http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Μόνος δεύτερος ο Απόλλων Χρυσοχωρίου
Sunday, 17 February 2019 19:22

Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Μόνος δεύτερος ο Απόλλων Χρυσοχωρίου

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου κατέκτησε το «διπλό» με 0-5 επί του Φάρου Μαριών και σε συνδυασμό με τις ισοπαλίες του Ποσειδώνα και του Αγιάσματος έμεινε μόνος στην 2η θέση του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας μετά την 16η αγωνιστική. Η Κεραμωτή κατέκτησε μια ακόμη εκτός έδρας νίκη και παραμένει στην κορυφή με +13β. από τον δεύτερο. Πολύτιμες νίκες κατέκτησαν ο Αίας Παναγίας και ο Πανιώνιος Ξεριά. Αναλυτικά:

Μυρμιδόνες Καβάλας-Κεραμωτή: 1-3

Η Κεραμωτή πέρασε με 1-3 από τη Νέα Καρβάλη και την κόντρα με τους Μυρμιδόνες για την 16η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και είναι πιο κοντά στον στόχο της ανόδου. Στο 4ο μόλις λεπτό ο Αντωνάκης έκανε το 1-0 όμως η απάντηση ήταν άμεση, στο 6ο λεπτό, με τον Μανούσι σε 1-1. Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου οι δύο ομάδες είχαν από μια ευκαιρία. Στο 65, λάθος γύρισμα στην άμυνα, και ο Δεσύλλας έκανε το 1-2. Στο 75 ο Μανούσι διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Μακεδονικός Αγιάσματος-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο γειτονικό ντέρμπι  Αγίασμα-Ποντιακός για την 16η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν σκληρό, είχε πολλά δυνατά μαρκαρίσματα και λίγες καλές στιγμές. Στο πρώτο μέρος, ο Μακεδονικός είχε ένα χαμένο τετ-α-τετ και στο 45 κέρδισαν πέναλτι όμως ο Γατίδης έστειλε τη μπάλα άουτ. Στην επανάληψη, με την είσοδο του Λάδιου όλοι τον… έψαχναν με γεμίσματα όμως δεν κατάφεραν να αλλάξουν το αποτέλεσμα.

Φάρος Μαριών-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 0-5

Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου πέρασε με 0-5 από το γήπεδο του Ποτού και την κόντρα της 16ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τον Φάρο Μαριών. Ο Μουζίκα έκανε το 0-1, ο Κιούπης το 0-2 και ο Νικολαϊδης ανέβασε τον δείκτη στο 0-3 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Τσάφας σκόραρε για το 0-4 και ο Μπρούσαλης διαμόρφωσε το τελικό 0-5.

Αίας Παναγίας-Α.Ο. Ποταμιάς:  3-1

Πολύτιμη νίκη, με 3-1, κατέκτησε ο Αίας Παναγίας με αντίπαλο την γειτονική ΑΟ Ποταμιάς για την 16η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 11ο λεπτό ο Πασχάλης με εύστοχο πέναλτι έκανε το 1-0. Στο 15 ο Αλμπάνης σκόραρε για το 2-0. Στο 65 με αυτογκόλ του Αλμπάνη έγινε το 2-1. Στο 83 ο Σ. Γεωργαλάς με κεφαλιά, μετά από κόρνερ, διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Οι δύο ομάδες είχαν και από ένα δοκάρι στο ματς.

Συνθέσεις

Αίας Παναγίας: Παπακώστας, Μπεκίρης, Ζυμάρης Β. (80 Κωστίδης Γ.), Πασχάλης, Μανακούδας, Ζυμάρης Γ. (60 Μπόσκος Β.), Χοτζαλάρι, Γεωργαλάς Σ., Κοντάκης, Γυριχίδης, Αλμπάνης (87 Παπαδημητρίου).

ΑΟ Ποταμιάς: Οικονόμου, Πασχάλης Ν., Προδρόμου Ι., Θωμάς, Κομποτές, Μερέσης, Καζάρας, Πέτσι Κ., Κόλλα Α., Σπυριάδης, Τοπτσής. Αλλαγές έπαιξαν και ο Κόλλα Αιμ., Μουσάς.

Ποσειδών Καβάλας-Μαίανδρος Γέροντα: 2-2

Μοιρασιά, με 2-2, στο Χαλκερό μεταξύ του Ποσειδώνα και του Μαίανδρου Γέροντα για την 16η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο φινάλε. Στο 1ο μόλις λεπτό εκτέλεση κόρνερ του Ζαρκαντζά, σύγχυση στην άμυνα και ο Χισένι βρήκε τελευταίος τη μπάλα-η μπάλα βρήκε και στο πόδι του Κοτσέλα-για το 0-1. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, είχαν ευκαιρίες όμως το σκορ δεν άλλαξε στο ημίχρονο. Στο 70 κεφαλιά του Μωϋσίδη για το 1-1. Στο 78 ο Ράδος έκανε το 1-2. Στο 90 ο νεαρός Τσαγκαράκης κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, στην εκτέλεση πήγε ο Γραμματικόπουλος, κεφαλιά του Πουλή για το τελικό 2-2. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για την φάση του 2-2 ότι δόθηκε ανάποδο φάουλ που συνοδεύτηκε μάλιστα από την αποβολή του Γ. Κίτσου. Είχαν παράπονα επίσης για τις πολλές κάρτες και φάουλ εις βάρος τους.

Ατρόμητος Λεκάνης-Πανιώνιος Ξεριά: 1-2

Ο Πανιώνιος Ξεριά απέδρασε με 1-2 από την Λεκάνη και την κόντρα με τον τοπικό Ατρόμητο για την 16η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί στο πρώτο μέρος, προηγήθηκαν στο 13ο λεπτό με τακουνάκι του Τολμίδη (1-0) και είχαν ευκαιρίες με Ασλανίδη και Κ. Παπαδόπουλο που έδιωξε σωτήρια ο Περπερής. Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία. Στο 58 ο Μπαργκάν ισοφάρισε σε 1-1. Στο 70 ο Μπαργκάν κέρδισε πέναλτι και ακολούθησαν διαπληκτισμοί με αρκετές κίτρινες κάρτες εκατέρωθεν. Ο Η. Μαρκάκης όμως είχε ήδη μια κίτρινη, αντίκρισε στη φάση αυτή την 2η και αποβλήθηκε. Στην εκτέλεση της εσχάτης των ποινών πήγε ο Γκόρδης όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Στο 82 σουτ στη κίνηση του Κωνσταντινίδη στη κίνηση, η μπάλα στο δοκάρι και μέσα, για το τελικό 1-2.