http Α΄ΕΠΣΚ: Στο +3 ο Βύρωνας, «διπλά» για Αναγέννηση, Ορφέα, Ναζιανζό και ΑΕΚ
Sunday, 17 March 2019 19:09

Α΄ΕΠΣΚ: Στο +3 ο Βύρωνας, «διπλά» για Αναγέννηση, Ορφέα, Ναζιανζό και ΑΕΚ

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Βύρωνας Καβάλας κέρδισε για την 19η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα είναι μόνος στη κορυφή με 3β. διαφορά  (με αγώνα λιγότερο) από την Δόξα Θεολόγου που ηττήθηκε στο «σπίτι» της στο ντέρμπι με την Αναγέννηση Λιμεναρίων. «Διπλά» για Ορφέα Ελευθερούπολης, Ναζιανζό Ν. Καρβάλης και ΑΕΚ Καβάλας. Ισοπαλία στις Πηγές. Αναλυτικά:

Ατρόμητος Χαλκερού-Βύρωνας Καβάλας: 1-4

Ο Βύρωνας Καβάλας κατέκτησε το «διπλό», με 1-4, στο Χαλκερό στην κόντρα με τον Ατρόμητο για την 19η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και σε συνδυασμό με την ήττα της Δόξας Θεολόγου είναι στην κορυφή με +3β. από αυτήν αλλά και αγώνα λιγότερο. Στο 16ο λεπτό ο Καρίπογλου έκανε το 0-1 και στο 35 ο Κ. Άγγος έκανε το 0-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 70 ο Κ. Άγγος ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στο 75 ο Πετρόπουλος μείωσε σε 1-3. Στο 85 ο Κ. Άγγος διαμόρφωσε το τελικό 1-4 φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ.

Δόξα Θεολόγου-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 0-1

Σπουδαίο ντέρμπι, παρουσία πολλών φιλάθλων, στο γήπεδο του Ποτού, μεταξύ της Δόξας Θεολόγου και της Αναγέννησης Λιμεναρίων για την 19η αγωνιστική της Α κατηγορίας Οι γηπεδούχοι είχαν πιο κλασσικές στιγμές στο ματς όμως η Αναγέννηση έπαιξε προσεκτικά, ήταν καλά διαβασμένη και αναδείχθηκε νικήτρια με 0-1, με το σκορ να διαμορφώνεται λίγο πριν την λήξη του ντέρμπι. Η Δόξα... αυτοκτόνησε σε ένα ματς καμπή για την μάχη του τίτλου!!!

Η Δόξα είχε ένα χαμένο τετ-α-τετ με τον Τσανακτσόγλου, μια καλή στιγμή με τον Τσερτζελά στο πρώτο ημίχρονο. Στο ίδιο διάστημα η Αναγέννηση είχε ένα σουτ του Αγγελίδη λίγο άουτ. Στο 65 δοκάρι του Οτέμπερη. Στο 70 η Δόξα κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση πήγε ο Τσανακτσόγλου όμως απέκρουσε σωτήρια ο Παπαδόπουλος και στην επαναφορά σουτ του Ζούλη και νέο διώξιμο από τον τερματοφύλακα της Αναγέννησης που ήταν εκ των κορυφαίων. Στο 85 σέντρα του Αγγελίδη και ο Κυπαρρισίου με 2η προσπάθεια έκανε το 0-1. Στο 90 φάουλ του Τσανακτσόγλου από τα 30μ. στο δοκάρι.

**Τραυματίας αγωνιζόταν από νωρίς ο Γιώργος Ζούλης, λόγω χτυπήματος στο αυτί και θα κάνει άμεσα εξετάσεις για να διαπιστωθεί το ακριβές πρόβλημα.

**Μικρή διακοπή είχαμε στο ματς, λίγο πριν την λήξη, λόγω φωτοβολίδων που έπεσαν πίσω από το τέρμα της Αναγέννησης Λιμεναρίων.

Θεαγένης-Ορφέας Ελευθερούπολης: 0-1

Ο Ορφέας πέρασε με 0-1 από το γήπεδο του Λιμένα και το παιχνίδι με τον Θεαγένη για την 19η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν μέτριο, σε κακό αγωνιστικό χώρο και κρίθηκε με γκολ λίγο πριν την λήξη του αγώνα. Στο 25 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Αναστασιάδης όμως απέκρουσε ο Τζιώρτζης. Στο 90 ο νεαρός Κυρ. Βακιρτζής διαμόρφωσε το τελικό 0-1.

**Η διοίκηση του Ορφέα ευχαριστεί την ομάδα της Θάσου για την άψογη φιλοξενία την οποία και θα ανταποδώσει.

ΜΑ Φιλίππων-Ναζιανζός Ν. Καρβάλης: 0-6

Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε το απόγευμα του Σαββάτου 16/3 ο Ναζιανζός Ν. Καρβάλης στο γήπεδο των Φιλίππων με αντίπαλο τον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο και πέτυχε ευρεία νίκη, με 0-6 και πήρε βαθμολογική ανάσα. Στο 15ο λεπτό ο Μακαρίδης έκανε το 0-1. Στο 32 ο Ι. Σάσσος σκόραρε για το 0-2 και στο 45 ο Ισάκου έκανε το 0-3 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο ΜΑ Φιλίππων έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Φαρσάκογλου με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 55 ο Χατζηβασιλειάδης ανέβασε τον δείκτη στο 0-4, στο 80 ο Μακαρίδης έκανε το 0-5 και στο 90 ο Χατζηβασιλειάδης διαμόρφωσε το τελικό 0-6.

Άρης Πηγών-Φρίξος Πλατανοτόπου:  1-1

Από ένα ημίχρονο είχαν ο Άρης Πηγών και ο Φρίξος Πλατανοτόπου στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 19η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και μοιράστηκαν τους βαθμούς, με 1-1. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και στο 40 ο Παπαστεφάνου έκανε το 1-0. Στο 44 ο Παπαστεφάνου είχε προσπάθεια στο δοκάρι. Στην επανάληψη, ο Φρίξος ανέβασε ταχύτητα, πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 75ο λεπτό με τον Αθανασάκη στο τελικό 1-1.

Κεραυνός Κρηνίδων-ΑΕΚ Καβάλας: 1-3

Η ΑΕΚ Καβάλας κατέκτησε το «διπλό» στις Κρηνίδες, με 1-3 επί του  τοπικού Κεραυνού στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 55 ο Ντίνος, που είχε μπει αλλαγή στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, αποβλήθηκε και ο Κεραυνός έμεινε με παίκτη λιγότερο. Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και κατάφερε να φτάσει στο 0-3. Αρχικά, ο Ν. Άγγος έκανε το 0-1 και ακολούθησαν δύο γκολ για τον Πανάγου για το 0-2 και το 0-3. Στο 87 ο Μοσχόπουλος με εύστοχο πέναλτι μείωσε στο τελικό 1-3.