http Α΄ ΕΠΣΚ: Πρωταθλητής χειμώνα ο Μ.Α. Ορφανίου, «Χ» στο Ναζιανζός-Βύρων
Wednesday, 08 January 2020 17:48

Α΄ ΕΠΣΚ: Πρωταθλητής χειμώνα ο Μ.Α. Ορφανίου, «Χ» στο Ναζιανζός-Βύρων

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Πανηγύρια στο Ορφάνι καθώς στο φινάλε του πρώτου γύρου της Α΄ κατηγορίας καθώς ο Μέγας Αλέξανδρος βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξης μετά το 1-3 επί του Ορφέα στο ντέρμπι της εξ αναβολής 11ης αγωνιστικής. Είναι στο +5 από το σύλλογο της Ελευθερούπολης και στο +6 από τον Βύρωνα που έμεινε στο 2-2 με τον μαχητικό Ναζιανζό. Πολύτιμη εντός έδρας νίκη για τον Φρίξο Πλατανοτόπου, νέο διπλό για τον Δόξα Αμυγδαλεώνα. Αναλυτικά:

Ορφέας Ελευθερούπολης-Μ.Α. Ορφανίου: 1-3

Ο Μ.Α. Ορφανίου κατέκτησε σπουδαίο διπλό στο δημοτικό στάδιο Ελευθερούπολης στο ντέρμπι κορυφής με τον Ορφέα με 1-3 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και κατέχει πλέον τον τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Ο Ορφέας είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο της συνάντησης, είχε ευκαιρίες όμως αυτό έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Το Ορφάνι μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 60 ο Λόλη με όμορφο γκολ έκανε το 0-1. Στο 66 ο Βεζυρόπουλος σκόραρε για το 0-2. Στο 74 αναμπουμπούλα στην άμυνα του Ορφανίου, προσπάθεια του Γιαλαμή και ο Τουρασανίδης με το κεφάλι πέτυχε αυτογκόλ, 1-2. Στο 85 ο Βεζυρόπουλος σε αντεπίθεση διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Η νίκη ήταν αφιερωμένη στον Θόδωρο Παλληκαρά που έπεσε τραυματίας, σε μια από τις μονομαχίες που έδωσε στη διάρκεια του ντέρμπι….

**Ο Μ.Α. Ορφανίου έκοψε την βασιλόπιτα του, μετά το τέλος της τελευταίας πριν το ντέρμπι, προπόνησης. Μεγάλος τυχερός ήταν φέτος ο Κυριάκος Αλεπίδης, ο οποίος μαζί με τις ευχές συμπαικτών, προπονητή και Διοίκησης, έλαβε ένα ποσό ως δώρο το οποίο συνόδευε το φλουρί. Αντάλλαξαν ευχές και έδωσαν την υπόσχεση για μεγαλύτερη προσπάθεια και δουλειά έως ότου επιτευχθούν οι στόχοι της ομάδας.

**Η διοίκηση του Μ.Α. Ορφανίου ευχαρίστησε αυτήν του Ορφέα για την άριστη φιλοξενία. Επίσης, συνεχάρη τους διαιτητές του ντέρμπι Κατσίνη, Δεδονάκη και Σακάλογλου για την παρουσία τους.

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-Βύρωνας Καβάλας: 2-2

Μοιρασιά, με 2-2, στο Κωτσάλου, στο ματς της 11ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας μεταξύ του Ναζιανζού (εξέτισε τη μια αγωνιστική της τιμωρίας του) και του Βύρωνα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης με προβολή του Σεφερίδη μετά από εκτέλεση φάουλ και φάση διαρκείας.  Στο 23ο λεπτό με προβολή του Γκορόγια έγινε το 1-1 και στο 34 ο Καρακεϊσογλου με σουτ έξω από την περιοχή έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1. Ο Βύρωνας πίεσε στην επανάληψη, είχε ευκαιρίες και στο 84 ο Παντελίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Στις καθυστερήσεις ο Κεσαπίδης με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, έχασε την ευκαιρία για τον Βύρωνα.

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Δόξα Αμυγδαλεώνα:  0-1

Η Δόξα Αμυγδαλεώνα πέρασε, με 0-1, από το γήπεδο του Χρυσοχωρίου και την κόντρα με τον τοπικό Απόλλωνα στο εξ αναβολής παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και ανέβηκε στην 4η θέση της κατάταξης στο φινάλε του πρώτου γύρου. Ο Απόλλων μένει στην προτελευταία θέση με μόλις 4β. Το γκολ τρίποντο πέτυχε στο 74ο λεπτό ο Παυλίδης.

Φρίξος Πλατανοτόπου-Άρης Πηγών: 1-0

Άλλη μια πολύτιμη νίκη για τον Φρίξο Πλατανοτόπου. Υποδέχθηκε για το εξ αναβολής παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας τον Άρη Πηγών, με σκορ 1-0. Το ματς ήταν ισορροπημένο και γκολ-τρίποντο πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο ο νεοαποκτηθείς Γιάννης Καμουλάκος.