http Α΄ ΕΠΣΚ: Πολύτιμες εκτός έδρας νίκες για Αναγέννηση και Βρασίδα
Sunday, 15 December 2019 18:34

Α΄ ΕΠΣΚ: Πολύτιμες εκτός έδρας νίκες για Αναγέννηση και Βρασίδα

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Μόλις τρία από τα επτά παιχνίδια της 11ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας πραγματοποιήθηκαν το διήμερο 14-15/12. Η Αναγέννηση Λιμεναρίων και ο Βρασίδας κέρδισαν εκτός έδρας, την ΑΕΚ και τον Ατρόμητο Χαλκερού αντίστοιχα. Ισοπαλία στην Φωλιά. Τέσσερα ματς αναβλήθηκαν λόγω άστατων καιρικών συνθηκών και θα οριστούν εκ νέου. Αναλυτικά:

Ατρόμητος Χαλκερού-Βρασίδας Ν. Περάμου: 0-4

Ο Βρασίδας Ν. περάμου δεν αντιμετώπισε δυσκολίες στο Χαλκερό στην κόντρα της 11ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με τον τοπικό Ατρόμητο κατακτώντας πολύτιμο τρίποντο με 0-4. Το ημίχρονο έληξε με 0-1 με γκολ του Εμ. Σιδηρόπουλου από το 8ο λεπτό. Στην επανάληψη, ο Χρ. Σάσσος πέτυχε χατ-τρικ (στο 54ο στο 70ο και στο 81ο λεπτό) για το τελικό 0-4.

ΑΕΚ –Αναγέννηση Λιμεναρίων:  0-2

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων ήταν διαβασμένη στο παιχνίδι με την ΑΕΚ Καβάλας στο Βερούλειο στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και πήρε το πολύτιμο «διπλό» με 0-2. Στο 36 εκτέλεση φάουλ του Αγγελίδη, κεφαλιά του Δούμπλατζη για το 0-1 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ασίστ του Μαμουλάρι για τον Αγγελίδη που πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο έκανε το σουτ, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και μέσα για το τελικό 0-2.

Αστέρας Φωλιάς-ΠΟ Κεραμωτής:   1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στην Φωλιά μεταξύ του τοπικού Αστέρα και της Κεραμωτής για την 11η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο 15ο λεπτό ο Ξανθόπουλος πέτυχε αυτογκόλ και με αυτό έγινε το 0-1 υπέρ της Κεραμωτής. Στο 2ο ημίχρονο ο Αστέρας πίεσε, είχε ευκαιρίες και στο 70ο λεπτό ήταν η σειρά του Καρυπίδη να πετύχει αυτογκόλ για το 1-1. Πολύ καλή η παρουσία του τερματοφύλακα της Κεραμωτής, Χατζηγεωργίου, ιδιαίτερα στο 2ο ημίχρονο.