http Α΄ ΕΠΣΚ: Πάτησε κορυφή η Δόξα Θεολόγου
Sunday, 14 April 2019 18:01

Α΄ ΕΠΣΚ: Πάτησε κορυφή η Δόξα Θεολόγου

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Η Δόξα Θεολόγου πήρε το «διπλό» στις Κρηνίδες και μετά το «Χ» του Βύρωνα στην Ελευθερούπολη πάτησε στην κορυφή της Α΄ κατηγορίας μετά την 23η αγωνιστική. Εκτός έδρας νίκες για Ατρόμητο Χαλκερού, Φρίξο Πλατανοτόπου, εντός έδρας νίκη για τον Βρασίδα, λευκή ισοπαλία στους Φιλίππους. Αναλυτικά:

Κεραυνός Κρηνίδων-Δόξα Θεολόγου: 0-3

Η Δόξα Θεολόγου πέρασε με 0-3 από τις Κρηνίδες απέναντι στον μαχητικό Κεραυνό στο ματς της 23ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα βρίσκεται πλέον στην κορυφή της κατάταξης. Το 0-1 έγινε στο 40ο λεπτό της συνάντησης με σουτ έξω από την περιοχή του Θεοφυλάκη. Στο 70 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Οτέμπερη, κεφαλιά του Ζιούλη για το 0-2. Στο 80 με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Οτέμπερη διαμορφώθηκε το τελικό 0-3.

Ορφέας Ελευθερούπολης-Βύρωνας Καβάλας: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το ντέρμπι μεταξύ του Ορφέα και του Βύρωνα Καβάλας για την 23η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες με Τσίλογλου και Φαρσάκογλου και ο Ορφέας απάντησε με μια δική του ευκαιρία λίγο πριν την λήξη του. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 46, ο Βύρωνας κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Τσίλογλου για το 0-1. Στο 70 χέρι στην περιοχή του Βύρωνα και πέναλτι υπέρ του Ορφέα. Στην εκτέλεση πήγε ο Αρ. Βακιρτζής για το τελικό 1-1. Πολλοί οι φίλαθλοι των δύο ομάδων αλλά και του τοπικού ποδοσφαίρου που παρακολούθησαν το ντέρμπι. Ο Βύρωνας, μετά την ισοπαλία του και την νίκη της Δόξας Θεολόγου στις Κρηνίδες, βρίσκεται στην 2η θέση της κατάταξης και απομένουν τρεις αγωνιστικές για να αντιστρέψει τα δεδομένα.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Φρίξος Πλατανοτόπου: 1-3

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου συνέχισε το σερί θετικών αποτελεσμάτων του. Για την 23η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας βρέθηκε στα Λιμενάρια για την αναμέτρηση με την Αναγέννηση και κατέκτησε το «διπλό» με 1-3. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-1 και ο Αγγελίδης ισοφάρισε σε 1-1, το ημίχρονο έληξε με 1-2 και στην επανάληψη διαμορφώθηκε το τελικό 1-3. Για τον Φρίξο δύο τέρματα πέτυχε ο Μόραλης και ένα ο Κ. Τραγαντζόπουλος. Θα σημειώσουμε πως η Αναγέννηση παρατάχθηκε με σύνθεση ανάγκης και από σήμερα ξεκινά την προετοιμασία για τον ιστορικό τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας στις 24/4 στο «Ανθή Καραγιάννη».

Βρασίδας Ν. Περάμου-Θεαγένης: 2-0

Ο Βρασίδας κέρδισε με 2-0 τον Θεαγένη στο ματς της 23ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με τον Κώστα Αρβανίτη να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο της ομάδας. Η νίκη ήταν αφιερωμένη στον τερματοφύλακα Ανέστη Κουνατίδη που πριν λίγες μέρες έγινε πατέρας.

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 55 από κάθετη του Φουστέρη ο Καλτσίδης έκανε το 1-0 και στο 62 μπάλα στην πλάτη της άμυνας από τον Μπατάκογλου και ο Καλτσίδης με σουτ σκόραρε για το 2-0. Λίγο μετά ο Καλτσίδης έκανε ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή, και προτίμησε να μοιράσει στο 16χρονο Κτίστη που έκανε ντεμπούτο στην ανδρική ομάδα, αυτός έκανε σουτ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Θεαγένη. Ο Βρασίδας τελείωσε το ματς με 5 μικρούς, με τους δύο εξ αυτών, τον Κτίστη και τον Ορφανίδη να κάνουν ντεμπούτο με την πρώτη ομάδα.

Μ.Α. Φιλίππων-Άρης Πηγών: 0-0

Ο ΜΑ Φιλίππων παίζοντας πλέον χωρίς άγχος ήταν ανταγωνιστικός κόντρα στον αδιάφορο επίσης βαθμολογικά Άρη Πηγών, στο ματς της 23ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και μοιράστηκαν τελικά τους βαθμούς χωρίς τέρματα. Ο ΜΑ Φιλίππων ετοίμασε βαλίτσες για τη νέα Β΄ κατηγορία ενώ ο Άρης Πηγών συνεχίζει στα σαλόνια.

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-Ατρόμητος Χαλκερού: 1-4

Ο Ατρόμητος Χαλκερού επιβλήθηκε, με 1-4, του Ναζιανζού στο παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Στο 18ο λεπτό ο Χαραλαμπίδης έκανε το 1-0 όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και στο 25ο λεπτό είχαν κάνει την ολική ανατροπή για το 1-2.Στο 30ο λεπτό τραυματίστηκε σε μια ανύποπτη φάση ο Δημ.Μακαρίδης και διακομίστηκε για ράμματα στο νοσοκομείο. Στο ξεκίνημα της επανάληψης έγινε το 1-3 και λίγο αργότερα το 1-4. Για τον Ατρόμητο δύο τέρματα πέτυχε ο Πετρόπουλος και από ένα οι Μανδαλιανός και Καλαϊτζής. Στην διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες αλλά και δοκάρια (2 οι γηπεδούχοι, 3 το Χαλκερό).

**Σύσσωμη η οικογένεια του Ναζιανζού εύχεται περαστικά στον Δημήτρη Μακαρίδη.