http Β΄ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Τρίποντα για Αμισιανά, Ηρακλή Καβάλας, ΠΑΟΚ και δύο ισοπαλίες
Sunday, 17 February 2019 19:07

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Πολύτιμες νίκες κατέκτησαν για την 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας ο πρωτοπόρος Μακεδονικός Αμισιανών και επίσης ο ΠΑΟΚ και ο Ηρακλής Καβάλας. Λευκή ισοπαλία στα δύο γειτονικά ντέρμπι, Άρης Ζυγού-Δόξα Αμυγδαλεώνα και Άρης Πρίνου-Κεραυνός Καλλιράχης. Ρεπό είχε η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄. Αναλυτικά:

Άρης Ζυγού-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 0-0

Στο γήπεδο των Φιλίππων διασταύρωσαν τα ξίφη τους ο Άρης Ζυγού και η Δόξα Αμυγδαλεώνα στο γειτονικό ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και μοιράστηκαν τους βαθμούς χωρίς τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς στο πρώτο 20λεπτο όμως στη συνέχεια οι τυπικά γηπεδούχοι ισορρόπησαν και στην επανάληψη είχαν δύο-τρεις ευκαιρίες με τον Κρόκο για το 1-0. Στο 83 σουτ του Μακατασίδη από καλή θέση εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας του Άρη Ζυγού κρατώντας το 0-0.

Ελπίδες Καβάλας-Ηρακλής Καβάλας:  0-3

Πολύτιμο «διπλό», με 0-3, κατέκτησε ο Ηρακλής Καβάλας επί των Ελπίδων Καβάλας στο Ενωσιακό γήπεδο για την 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 25ο λεπτό ο Σ. Σεμερτζίδης έκανε το 0-1. Στο 45 ο Πελτέκης σκόραρε για το 0-2. Στο 60 ο Σ. Σεμερτζίδης έκανε το 0-3. Στο 70 ο Συγγιρίδης είχε προσπάθεια στο δοκάρι.

Μακεδονικός Αμισιανών-Άγιος Λουκάς:  2-0

Ο Μακεδονικός Αμισιανών λύγισε την αντίσταση του Αγίου Λουκά, με 2-0, στο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 60 ο Μουλάι με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 80 από εκτέλεση κόρνερ, ο Ματσάγκος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Άρης Πρίνου-Κεραυνός Καλλιράχης: 1-1

Τοπικό ντέρμπι στο γήπεδο του Πρίνου μεταξύ του τοπικού Άρη και του Κεραυνού Καλλιράχης για την 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας που έληξε ισόπαλο με 1-1. Ήταν ένα αμφίρροπο ματς με πολλούς φιλάθλους στην κερκίδα. Οι γηπεδούχοι είχαν την κυκλοφορία της μπάλας, ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος που όμως έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Ο Κεραυνός μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και προηγήθηκε στο 56ο λεπτό με γκολ του Τηλαβερίδη, μετά από ασίστ του Τζανετή. Νωρίτερα, στο 46, ο Τζανετής, από ασίστ του Αβντίου, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως αστόχησε. Στο 67 τετ-α-τετ του Εραλ. Μπούικου όμως έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ. Στο 88, μετά από μπαλιά του Εβρ. Μπούικου, ο Μαλίμης ισοφάρισε στο τελικό 1-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αποβολή του Κλωφά από τον πάγκο ενώ ο Άρης Πρίνου τελείωσε με 10 λόγω αποβολής του Μαλίμη.

ΠΑΟΚ-Ασπίδα Πολυστύλου: 1-0

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε πολύτιμη νίκη, με 1-0, επί της μαχητικής Ασπίδας Πολυστύλου για την 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς όμως μετά το 20λεπτο η Ασπίδα ισορρόπησε είχε δοκάρι με τον Δόνο και ένα χαμένο τετ-α-τετ με τον Ταξίδη. Λίγο πριν την λήξη του  ημιχρόνου, στο 44, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μπάσσια με 2η κίτρινη κάρτα, υπό έντονες διαμαρτυρίες ιδίως για τον λόγο που βγήκε η 2η κάρτα που σήμαινε και την αποβολή του νεαρού άσου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα και στο 55 ο Εγ. Μουράτι έκανε το 1-0 και αυτό έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

Ανακοίνωση της Ασπίδας Πολυστύλου για τη διαιτησία

Η διοίκηση της Ασπίδας Πολυστύλου μας απέστειλε ανακοίνωση διαμαρτυρία για τη διαιτησία της αναμέτρησης στην οποία αναφέρονται τα εξής: «Έντονα τα παράπονα των ποδοσφαιριστών και της διοίκησης της Ασπίδας Πολυστύλου προς το πρόσωπο του διαιτητή Αλχαζίδη για τις αποφάσεις του και κυρίως την επινόηση της κόκκινης κάρτας στον ποδοσφαιριστή Μπάσσια Βασίλη, στο 44’.

Απαράδεκτες και οι δυο κίτρινες κάρτες.

Κατόπιν τούτου έχει αναγράψει στο φύλλο αγώνα ασύστολα ψεύδη και καταστάσεις που επινοήθηκαν από την φαντασία του.

Δεν δίστασε μάλιστα να καλέσει την αστυνομία με το πρόσχημα ότι απειλήθηκε από παράγοντες της ομάδας μας.

Δυστυχώς διαιτητές με τις γνώσεις, τον χαρακτήρα και το ήθος του συγκεκριμένου κρίνουν την έκβαση ενός αγώνα, τους κόπους, τον ιδρώτα ποδοσφαιριστών και διοικήσεων...

Η διοίκηση της ΑΣΠΙΔΑΣ ΠΟΛΥΣΤΥΛΟΥ θα στείλει Επιστολή διαμαρτυρίας προς την ΕΠΣ Καβάλας και την επιτροπή διαιτησίας.

Επιφυλάσσεται  παντός νόμιμου δικαιώματος κατά του διαιτητή για τις ανακρίβειες και τα ψεύδη του στην συμπλήρωση του φύλλου αγώνα.