http Α. Σ. «ΑΕΤΟΣ» ΚΑΒΑΛΑΣ: ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΑΜΙΑΝΟΥ
Monday, 11 July 2022 13:33

Α. Σ. «ΑΕΤΟΣ» ΚΑΒΑΛΑΣ: ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΑΜΙΑΝΟΥ

Ένα και μοναδικό ασημένιο μετάλλιο  ήταν ο απολογισμός των 5 αθλητών του Α.Σ. Αετός Καβάλας, που συμμετείχαν στον Πανελλήνιο αγώνα του σκητ, που έγινε 9 & 10 Ιουλίου 2022 στο σκοπευτήριο του Μαυροβουνίου, με διοργανωτή τον σκοπευτικό σύλλογο Σκύδρας «οι Μακεδόνες». Το κατέκτησε ο Δημήτρης Δαμιανός έχοντας σταθερότητα στην απόδοση του.

Στον αγώνα συμμετείχαν συνολικά 40 αθλητές από όλη την χώρα, μεταξύ αυτών 3 αθλήτριες, και 5 έφηβοι αθλητές. Δυστυχώς καταργήθηκε κακώς από τους ιθύνοντες του αθλήματος, το ομαδικό των συλλόγων, στο οποίο ο Α.Σ. έχει δημιουργήσει μια ιστορία επιτυχιών, τρις επαναλαμβανόμενων  Πανελλήνιων νικών.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αθλητών του συλλόγου ήταν:

--Ο Δημήτρης Δαμιανός επέδειξε χαρακτηριστική σταθερότητα, και με επίδοση 99/125 αναδείχθηκε δεύτερος Πανελλήνιος νικητής στην β κατηγορία, κερδίζοντας το ασημένιο μετάλλιο του αγώνα. Είναι σίγουρα ο πρωταγωνιστής του συλλόγου τον τελευταίο καιρό, και μάλλον θα είναι μελλοντικά.

--Ο Σοφοκλής Κουταλιάγκας επανέλαβε την προηγούμενη επίδοσή του με 105/125 και ανέβασε την κατάταξη του στην 4η θέση της α κατηγορίας, έχασε το χάλκινο μετάλλιο του τρίτου Πανελληνιονίκη για μόλις 3 β. Βραβεύτηκε όμως για την κατάκτηση της 5ης θέσης του περυσινού πρωταθλήματος σκητ 2021 β κατηγορίας.

--Ο περήφανος πατέρας και μέντορας Παναγιώτης Δαμιανός με επίδοση 85/125 που τον κατέταξε στην 6η θέση της β κατηγορίας, μπορεί επίσης να υπερηφανεύεται και για τον εαυτό του, γιατί βρίσκεται στην πρώτη εξάδα της Πανελλήνιας κατάταξης του αγώνα.

--Ο Αθανάσιος Ντενικοράκης στέρησε τον εαυτό του από ένα αναμενόμενο νέο ατομικό ρεκόρ, που γιαυτό ελπίζαμε όλοι στον σύλλογό μας, αυτοπεριορίστηκε στο φτωχό 101/125 με την 8η θέση της α κατηγορίας.

--Ο Δημήτρης Βαβάκας με αγωνιστική καμπή επίδοσης 96/125, κατετάγη 11ος στην α κατηγορία, και αδικεί πραγματικά τον εαυτό του, από αυτό που αξίζει.

Χωρίς αθλητικό γήπεδο, εγκατάσταση και βασική υποδομή, χωρίς καμιά βοήθεια και χορηγία, ο «αγώνας» των αθλητών και του συλλόγου Α.Σ. Αετός συνεχίζεται ακάθεκτος.

Read 737 times Last modified on Monday, 11 July 2022 13:40