που από το σημείο του πέναλτι έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεση και στο 76 φάουλ του Χατζηγεωργίου, η μπάλα κόντραρε και στον Τομπούλη, για το 2-1. Στο 90 αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Βλαχογιάννης και Χατζηγεωργίου για μεταξύ τους διαπληκτισμό. Στο 93 ο Φωτόπουλος έσωσε πάνω στη γραμμή σουτ του Σαντογιάννη. Στο 96 ο Χατζατίδης –που ήταν από τους κορυφαίους του αγώνα όμως έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 65ο λεπτό- αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα καθώς πέταξε μπάλα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 98 μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή Καβάλας με τον Ευστρατιάδη που απέκρουσε ο Καραλευτέρης.

Ελπίδες Καβάλας-ΠΑΟΚ:  0-5

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με 0-5 επί των Ελπίδων Καβάλας στο Ενωσιακό γήπεδο, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 0-2. Τα γκολ πέτυχαν οι Αντωνίου, Γεωργιάδης, Βακάλης, Σιμητός και Μουράτι.

Ασπίδα Πολυστύλου-Άρης Ζυγού: 1-4

Ο Άρης Ζυγού κατέκτησε το «διπλό», με 1-4, στο Πολύστυλο στο γειτονικό ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με την τοπική Ασπίδα. Στο 15ο λεπτό ο Γερμανίδης έκανε το 0-1. Στο 40 ο Πατσούκης ισοφάρισε σε 1-1 με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται ότι προηγήθηκε φάουλ που είχε ως αποτέλεσμα τον τραυματισμό του Σουγιουλτζή. Το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου 10 λεπτά μέχρι να επέλθει ηρεμία. Ο πορτιέρο του Άρη έγινε αναγκαστική αλλαγή καθώς είχε σπασμένο δόντι αλλά και καρούμπαλο πάνω από το μάτι και την θέση του πήρε ο 14χρονος Μακατασίδης. Στο 58 ο Γυαλίδης έκανε το 1-2. Στο 62 η Ασπίδα έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Χρ. Πανταζίδη. Στο 65 ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη στο 1-3. Στο 85 ο Γερμανίδης διαμόρφωσε το τελικό 1-4.