http Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΚ: 3Χ3 για το Ακροβούνι με επτάρα, εξάρα για την ΑΕΚ
Sunday, 25 October 2020 19:14

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΚ: 3Χ3 για το Ακροβούνι με επτάρα, εξάρα για την ΑΕΚ

Το απόλυτο κρατά ο Ατρόμητος Ακροβουνίου στην Β΄ κατηγορία ΕΠΣ Καβάλας μετά και το ευρύ 7-0 επί του Απόλλωνα Χρυσοχωρίου. Για την 3η αγωνιστική, η ΑΕΚ Καβάλας πέτυχε ευρεία νίκη κόντρα στο Αγίασμα. «Διπλό» για τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα αλλά και για τον ΠΑΟΚ Καβάλας. Εντός έδρας τρίποντα για Ατρόμητο Χαλκερού, την Ασπίδα Πολυστύλου, τον Μακεδονικό Αμισιανών και την Καβάλα 2004. Αναλυτικά:

ΑΕΚ-Μακεδονικός Αγιάσματος: 6-2

Ο Μακεδονικός Αγιάσματος ξεκίνησε ιδανικά στο ματς με την ΑΕΚ Καβάλας στο Βερούλειο, για την 3η αγωνιστική της Β΄ κατηγορίας, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική ανατροπή για το 2-1 και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο με 2-2. Στην επανάληψη, η ΑΕΚ μπήκε αποφασιστικά και έφτασε στο τελικό υπέρ της 6-2.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 για να ισοφαρίσει ο Αγγελίδης σε 1-1. Ο Δάδαρος σκόραρε για το 2-1 και στο 45 έγινε το 2-2. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Αγγελόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-2. Ο Αρ. Βακιρτζής σκόραρε για το 4-2. Ο Τσονάκας ανέβασε τον δείκτη στο 5-2 και ο Ν. Άγγος διαμόρφωσε το τελικό 6-2. Τα γκολ για το Αγίασμα πέτυχαν ο Αλμπάντης και ο Νικολόπουλος.

Ατρόμητος Ακροβουνίου-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 7-0

Εύκολο απόγευμα αποδείχτηκε για τον Ατρόμητο Ακροβουνίου η αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου, για την 3η αγωνιστική της Β΄ κατηγορίας, που έληξε με το ευρύ 7-0 (ημίχρονο 3-0). Είναι στην κορυφή της κατάταξης με 3 νίκες σε ισάριθμα ματς και χωρίς να έχει ακόμη δεχθεί κάποιο τέρμα. Τα γκολ σημείωσαν οι Τέλης Βακιρτζής (2) Τάσος Μώραλης (2) Δημήτρης Ποιμενίδης, Απόστολος Κεχαγιάς και Χαράλαμπος Βασιλειάδης. Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο 15χρονος Σταύρος Καριώτης.

Καβάλα 2004-Θεαγένης: 2-1

Η Καβάλα 2004 κατέκτησε πολύτιμο τρίποντο, με 2-1, επί του μαχητικού Θεαγένη στο ματς της 3ης αγωνιστικής της Β΄ κατηγορίας. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Πουλή, μετά από κάθετη του Γραμματικόπουλου, στο 30ο λεπτό. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα, είχαν δύο –τρεις καλές στιγμές όμως στο 60 ο Πουλής με γυριστή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ, έκανε το 2-0. Στο 65 ο Γκόλιας είχε δοκάρι για τον Θεαγένη. Στο 70 πλασέ του Κ. Δόνου στο δοκάρι. Στο 79 από γέμισμα, με πλασέ ο Φιλιππίδης μείωσε σε 2-1. Στο 82 πολύ όμορφη ενέργεια του Σαλονικιού που κέρδισε πέναλτι από τον Κ. Δόνο. Στην «βούλα» πήγε ο Φιλιππίδης που όμως έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 90 ο Τομπούλης είχε επίσης προσπάθεια στο δοκάρι.

Ασπίδα Πολυστύλου -Κεραυνός Καλλιράχης: 2-0

Με δύο τέρματα στο πρώτο 20λεπτο η Ασπίδα Πολυστύλου έβαλε τις βάσεις για τη νίκη απέναντι στον Κεραυνό Καλλιράχης, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β΄ κατηγορίας και την κατέκτησε τελικά με 2-0. Στο 10ο λεπτό ο Ταξίδης έκανε με πλασέ το 1-0 και στο 21 ο Τσιπούρης με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αλλάξουν τα εις βάρος τους δεδομένα όμως δεν τα κατάφεραν. Μάλιστα, το Πολύστυλο ήταν πιο επικίνδυνο σε κάποιες φάσεις.

Μ.Α. Φιλίππων-ΠΑΟΚ Καβάλας: 1-2

Ο ΜΑ Φιλίππων προηγήθηκε στο ματς της 3ης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ Καβάλας όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ολική ανατροπή στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο. Πιο συγκεκριμένα, το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Πυργιλή. Στο 75 ο ΠΑΟΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καραγιαννούδη. Στο 82 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και στη φάση αυτή ο Γαϊτατζής αποβλήθηκε και έτσι έμεινε με 10 και ο Μέγας. Στο 90 ο Καρφόπουλος έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2.

**Οι γηπεδούχοι εξέφρασαν πολλά παράπονα για την διαιτητική τριάδα της αναμέτρησης.

Ατρόμητος Χαλκερού-Ηρακλής Καβάλας: 4-0

Πολύ καλή εμφάνιση και τρίποντο για τον Ατρόμητο Χαλκερού, με 4-0, στο ντέρμπι της Καβάλας με τον Ηρακλή για την 3η αγωνιστική. Το ημίχρονο έληξε με 2-0 με δύο τέρματα του Κλειτσιώτη ένα στο 5ο λεπτό και ένα στο 25ο. Ο Τσιτσιλικάκης ανέβασε τον δείκτη στο 3-0 και ο Μουζενίδης διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Το Χαλκερό είχε και δύο δοκάρια στο ματς.

Θράκη Γραβούνα -ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 0-3

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα πέρασε, με 0-3, από την Γραβούνα και την κόντρα της 3ης αγωνιστικής με την τοπική Θράκη. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 50 οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μπλιάντζε. Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και με πρωταγωνιστή τον Φέρκο που πέτυχε χατ-τρικ έφτασαν στο τρίποντο.

Μακεδονικός Αμισιανών –Ναζιανζός: 4-2

Ο Ναζιανζός προηγήθηκε στα Αμισιανά, στο ματς της 3ης αγωνιστικής της Β΄ κατηγορίας με τον τοπικό Μακεδονικό, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατέκτησαν το τρίποντο με 4-2. Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Π. Κανταϊδης έκανε το 0-1. Στο 50 ο Γ. Ματσάγκος ισοφάρισε σε 1-1 και στο 55 ο Χ. Ματσάγκος έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1. Στο 58 ο Καρακεϊσογλου με εύστοχο πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2. Στο 65 ο Γ. Ματσάγκος με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 3-2. Στο 70 ο Ναζιανζός έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γρ. Κανταϊδη. Στο 74 ο Κοπανάκης διαμόρφωσε το τελικό 4-2, μετά από ασθενής απόκρουση του τερματοφύλακα του Ναζιανζού. Στο 85 καλή στιγμή με τον Καρακεϊσογλου που σταμάτησε ο τερματοφύλακας του Μακεδονικού.