http Α΄ ΕΠΣΚ: Πάτησε κορυφή ο Βύρων Καβάλας
Sunday, 26 January 2020 17:53

Α΄ ΕΠΣΚ: Πάτησε κορυφή ο Βύρων Καβάλας

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Βύρωνας Καβάλας πέρασε από τις Πηγές και σε συνδυασμό με το «Χ» του Μ.Α. Ορφανίου στον Πλατανότοπο πάτησε στην κορυφή της κατάταξης μετά την 16η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Πολύτιμα «διπλά» κατέκτησαν η Αναγέννηση Λιμεναρίων, ο Αστέρας Φωλιάς και ο Απόλλων Χρυσοχωρίου. Με νίκη συνέχισε την προσπάθεια του ο Ορφέας Ελευθερούπολης, τρίποντο και για την Δόξα Αμυγδαλεώνα. Αναλυτικά:

Φρίξος Πλατανοτόπου-Μ.Α. Ορφανίου: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στον Πλατανότοπο μεταξύ του τοπικού Φρίξου και του Μ.Α. Ορφανίου για την 16η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Ήταν πολύτιμος βαθμός για τους γηπεδούχους ενώ οι φιλοξενούμενοι μετά από αρκετό καιρό έμειναν στην 2η θέση. Στο 5ο λεπτό ο Μαξούμ έκανε το 1-0. Η απάντηση ήταν άμεση, στο 10ο λεπτό με τον Βεζυρόπουλο για το 1-1 που ήταν το σκορ ημιχρόνου και αγώνα. **Από τον πάγκο του Φρίξου Πλατανοτόπου αποβλήθηκε ο προπονητής Νίκος Καραμπιπέρης.

Άρης Πηγών-Βύρωνας Καβάλας:0-2

Ο Βύρων Καβάλας πέρασε με 0-2 από την δύσκολη έδρα του Άρη Πηγών στο ματς της 16ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης όμως στη συνέχεια επήλθε ισορροπία και στο 27 ο Καλτσίδης με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1. Στο 55 με εκτέλεση φάουλ του Βλάχου έγινε το 0-2. Στο 63 οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ελευθεριάδη με 2η κίτρινη κάρτα. Ο Άρης Πηγών προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική του υπεροχή όμως δεν κατάφεραν κάτι καλό. Στις αντεπιθέσεις μάλιστα ο Βύρων έγινε επικίνδυνος και σε μια φάση προσπάθεια του Βλάχου έβγαλε πάνω στη γραμμή ο τερματοφύλακας.

**Σύσσωμη η ομάδα του Βύρωνα Καβάλας εύχεται περαστικά στον αντίπαλο ποδοσφαιριστή Γιάννη Νάκου, να μην έχει πάθει κάτι σοβαρό, ταχεία ανάρρωση και επιστροφή στα γήπεδα!!!

Ορφέας Ελευθερούπολης-Κεραμωτή: 3-1

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης υποδέχθηκε την Κεραμωτή για την 16η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και πήρε πολύτιμη νίκη με 3-1. Το  ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Κυρ. Βακιρτζή μετά και από λάθος εκτίμηση του Παυλακάκη. Στο 60 ο Αναστασιάδης έκανε το 2-0 και λίγο μετά οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Μπ. Προβατίδης που έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια ήταν η σειρά της Κεραμωτής να κερδίσει πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Παπαστεφάνου για το 2-1. Στο 78 ο Αναστασιάδης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Βρασίδας: 3-2

Ο Βρασίδας προηγήθηκε με 0-2 στον Αμυγδαλεώνα στο ματς με την Δόξα για την 16η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έκαναν την ολική ανατροπή για το τελικό υπέρ τους 3-2 που τους κρατά στην 4η θέση της κατάταξης. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Σάσσος έκανε το 0-1 και στο 48 ο Αγγελίδης σκόραρε για το 0-2. Στο 54 ο Κοπανάκης απάντησε για το 1-2 και στο 83 ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 2-2. Στο 87 ο Τσαρούχας διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

**Η οικογένεια της Δόξας Αμυγδαλεώνα, μετά την λήξη του αγώνα με τον Βρασίδα, είχε ραντεβού στο «ΗΜΑΡ» για την κοπή βασιλόπιτας. Το τυχερό φλουρί ήταν στο κομμάτι του Αλέξανδρου Ηλιάδη που έλαβε και το σχετικό δώρο.

Ναζιανζός-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 1-2

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων κατέκτησε πολύτιμο «διπλό», με 1-2, στη Νέα Καρβάλη επί του τοπικού Ναζιανζού για την 16η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο 24ο λεπτό, μετά από λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα, ο Δούμπλατζης έκανε το 0-1. Στο 43 από σέντρα του Δούμπλατζη με κεφαλιά ο Αγγελίδης έκανε το 0-2. Στις καθυστερήσεις του αγώνα μετά από κεφαλιά του Χαραλαμπίδη η μπάλα πήγε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Φωτόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετές ακόμη καλές στιγμές (με Κουκουτάρη, Αγγελίδη και Δούμπλατζη).

ΑΕΚ-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 2-3

Μεγάλο «διπλό», με 2-3, για τον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου με ολική μάλιστα ανατροπή στο Βερούλειο στο κρίσιμο ματς με αντίπαλο την ΑΕΚ Καβάλας για την 16η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο 6ο μόλις λεπτό ο Σακκόπουλος με διαγώνιο σουτ από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 50, σέντρα του Τσελέπη για τον Άγγο που έκανε το 2-0. Στο 60, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Χαλπέτης με κεφαλιά μείωσε σε 2-1. Το 2-2 έκανε ο Μπουτζούρογλου με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση και αφού η μπάλα πέρασε από όλους. Στο 90 ο Μουζίκα με σουτ από την περιοχή έκανε την ανατροπή για το τελικό 2-3.

**Οι γηπεδούχοι εξέφρασαν πολλά παράπονα για τις υποδείξεις του Θ. Βερνέζη. Το Χρυσοχώρι ζήτησε ένα πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο πάνω στον Χαλπέτη.

Ατρόμητος Χαλκερού-Αστέρας Φωλιάς:  2-3

Εκτός έδρας νίκη για τον Αστέρα Φωλιάς στο ματς της 16ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με 2-3 επί του Ατρόμητου στο Χαλκερό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Οσμενάι, 1-0. Ο Ξανθόπουλος ισοφάρισε σε 1-1 και ο Μπαϊρακτάρη έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Ασπιώτης ισοφάρισε σε 2-2 και στο 87 ο Μπαϊρακτάρη διαμόρφωσε το τελικό 2-3. Παράπονα εξέφρασαν οι δύο ομάδες για τη διαιτησία της αναμέτρησης.