http Α΄ΕΠΣΚ: Στην κορυφή ο Μ.Α. Ορφανίου, ήττα σοκ του Ορφέα
Saturday, 07 March 2020 20:03

Α΄ΕΠΣΚ: Στην κορυφή ο Μ.Α. Ορφανίου, ήττα σοκ του Ορφέα

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Μ.Α.Ορφανίου κατέκτησε το «διπλό» (1-2) στο ντέρμπι κορυφής με τον Βύρωνα στο Βερούλειο και επέστρεψε στην κορυφή μετά την 21η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Ο Ατρόμητος Χαλκερού σταμάτησε την… φόρα του Ορφέα με 1-0. Η Αναγέννηση Λιμεναρίων και ο Αστέρας Φωλιάς πέρασαν από Πηγές και Αμυγδαλεώνα αντίστοιχα. Πολύτιμες νίκες για Απόλλωνα Χρυσοχωρίου και Φρίξο Πλατανοτόπου. Ισοπαλία στο ουδέτερο γήπεδο των Φιλίππων στο ματς του Ναζιανζού με την ΑΕΚ (2-2). Αναλυτικά:

Βύρωνας Καβάλας-ΜΑ Ορφανίου:  1-2

Ο Μ.Α. Ορφανίου πέρασε με 1-2 από το Βερούλειο όπου κόντραρε τον Βύρωνα στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας (51  έναντι 49β.). Στο 20ο λεπτό ο συνήθης ύποπτος Ηλίας Βεζυρόπουλος έκανε το 0-1. Στο 32 από κάθετη του Χατζηκυριάκου, ο Παντελίδης με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 44 ευκαιρία για τον Βύρωνα, μετά από τέσσερα διαδοχικά κόρνερ και αναμπουμπούλα στην άμυνα, όμως ο Τοπαλίδης έβγαλε με τα πόδια το σουτ του Σεφερίδη. Ο Μέγας, προηγήθηκε με 1-2 με κεφαλιά του Τουρασανίδη, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Οι γηπεδούχοι άλλαξαν σύστημα, ανέβηκαν πιο ψηλά, πίεσαν όμως δεν κατάφεραν να αλλάξουν τα εις  βάρος τους δεδομένα. Λίγο πριν το φινάλε ο Αγγελίδης είχε άστοχη κεφαλιά.

Το ντέρμπι παρακολούθησαν πολλοί φίλαθλοι από διάφορα σημεία του νομού μας, παράγοντες αλλά και προπονητές και ποδοσφαιριστές. Θύμισε τις παλιές καλές εποχές στο Βερούλειο,

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Βρασίδας Ν. Περάμου: 2-0

Πολύτιμη νίκη, με 2-0, κατέκτησε ο Απόλλων Χρυσοχωρίου με αντίπαλο τον Βρασίδα Ν. Περάμου στο ματς της 21ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Στο 35ο λεπτό ο Χαλπέτης έκανε το 1-0. Στο 75 ο νεαρός Γαβριήλ σκόραρε για το τελικό 2-0. Χαμένο τετ-α-τετ είχε ο Χαριτίδης.

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης-ΑΕΚ Καβάλας: 2-2

Ισοπαλία, με 2-2, στο γήπεδο των Φιλίππων στο παιχνίδι μεταξύ του Ναζιανζού και της ΑΕΚ Καβάλας για την 21η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο μόλις λεπτό με τον Κ. Άγγο, 0-1. Στο 8 οι τυπικά γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Χαραλαμπίδη και στο 28 ο Γκρουνόφ έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1. Στο 40 ο Κ. Άγγος ξαναχτύπησε για το 2-2. Στο 75 ο Κ. Άγγος είχε μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ και στο 92 ο Ναζιανζός κέρδισε πέναλτι και το έχασε. Πιο συγκεκριμένα, στην εκτέλεση πήγε ο Μακαρίδης, όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας, στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και έξω.

Ατρόμητος Χαλκερού-Ορφέας Ελευθερούπολης: 1-0

Ο Ατρόμητος Χαλκερού πέτυχε σημαντική νίκη, με 1-0, επί του Ορφέα Ελευθερούπολης στο ματς της 21ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και μένει στους -7 από την κορυφή της κατάταξης. Το γκολ –τρίποντο πέτυχε στο 65ο λεπτό με κεφαλιά ο Καλαϊτζής. Στο 85 ο Ορφέας έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αθανασίου και στο 90 έμεινε με εννέα λόγω αποβολής του Αναστασιάδη. Στο 90 η ομάδα της Ελευθερούπολης ζήτησε πέναλτι.

Δόξα Αμυγδαλεώνα-Αστέρας Φωλιάς: 0-1

Ο Αστέρας Φωλιάς πέρασε, με 0-1, από τον Αμυγδαλεώνα και την κόντρα της 21ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας με την τοπική Δόξα. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Μπαϊρακτάρη στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης.

Άρης Πηγών-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 0-1

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων απέδρασε με το «διπλό» από το γήπεδο των Πηγών και την κόντρα με τον τοπικό Άρη για την 21η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας, με 0-1. Το γκολ που έκρινε το νικητή σημείωσε ο νεαρός Γιώργος Κοντογεωργίου στο 89ο λεπτό. Η Αναγέννηση είχε και δύο δοκάρια, με Δούμπλατζη και Γερογιάννη.

**Η διοίκηση της Αναγέννησης Λιμεναρίων ευχαριστεί την αντίστοιχη του Άρη Πηγών για την άψογη φιλοξενία.

Φρίξος Πλατανοτόπου-Κεραμωτή: 2-0

Ο Φρίξος Πλατανοτόπου είχε την υπεροχή στο ματς με την Κεραμωτή για την 21η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και κατέκτησε την πολύτιμη νίκη με 2-0. Ο Κ. Ράνος με εύστοχο πέναλτι έκανε στο 20ο λεπτό το 1-0. Στο 70 με αυτογκόλ του Τζομιάδη διαμορφώθηκε το τελικό 2-0.

**Ο προπονητής της Κεραμωτής, Τάσος Τσαπανίδης, απουσίαζε από τον πάγκο της ομάδας του στον Πλατανότοπο, λόγω υποχρεώσεων του.