http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Σπουδαία «διπλά» για Κεραμωτή, Μυρμιδόνες, Λεκάνη και Ξεριά
Sunday, 20 January 2019 13:23

Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες κατέκτησαν η Κεραμωτή, οι Μυρμιδόνες Καβάλας, ο Πανιώνιος Ξεριά και ο Ατρόμητος Λεκάνης για την 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Πολύτιμες νίκες για Μαίανδρο Γέροντα και ΑΟ Ποταμιάς. Αναλυτικά:

Απόλλων Χρυσοχωρίου-Κεραμωτή   0-4

Η Κεραμωτή πέρασε με 0-4 από το Χρυσοχώρι και το τοπικό ντέρμπι με τον τοπικό Απόλλωνα για την 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο Δεσίλλας έκανε το 0-1, ο Φαμπιόλ Μούτσα πέτυχε τα άλλα δύο τέρματα και το 0-3 ήταν το σκορ ημιχρόνου. Ο Βασιλειάδης διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Μαίανδρος Γέροντα-Αίας Παναγίας  1-0

Ο Μαίανδρος Γέροντα κατέκτησε το τρίποντο, με 1-0, επί του Αίαντα Παναγίας για την 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο νεοαποκτηθείς πολύπειρος Μιχάλης Κλοκίδης στο 40ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι, μετά από χέρι στην περιοχή. Ευκαιρίες έχασαν εξ επαφής οι Κίτσος, Τσεμπελίδης, Ράδος και Λάσπατζης. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία στην επανάληψη όμως απέκρουσε ο Τσιτσιλικάκης.

Μακεδονικός Αγιάσματος-Μυρμιδόνες Καβάλας  1-3

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχαν οι Μυρμιδόνες στο Αγίασμα στην κόντρα με τον τοπικό Μακεδονικό για την 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, με σκορ 1-3. Στο 20ο λεπτό ο Μπράουν με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 35 ο Τσακμάκης ισοφάρισε σε 1-1. Στο 40 ο Θεοδοσιάδης σκόραρε για το 1-2 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 70 ο Αντωνάκης διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Ποσειδών Καβάλας-Πανιώνιος Ξεριά   1-2

Ο Πανιώνιος Ξεριά πέρασε, με 1-2, από το Χαλκερό και την κόντρα της 13ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τον Ποσειδώνα. Στο 32ο λεπτό, σέντρα σουτ του Εμμανουηλίδη, απόκρουση του τερματοφύλακα και στην επαναφορά ο Γκόρδης έκανε το 0-1. Στο 65 ο Γκόρδης, μετά από σέντρα του Γκιαλόπουλου, έκανε το 0-2. Στο 85 ο Μωϊσίδης μείωσε στο τελικό 1-2.

ΑΟ Ποταμιάς-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 2-1

Ο ΑΟ Ποταμιάς κέρδισε με 2-1 τον Ποντιακό Ποντολιβάδου στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλή παρουσία στο πρώτο μέρος, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 2-0 και είχαν και αρκετές ευκαιρίες που όμως σταμάτησε ο αντίπαλος τερματοφύλακας, Ματσάγκος. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Ποντιακός μείωσε σε 2-1 και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι την λήξη του  αγώνα. Πιο συγκεκριμένα, στο 31ο  από εκτέλεση κόρνερ του Σπυριάδη, κεφαλιά του Μπαρούμα έγινε το 1-0. Στο 35 νέα εκτέλεση κόρνερ του Σπυριάδη, νέα κεφαλιά του Μπαρούμα για το 2-0. Στο 60 ο Στ. Σιδηρόπουλος μείωσε στο τελικό 2-1. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και η Ποταμιά στην αντεπίθεση έγινε επικίνδυνη όμως ο Ματσάγκος δήλωσε και πάλι «παρών».

Φάρος Μαριών-Ατρόμητος Λεκάνης: 1-2

Σπουδαίο «διπλό» για τον Ατρόμητο Λεκάνης στο γήπεδο του Ποτού στην κόντρα με τον Φάρο Μαριών, με 1-2, για την 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 0-1 με γκολ του Μιχαλούστα, μετά από σέντρα του Χαρίση. Στην επανάληψη, αρχικά, ο Μαρίνος ισοφάρισε σε 1-1. Στο 88 ο Δ. Τολμίδης διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για δύο φάσεις φάουλ που δεν δόθηκαν υπέρ τους πριν το 1-2.

**Η διοίκηση του Φάρου Μαριών, με αφορμή την επιστροφή του Διονύση Αβντίου στον Κεραυνό Καλλιράχης, ευχαριστεί τον παίχτη για την προσφορά του αυτά τα δυο χρόνια στην ομάδα, συνεχίζοντας έτσι την πολιτική που έχει να σέβεται τους παίχτες, τις ομάδες και τις συμφωνίες όλα αυτά τα χρόνια υπηρετώντας καθαρά τον ερασιτεχνικό αθλητισμό..Του εύχεται καλή επιτυχία.