http Α΄ ΕΠΣΚ: Μόνος στην κορυφή ο Ορφέας, πολύτιμο «διπλό» για τον Φρίξο
Sunday, 01 December 2019 20:24

Α΄ ΕΠΣΚ: Μόνος στην κορυφή ο Ορφέας, πολύτιμο «διπλό» για τον Φρίξο

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης πέρασε από την Φωλιά και σε συνδυασμό και με τα υπόλοιπα αποτελέσματα έμεινε μόνος στην κορυφή της Α΄ κατηγορίας μετά την 10η αγωνιστική. Επιστροφή στις νίκες για τον Μ.Α. Ορφανίου, ισοπαλία για τον Βύρωνα. Σπουδαίο «διπλό» για τον Φρίξο Πλατανοτόπου, εντός έδρας νίκες για Άρη Πηγών, Αναγέννηση Λιμεναρίων, ισοπαλία στην Κεραμωτή. Αναλυτικά:

Αστέρας Φωλιάς-Ορφέας Ελευθερούπολης: 1-2

Ο Ορφέας πέρασε με 1-2 από το γήπεδο της Φωλιάς και την κόντρα με τον τοπικό Αστέρα για την 10η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα έμεινε μόνος στην κορυφή της κατάταξης. Στο 5ο λεπτό μετά από μπέρδεμα στην άμυνα των φιλοξενούμενων ο Μπαϊρακτάρη έκανε το 1-0. Στο 10ο λεπτό ο Κυρ. Βακιρτζής ισοφάρισε σε 1-1 καις το 42 ο Κυρ. Βακιρτζής κέρδισε πέναλτι, πήγε ο ίδιος στην «βούλα» για την ολική ανατροπή και το 1-2. Στην επανάληψη, το ματς δεν είχε πολλές ευκαιρίες και το σκορ δεν άλλαξε. Είχαμε μικρή διακοπή στα μέσα του 2ου μέρους καθώς έπεσε μπουκάλι από τις κερκίδες.

Βύρωνας Καβάλας-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 1-1

Μέτριο το παιχνίδι στο Βερούλειο μεταξύ του Βύρωνα και της Δόξας Αμυγδαλεώνα για την 10η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας που έληξε ισόπαλο με 1-1. Στο 8ο λεπτό ο Ευκαρπίδης έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Στο 37 ο Σεφερίδης κράτησε την μπάλα στην περιοχή, μοίρασε στον Παντελίδη που έκανε το σουτ για το 1-1. Στην επανάληψη το σκορ δεν άλλαξε.

M.A. Ορφανίου-Ναζιανζός: 2-0

Ο Μ.Α. Ορφανίου επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, με 2-0, επί του Ναζιανζού στο ματς της 10ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα είναι στην 2η θέση της κατάταξης. Η ομάδα της Νέας Καρβάλης παρατάχθηκε με αμυντικές διαθέσεις και αυτό δυσκόλεψε τους γηπεδούχους που δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους. Στο 45 ο Τσατμάς έλυσε τον… γρίφο για το 1-0. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Ναζιανζός είχε ευκαιρία με τον Γκρουνόφ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Στο 65 ο Αλεπίδης έκανε το 2-0, το παιχνίδι άνοιξε και στις καθυστερήσεις ο Μέγας είχε και δοκάρι.

**Ο Ναζιανζός ευχαριστεί την εταιρεία "ΑΦΟΙ ΛΑΣΚΑΡΗ" που ανέλαβαν από κοινού με την ομάδα το κόστος του λεωφορείου, τους γηπεδούχους για τη φιλοξενία και βέβαια τους φιλάθλους που ταξίδεψαν στο Ορφάνι.

Κεραμωτή-ΑΕΚ Καβάλας: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το ματς της 10ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας μεταξύ της Κεραμωτής και της ΑΕΚ Καβάλας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο  ημίχρονο και στο 10ο λεπτό, με εύστοχο πέναλτι του Χρυσικού, έγινε το 0-1 υπό έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά των γηπεδούχων για την απόφαση του διαιτητή. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 47, ο Κυγάης έχασε ευκαιρίες όμως στο 65, μετά από λάθος του τερματοφύλακα της ΑΕΚ, ο Μπαργκάν ισοφάρισε σε 1-1. Στο 88 ο Μπαργκάν είχε χαμένο τετ-α-τετ και στο 90 ήταν η σειρά του Βακιρτζή να χάσει ευκαιρία. Η ΑΕΚ είχε και ένα τετ-α-τετ με τον Τσελέπη.

Άρης Πηγών-Απόλλων Χρυσοχωρίου:  3-1

Ο Άρης Πηγών κατέκτησε πολύτιμο τρίποντο με 3-1 στο γειτονικό ντέρμπι με τον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου στο ματ της 10ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο έμπειρος επιθετικός Βασίλης Αθανασάκης που πέτυχε χατ-τρικ. Στο 42ο λεπτό έγινε το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Έκανε το 2-0 για να μειώσει ο Τσομπανόπουλος για το 2-1 και διαμορφώθηκε το τελικό 3-1. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες με Ναθαναηλίδη και Χαλπέτη που πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Βρασίδας Ν. Περάμου-Φρίξος Πλατανοτόπου: 0-1

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου πέρασε με 0-1 από το γήπεδο της Νέας Περάμου στο κρίσιμο ματς με τον τοπικό Βρασίδα, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν κέντρου, πήγε στην δύναμη και όποιος πετύχαινε το γκολ θα ήταν και ο νικητής. Το πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Γκάγκαλη στο 67ο λεπτό.

**Η πλευρά του Φρίξου εξέφρασε παράπονα για τον επόπτη Μητρούση και σύμφωνα με πληροφορίες θα ζητήσουν την εξαίρεσή του. Άψογος, όπως ανέφεραν, ήταν ο διαιτητής της συνάντησης Θ. Νεοχωρίτης.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Ατρόμητος Χαλκερού                 4-0

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων δεν κινδύνεψε κόντρα στον Ατρόμητο Χαλκερού και επιβλήθηκε με 4-0 στο ματς της 10ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Στο 20ο λεπτό από ασίστ του Αγγελίδη ο Μαλανδρής έκανε το 1-0. Στο 25 ένα ωραίο γκολ από τον Δούμπλατζη για το 2-0 μετά από στοπάρισμα και σουτ και με αυτό το σκορ έληξε το ημίχρονο. Στο 65 από ασίστ του Αγγελίδη, ο Δούμπλατζης με ωραίο σουτ ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο 78 ο Μαμουλάρι έκλεψε την μπάλα και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με νεαρά σύνολα κάτι που ικανοποίησε