http Α΄ ΕΠΣΚ: «Διπλά» για Βύρωνα και Φρίξο, εξάρα για την Δόξα Θεολόγου
Sunday, 31 March 2019 18:30

Α΄ ΕΠΣΚ: «Διπλά» για Βύρωνα και Φρίξο, εξάρα για την Δόξα Θεολόγου

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Βύρωνας Καβάλας κατέκτησε το «διπλό» στις Κρηνίδες για την 21η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα. Η 2η στην κατάταξη Δόξα Θεολόγου πέτυχε εξάρα κόντρα στο Χαλκερό, σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον Φρίξο Πλατανοτόπου. Τρίποντα για Βρασίδα Ν. Περάμου, Ναζιανζό Ν. Καρβάλης, λευκή ισοπαλίας το ΑΕΚ-Ορφέας. Άνευ αγώνα νίκη για τον Θεαγένη. Αναλυτικά:

Κεραυνός Κρηνίδων-Βύρωνας Καβάλας: 0-2

Ο Βύρωνας Καβάλας ήταν το φαβορί για τη νίκη στις Κρηνίδες με αντίπαλο τον τοπικό Κεραυνό και την κατέκτησε με 0-2. Μετά την 21η αγωνιστική παραμένει στην κορυφή της κατάταξης στο +3 από την δεύτερη Δόξα Θεολόγου. Στο 20ο λεπτό από κάθετη του Δελή ο Άγγος έκανε το 0-1. Στο 35 από σέντρα του Φαρσάκογλου ο Παντελίδης έκανε το 0-2 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Βύρωνας πίεσε, είχε τρία δοκάρια (Κεφαλαδέλης, Τσίλογλου, Καρίπογλου), είχε δύο χαμένα τετ-α-τετ με τον Καρίπογλου και ένα με τον Τσίλογλου όμως δεν κατάφεραν να τα αξιοποιήσουν.

ΑΕΚ-Ορφέας Ελευθερούπολης:  0-0

Λευκή ισοπαλία στο Κωτσάλου στο ματς ΑΕΚ-Ορφέας Ελευθερούπολης για την 21η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα για τη διαιτησία του Τσιλίκα, για μια φάση πέναλτι αλλά και το ακυρωθέν γκολ του Σολακίδη στις καθυστερήσεις.Το παιχνίδι έγινε σε κακό αγωνιστικό χώρο (ο Ζατωτιάδης αποχώρησε τραυματίας και διακομίστηκε στο Νοσοκομείο με πρόβλημα στο γόνατο), πήγε στην δύναμη και όλα έδειχναν πως θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Μόλις στο 1ο λεπτό σουτ του Νομικού απέκρουσε σωτήρια ο Παγκάκης. Στο 14 δοκάρι για τον Ορφέα σε κεφαλιά του Μιχαηλίδη, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καπνόπουλου. Η ΑΕΚ ήταν αυτή που απείλησε πρώτη και στην επανάληψη, στο 53 με σουτ του Πανάγου από την περιοχή που έσωσε ο Παγκάκης. Στο 55 οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Βακιρτζή. Στο 58 σουτ του  Αναστασιάδη από κοντά δεν βρήκε στόχο και στις καθυστερήσεις ο Σολακίδης με κεφαλιά σκόραρε όμως ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ ως επιθετικό φάουλ στον Νάκου.

Συνθέσεις

ΑΕΚ: Χαδόλιας, Κυγάης, Νάκου, Μπέγκου, Ελευθεριάδης, Κουκούμης, Πανάγου (90 Σκενδέρης), Σεμερτζίδης, Ντέντε (89 Λασκαράκης), Νομικός (71 Παπάζογλου), Άγγος (66 Ζαππίδης).

Ορφέας Ελευθερούπολης: Παγκάκης, Ζαρωτιάδης (70λ.τ Ευκαρπίδης), Βερβερίδης, Σολακίδης, Μαυρομάτης, Μιχαηλίδης, Καπνόπουλος, Τελλίδης (64 Ντομί), Αναστασιάδης, Γιαλαμής, Βακιρτζής Κ.

Ναζιανζός-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 3-0

Ο Ναζιανζός υποδέχθηκε τη νεανική Αναγέννηση Λιμεναρίων για την 21η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και πήρε την νίκη με 3-0. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Χατζηβασιλειάδη από το 25ο λεπτό. Στο 50 ο Χαραλαμπίδης έκανε το 2-0 και στο 72 ο Κοπανάκης διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Δόξα Θεολόγου-Ατρόμητος Χαλκερού: 6-0

Η Δόξα Θεολόγου ήταν επιβλητική στο… δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον Ατρόμητο Χαλκερού για την 21η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και πήρε το πολύτιμο τρίποντο με 6-0. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Μουσά, μετά από σέντρα του Τσανακτσόγλου, στο 15ο λεπτό. Στο 55 από ασίστ του Τσανακτσόγλου ο Λαπούσι έκανε το 2-0. Στο 65 ο Μουσάς με ωραία ατομική προσπάθεια ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο 72 ο Τσανακτσόγλου έκανε το 4-0 και στο 80 ο Οτέμπερης σκόραρε για το 5-0. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μουσάς, στο 83ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι (το κέρδισε ο Οτέμπερης), για το 6-0 και παράλληλα έφτασε σε χατ-τρικ.

Βρασίδας Ν. Περάμου-Άρης Πηγών: 4-1

Ο Βρασίδας Ν. Περάμου υποδέχθηκε τον Άρη Πηγών για την 21η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 4-1. Το ημίχρονο έληξε με 2-0, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ιβανίδη σε 2-1 και στη συνέχεια διαμορφώθηκε το τελικό 4-1. Ο Φουστέρης πέτυχε χατ-τρικ και ένα ακόμη γκολ πέτυχε ο Μπατάκογλου.

Μ.Α. Φιλίππων-Φρίξος Πλατανοτόπου: 1-2

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου κατέκτησε το «διπλό» με 1-2 στο γήπεδο των Φιλίππων στην κόντρα με τον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο για την 21η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του Σακκόπουλου. Στο 26 ο Τραγαντζόπουλος με σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 28 ο Τραγαντζόπουλος είχε δοκάρι και στο 29 ο Λευθέρης κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Τραγαντζόπουλος για το 2-1. Στην επανάληψη, το παιχνίδι ήταν μέτριο με τους γηπεδούχους να έχουν ανούσια υπεροχή.