http Α΄ ΕΠΣΚ: «Φωτιά» στην κορυφή, στο -1 η Δόξα Θεολόγου
Sunday, 07 April 2019 17:10

Α΄ ΕΠΣΚ: «Φωτιά» στην κορυφή, στο -1 η Δόξα Θεολόγου

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Βύρωνας Καβάλας έμεινε στο 2-2 με το Ναζιανζό στο ματς της 22ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας, η Δόξα Θεολόγου κέρδισε με 2-0 τον Βρασίδα και πλησίασε τον πρωτοπόρο στον -1β.!!!! Τα εναπομείναντα ματς είναι… φωτιά και για τους δύο αφού αμφότεροι δηλώνουν ότι αναζητούν την άνοδο στη νέα Γ΄ Εθνική.

Με νίκες συνέχισαν ο Ορφέας Ελευθερούπολης, ο Άρης Πηγών, ο Ατρόμητος Χαλκερού και ο Φρίξος Πλατανοτόπου. Άνευ αγώνα νίκη για τον ΜΑ Φιλίππων. Αναλυτικά:

Βύρωνας Καβάλας-Ναζιανζός Ν. Καρβάλης: 2-2

Ισόπαλο, με 2-2, έληξε το παιχνίδι στο Χαλκερό μεταξύ του Βύρωνα και του Ναζιανζού για την 22η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, είχαν ευκαιρίες και προηγήθηκαν στο 35ο λεπτό, με γκολ του Τσίλογλου μετά από ασίστ του Άγγου (1-0). Στο 60 ο Γκορόγιας ισοφάρισε σε 1-1. Στο 75 ο Χαραλαμπίδης έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2. Στο 86 εκτέλεση φάουλ του Τσίλογλου, κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι του Στ. Αγγελίδη για το τελικό 2-2. Τα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι ανέβηκαν να πιέσουν όμως οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να κρατήσουν το πολύτιμο «Χ» και τελικά τα κατάφεραν.

Συνθέσεις

Βύρωνας Καβάλας

Σιαματάς Χρ., Κεφαλαδέλης, Αγγελίδης Στ., Σεφερίδης, Κυγάης, Φαρσάκογλου (60 Σιαματάς Θ.), Δελής, Τσίλογλου (85 Μαυρογιάννης), Καρίπογλου, Παντελίδης, Άγγος.

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης

Μώραλης, Κόρτσα (86 Κεΐσογλου),Γκορόγιας, Κοπανάκης, Ζουμπουλίδης, Γκρούνοφ, Χατζηβασιλειάδης (58 Σάσσος), Μακαρίδης, Χαραλαμπίδης, Καρακεΐσογλου, Ισάκου.

Δόξα Θεολόγου-Βρασίδας Ν. Περάμου: 2-0

Η Δόξα Θεολόγου κατέκτησε πολύτιμη νίκη, με 2-0, επί του Βρασίδα Ν. Περάμου για την 22η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και σε συνδυασμό με το «Χ» των πρωτοπόρων τους πλησίασε στον -1 βαθμό!!! Το παιχνίδι πήγε στην δύναμη, δεν είχε πολλές φάσεις και οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 33ο λεπτό από ασίστ του Μουσά ο Τζερτζελάς έκανε το 1-0. Στο 72 από εκτέλεση κόρνερ του Τσανακτσόγλου, ο Τζερτζελάς διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ατρόμητος Χαλκερού-Κεραυνός Κρηνίδων: 3-0

Ο Ατρόμητος Χαλκερού πήρε το τρίποντο, με 3-0, επί του Κεραυνού Κρηνίδων για την 22η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες όμως αυτό έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 55 οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μοσχοφίδη, με 2η κίτρινη κάρτα. Ο Ατρόμητος εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα και κατάφερε να πάρει το τρίποντο, με δύο τέρματα του Γεωργιάδη και ένα ακόμη του Παπαδήμα.

Φρίξος Πλατανοτόπου-ΑΕΚ Καβάλας: 2-1

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου παραμένει αήττητος για περίπου δύο μήνες. Το απόγευμα του Σαββάτου 6/4 για την 22η αγωνιστική υποδέχθηκε την ΑΕΚ και πήρε το τρίποντο με 2-1. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 55 ο Λαζαρίδης έκανε το 1-0 όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ν. Άγγος ισοφάρισε σε 1-1. Στο 75 ο Αθανασάκης σκόραρε για το 2-1 και αυτό έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

Άρης Πηγών-Θεαγένης: 3-1

Ο Άρης Πηγών κατέκτησε το τρίποντο, με 3-1, επί του Θεαγένη για την 22η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο 43ο λεπτό ο Βλάχος έκανε το 1-0 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 56 ο Βλάχος έκανε το 2-0 και στο 65 ο Θεαγένης μείωσε με τον Σέντα σε 2-1. Στο 80 ο Βλάχος διαμόρφωσε το τελικό 3-1 φτάνοντας παράλληλα σε χατ-τρικ.

Ορφέας-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 3-1

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης κατέκτησε τη νίκη, με 3-1, επί της ανανεωμένης –σε ένα ακόμη ματς-Αναγέννησης Λιμεναρίων στο ματς της 22ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 2-0, στο 70ο λεπτό έγινε το 3-0 και η Αναγέννηση απάντησε στο 73ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του Γ. Αγγελίδη στο τελικό 3-1. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Αμιάδης, Μαυρομάττης και Αρ. Βακιρτζής.