http Α΄ ΕΠΣΚ: Μόνος πρώτος ο Βύρωνας, πολύτιμες νίκες στη μάχη παραμονής για ΜΑ Φιλίππων, Χαλκερό
Sunday, 09 December 2018 17:23

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Βύρωνας κέρδισε τον Ορφέα στο ντέρμπι κορυφής της 10ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και παρέμεινε μόνος στην κορυφή. Πολύτιμες εκτός έδρας νίκες κατέκτησαν η Αναγέννηση Λιμεναρίων (επί του Φρίξου), ο ΜΑ Φιλίππων (επί του Άρη Πηγών), η ΑΕΚ (επί του Ολυμπιακού Καβάλας). Εντός έδρας νίκες για Δόξα Θεολόγου και Ατρόμητο Χαλκερού. Ισοπαλία στον Λιμένα. Αναλυτικά:

Βύρωνας Καβάλας-Ορφέας Ελευθερούπολης: 1-0

Ο Βύρωνας Καβάλας κέρδισε με 1-0 το ντέρμπι κορυφής με τον Ορφέα Ελευθερούπολης, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας, και έμεινε μόνος στην κορυφή της κατάταξης (23β.). Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τους τυπικά γηπεδούχους (το ματς έγινε στις Κρηνίδες) να χάνουν δύο ευκαιρίες με τον Παντελίδη, μια με τον Άγγο και άλλη μια με τον Αγγελίδη. Ο Ορφέας στο ίδιο διάστημα είχε μια καλή στιγμή στο 41ο λεπτό να ανοίξει το σκορ. Στην επανάληψη, το ματς ήταν μοιρασμένο και κρίθηκε στο 80ο λεπτό με γκολ του Μαυρογιάννη, μετά από σέντρα του Καρίπογλου. Στο 90 ο Ορφέας σκόραρε με τον Γιαλαμή όμως το γκολ ακυρώθηκε ως φάουλ στον τερματοφύλακα.

Άρης Πηγών-ΜΑ Φιλίππων: 1-2

Σπουδαίο «διπλό» με 1-2 κατέκτησε ο ΜΑ Φιλίππων στις Πηγές και την κόντρα με τον τοπικό Άρη για την 10η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα και τους γηπεδούχους να χάνουν αρκετές καλές στιγμές απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε με αμυντικές διαθέσεις και είχε κορυφαίο τον τερματοφύλακά της Λουκά Αποστολίδη. Στην επανάληψη, ο Άρης ρίσκαρε ακόμη περισσότερο, έδωσε χώρο που εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι παίκτες του Μέγα. Στο 63 ο Καμπούρογλου πρόλαβε την έξοδο του Μπιλμπίλη για το 0-1. Στο 78 ο Μίχος σκόραρε για το 0-2. Στο 85 ο Κουτρουλός με κοντινή κεφαλιά μείωσε στο τελικό 1-2.

Φρίξος Πλατανοτόπου-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 0-1

Σε περιπέτειες μπήκε ο Φρίξος Πλατανοτόπου μετά και την ήττα με 0-1 από την Αναγέννηση Λιμεναρίων για την 10η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι κρίθηκε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Δούμπλατζη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν όμως δεν κατάφεραν κάτι καλό. Η Αναγέννηση έφτασε στους 18 βαθμούς στην  φετινή της προσπάθεια.

Ολυμπιακός Καβάλας-ΑΕΚ Καβάλας:  0-3

Η ΑΕΚ Καβάλας ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με 0-3 επί του Ολυμπιακού Καβάλας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 62 οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ξηντάρα. Στο 68 ο Μονιός με πλασέ άνοιξε… λογαριασμό, 0-1. Στο 75 ο Πανάγου έκανε το 0-2. Στο 88 ο Ντέντε διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι με τον Πανάγου.

Ατρόμητος Χαλκερού-Ναζιανζός:  1-0

Πολύτιμη νίκη, με 1-0, κατέκτησε ο Ατρόμητος Χαλκερού στο γειτονικό ντέρμπι με το Ναζιανζό Ν. Καρβάλης για την 10η  αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι με το Ναζιανζό να είναι πιο απειλητικός στο πρώτο ημίχρονο και να έχει δοκάρι στο 5ο λεπτό σε σουτ του Ισάκου έξω από την περιοχή (διαμαρτυρίες ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή). Το πρώτο 45λεπτο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα και στο 50 ήταν η σειρά του Ατρόμητου να έχει δοκάρι με τον Βορίδη. Στο 65 σε αντεπίθεση, ο Παπάζογλου με ωραία προσπάθεια και πλασέ έκανε το 1-0 που έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

Δόξα Θεολόγου-Κεραυνός Κρηνίδων: 1-0

Η Δόξα Θεολόγου είχε την υπεροχή και τις ευκαιρίες κόντρα στον Κεραυνό Κρηνίδων στο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας, όμως βρέθηκε απέναντι σε μια καλοστημένη άμυνα και χρειάστηκε να φτάσει το ματς στο 88 για να παραβιαστεί η εστία του. Στο 26ο λεπτό ο Μουσάς, μετά από προσπάθεια του Παπαδόπουλου, έκανε σουτ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Κεραυνού. Οι γηπεδούχοι είχαν και δύο ακόμη καλές στιγμές, μια με Ζούλη και μια με τον Οτέμπερη. Στο 88 εκτέλεση κόρνερ και ο Ζούλης με κεφαλιά έκανε το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Θεαγένης-Βρασίδας Ν. Περάμου: 1-1

Μοιρασιά, με 1-1, στο Λιμένα μεταξύ του Θεαγένη και του Βρασίδα Ν. Περάμου για την 10η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες από το ξεκίνημα του αγώνα όμως στο 37 ο Αρμ. Τσετάνι έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 47 ο Φουστέρης ισοφάρισε σε 1-1. Ο Βρασίδας συνέχισε την πίεση, είχε φάσεις με Φουστέρη, Προβατίδη, ένα δοκάρι με τον Τσότρα όμως το σκορ δεν άλλαξε.

Ολυμπιακός Καβάλας          7-23       4

*Ο Βρασίδας έχασε το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Καβάλας με 3-0 και τιμωρήθηκε με -3β.