Ο ΟΚΑ Καβάλας κατέκτησε συνολικά 5 μετάλλια (2 χρυσά, 2 ασημένια και 1 χάλκινο), ο ΟΚΑ Φίλιππος Καβάλας έβαλε στις αποσκευές του 4 μετάλλια (1 χρυσό, 2 ασημένια και 1 χάλκινο), ο ΑΟ Καβάλα είχε ένα ασημένιο μετάλλιο ενώ ο ΑΟ Χρυσούπολης είχε συμμετοχή χωρίς μετάλλιο. Αναλυτικά η παρουσία των αθλητών και αθλητριών του νομού μας στην σπουδαία διοργάνωση ήταν:
ΟΚΑ ΚΑΒΑΛΑΣ
--χρυσό μετάλλιο με το Γιώργο Παπαδόγιαννη στα 150μ.
--χρυσό μετάλλιο με τη Νεφέλη Μποσμπότη στην σφαιροβολία
--αργυρό μετάλλιο με τον Κώστα Μαυρόπουλο στα 1200μ.
--χάλκινο μετάλλιο στα 200μ με εμπόδια με τη Θεοδώρα Κεχαγιά.
--Η ομάδα 4Χ200μ με τους Γιάννη Δρακοπούλο, Δέσποινα Μόμτσου, Θεοδώρα Κεχαγιά, Γιώργο Παπαδόγιαννη κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο συντρίβοντας την προηγούμενη επίδοση της.
--Η ομάδα 3Χ1200 κατέλαβε την 4η θέση κάνοντας επίσης νέο μεγάλο ρεκόρ.
--Ο Νικόλαος Μάνταλος ήταν 8ος στο μήκος με νέο ατομικό ρεκόρ. Η Δέσποινα Μόμτσου 9η και ο Γιάννης Δρακοπούλος 11ος στα 80μ. Στην 7η και 8η θέση στα 1200μ. τερμάτισαν ο Λάζαρος και ο Σοφοκλής Παπαθανασίου, 4η ήταν στην στη Δισκοβολία η Νεφέλη Μποσμποτη και 8η στα 200μ με εμπόδια η Φιλιώ Χαραλαμπίδου.
Ο.Κ.Α ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
-Χρυσό μετάλλιο για την Στέλλα Χατζηραφαηλίδου στο Τετραπλούν. Πρώτη Πανελληνιονίκης με ρεκόρ συλλόγου 14.34 Μ.
--Ασημένιο μετάλλιο με την Στέλλα Χατζηραφαηλίδου στα 80μ.
--Ασημένιο μετάλλιο για την ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ80μ με Καρίπογλου-Κοτάνη-Δερβεντζή-Τσερκέζη
--Χάλκινο μετάλλιο με την Ιωάννα Τσερκέζη στα 150μ. (με χρόνο 19:69)
--Στα 150μ. η Κλειώ Δερβεντζή με 20.26 ήταν 5η και η Δέσποινα Καρίπογλου ήταν 7η. Πολύ καλή εμφάνιση και από την Ευθυμία Ριμπίδου στα 1.200μ.
ΑΟ Καβάλα
--Ομάδα σκυταλοδρομία 4Χ200 μικτή κατέκτησε την 5η θέση με ΕΜΙΝΙΔΟΥ ΔΑΝΑΗ-ΗΛΙΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ- ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙ ΚΡΙΣΤΙΑΝ-ΠΕΞΑΡΑ ΕΥΘΥΜΙΑ.
--Ασημένιο μετάλλιο για τον Γιάννη Ηλιάδη στα 150μ.
--7η θέση για την Αργυρώ Ευαγγελίδη στον ακοντισμό (28.02μ.). 8ος στο ύψος ο Κριστιάν Κωνσταντίνι. 10η θέση για την Δέσποινα Συμεωνίδου στον ακοντισμό (19.91μ). 12η στα 80μ. και 12η στο μήκος η Δανάη Εμινίδου με 11.61
ΑΟ Χρυσούπολης
--5η θέση στα 3.000μ. για τον Φίλιππο Φούκα με χρόνο 10:50.37
--6η στην σφαιροβολία η Αφεντούλα Πατσίλα με 8.81μ.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Κ16 ΑΓΟΡΙΑ
1. ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ 93 104.0
2. ΓΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 62.0
3. ΟΦΚΑ ΣΕΡΡΕΣ 48.0
4. ΣΚΑ ΔΡΑΜΑΣ 44.0
ΓΕ ΝΑΟΥΣΑΣ 44.0
6. ΟΚΑ ΚΑΒΑΛΑΣ 42.0
ΟΚΑ ΒΙΚΕΛΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 42.0
8. ΓΣ ΜΑΝΔΡΩΝ 36.0
9. ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ 25.0
ΠΑΣ ΡΗΣΣΟΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ 25.0
11. ΑΣ ΔΟΞΑΤΟΥ ΤΟ ΗΡΩΙΚΟ ΔΟΞΑ 20.0
12. ΑΣ Ν.ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ 19.0
13. ΑΟ ΚΑΒΑΛΑΣ 15.0
14. ΟΦΚΑ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 13.0
15. ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ 10.0
16. ΠΑΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ 9.0
ΑΟ ΣΚΥΔΡΑΣ-ΑΟΣ "ΠΕΛΛΑ" 9.0
18. ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ 8.0
19. ΓΑΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 5.0
ΑΠΟΦΚΑ ΞΑΝΘΗΣ 5.0
21. ΑΟ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ 4.0
ΠΜΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ 4.0
ΑΠΣ ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΞΑΝΘΗΣ 4.0
24. ΑΟ ΔΡΑΜΑΣ 2.0
ΑΣΦ ΣΤΙΒ-ΑΡ.Β.ΜΥΡΜΥΔΟΝΕΣ 2.0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Κ16 ΚΟΡΙΤΣΙΑ
1. ΓΣ ΣΕΡΡΕΣ 93 76.0
2. ΑΣ ΠΥΡΡΟΣ ΔΗΜΑΣ 69.0
3. ΓΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 44.5
4. ΟΚΑ ΒΙΚΕΛΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 43.0
5. ΟΚΑ ΦΙΛΙΠΠΩΝ Ν.ΚΑΒΑΛΑΣ ΦΙ 42.0
6. ΠΑΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ 39.0
7. ΓΑΣ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣ 38.0
8. ΟΦΚΑ ΣΕΡΡΕΣ 37.0
9. ΓΕ ΝΑΟΥΣΑΣ 35.0
10. ΠΑΣ ΠΡΩΤ/ΤΩΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ 33.0
11. ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ 24.0
12. ΟΚΑ ΚΑΒΑΛΑΣ 17.0
ΑΟ ΔΡΑΜΑΣ 17.0
14. ΠΑΣ ΑΛΜΩΠΙΑΣ ΙΚΑΡΟΣ 16.0
15. ΑΠΣ ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΞΑΝΘΗΣ 14.0
16. ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ 11.0
ΣΚΑ ΔΡΑΜΑΣ 11.0
18. ΑΣ ΔΟΞΑΤΟΥ ΤΟ ΗΡΩΙΚΟ ΔΟΞΑ 10.5
19. ΑΣ Ν.ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ 9.0
20. ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ 6.0
21. ΑΟ ΚΑΒΑΛΑΣ 5.0
ΑΣ ΔΡΑΜΑΣ Ο ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ 5.0
ΑΣ ΚΙΛΚΙΣ ΑΙΑΣ 5.0
ΑΣ ΒΕΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ 5.0
ΑΚ.ΠΟΔ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ 5.0
26. ΓΑΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 4.0
27. ΑΠΟΦΚΑ ΞΑΝΘΗΣ 2.0
**Φωτογραφία Δήμος Παγγαίου-fb