http ΜΠΑΣΚΕΤ: Οι έφηβοι του Αστέρα Καβάλας στον τελικό της ΕΚΑΣΑΜΑΘ
Monday, 19 July 2021 12:58

ΜΠΑΣΚΕΤ: Οι έφηβοι του Αστέρα Καβάλας στον τελικό της ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Μεγάλη νίκη για την ομάδα εφήβων του Αστέρα στον ημιτελικό εφήβων ΕΚΑΣΑΜΑΘ που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (17/7) στο Αμοιρίδειο γήπεδο της Ξάνθης με αντίπαλο τον ΓΑΣ Κομοτηνής.

Την Τετάρτη 21/07/21 θα διεξαχθεί ο μεγάλος τελικός του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΚΑΣΑΜΑΘ μεταξύ του ΑΣΤΕΡΑ ΚΑΒΑΛΑΣ και του ΛΕΥΚΙΠΠΟΥ ΞΑΝΘΗΣ που κέρδισε τον ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ στον άλλο ημιτελικό.

Ο  Αστέρας Καβάλας επέβαλε τον ρυθμό του από την αρχή του παιχνιδιού και πήρε διαφορά 22 πόντων  στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (54-32). Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της Κομοτηνής προσπάθησε να αντιδράσει, δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στην ομάδα μας που άρχισε να δυσκολεύεται στην επίθεση, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου στους 18 πόντους (66-48). Η πολύ καλή άμυνα του ΑΣΤΕΡΑ δεν επέτρεψε στην αντίπαλη ομάδα να πιστέψει ότι μπορούσε να πετύχει κάτι περισσότερο και έτσι το παιχνίδι έληξε με μεγάλη διαφορά υπέρ της ομάδας μας (79-55).

**Τα δεκάλεπτα: 1ο  23-18, 2ο  54-32 (ημίχρονο), 3ο  66-48, 4ο  79-55 (τελικό).