http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Σπουδαίες νίκες για Ασπίδα και Καλλιράχη
Sunday, 31 March 2019 18:39

Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Σπουδαίες νίκες για Ασπίδα και Καλλιράχη

Η Ασπίδα Πολυστύλου και ο Κεραυνός Καλλιράχης… υποχρέωσαν σε ήττες τον Μακεδονικό Αμισιανών και την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ και η Δόξα Αμυγδαλεώνα που είχε το ρεπό της απέκτησε προβάδισμα για την πρωτιά στον 2ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας. Σημαντική νίκη για τον Ηρακλή Καβάλας και τον ΠΑΟΚ, «διπλό» για τον Άρη Πρίνου. Αναλυτικά:

Ασπίδα Πολυστύλου-Μακεδονικός Αμισιανών: 2-1

Σπουδαίας βαθμολογικής νίκη κατέκτησε η Ασπίδα Πολυστύλου με αντίπαλο τον 2ο στην κατάταξη Μακεδονικό Αμισιανών στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι, που μέχρι πριν 15 μέρες ήταν στην κορυφή της κατάταξης, ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και στο 15 ο Λόλακας έκανε το 0-1 και αυτό ήταν στο σκορ ημιχρόνου. Στο 70 με αυτογκόλ του Λίσι έγινε το 1-1 και στο 90 οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Πανταζίδης διαμορφώνοντας το τελικό και πολύτιμο 2-1.

Άγιος Λουκάς-Ηρακλής Καβάλας: 0-3

Ο Ηρακλής Καβάλας κέρδισε με 0-3 τον Άγιο Λουκά στο Κωτσάλου και του απομένει ένα ακόμη ματς για να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ κατηγορίας. Στο 5ο λεπτό ο Μπαρέτας έκανε το 0-1. Στο 55 ο Αντωνιάδης με εύστοχο πέναλτι-που αμφισβητήθηκε έντονα από την πλευρά των γηπεδούχων- έκανε το 0-2 και στο 70 ο Αντωνιάδης διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Ευχαριστημένοι από την προσπάθεια των παικτών δηλώνουν στον Άγιο Λουκά και διαμαρτύρονται για την φάση του πέναλτι με το οποίο έγινε το 0-2. Είχαν και αυτοί τις καλές τους στιγμές στο παιχνίδι όμως δεν κατάφεραν να τις μεταφράσουν σε κάποιο γκολ.

Κεραυνός Καλλιράχης-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄  2-1

Δυνατό και αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στο γήπεδο της Καλλιράχης μεταξύ του τοπικού Κεραυνού και της Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄ για την 20η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, έγινε παρουσία πολλών φιλάθλων και είχε μεγάλο νικητή τον γηπεδούχο, με 2-1.  Στο 15ο λεπτό ο Τζανετής με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 37 ο Μετάνι έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 65 ο Ξυλούδης μείωσε σε 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Στο 85 οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Σινάνι με απευθείας κόκκινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για υποδείξεις του Αναγνωστόπουλου, για δύο ακυρωθέντα γκολ ως οφσάιντ.

**Το παιχνίδι ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση επειδή άργησε ο γιατρός.

Ελπίδες Καβάλας-Άρης Πρίνου: 0-4

Ο Άρης Πρίνου κατέκτησε, με 0-4, το «διπλό» στο Ενωσιακό γήπεδο για την 20η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο πρώτο ημίχρονο οι Ελπίδες είχαν την κατοχή της μπάλας όμως η ομάδα της Θάσου προηγήθηκε με 0-3 στο ξεκίνημα της επανάληψης διαμορφώθηκε το τελικό 0-4. Πιο συγκεκριμένα, στο 6ο λεπτό κόρνερ του Ντουλελάρι, κεφάλια Μανολάρι και 0-1. Στο 11' σέντρα του Εράλ. Μπούικου, πλασέ του Ρονάλντο και 0-2. Στο 32' ωραίος ομαδικός συνδυασμός οΠαπαγεωργίου για τον Εραλ. Μπούικου που έκανε σουτ για το 0-3. Στο 53 ανατροπή του Εραλ. Μπούικου και πέναλτι. Στην εκτέλεση πήγε ο ίδιος όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Στο 65 κάθετη μπαλιά του Τ. Παπαδόπουλου, πλασέ του Εραλ. Μπούικου για το τελικό 0-4. Στο 80' σουτ μέσα από την περιοχή του Νικολούδη έβγαλε πάνω στη γραμμή ο τερματοφύλακας.

**Η αποστολή του Άρη Πρίνου ευχαρίστησε την διοίκηση των Ελπίδων Καβάλας για την ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ φιλοξενία.

ΠΑΟΚ Καβάλας-Άρης Ζυγού: 2-0

Ο ΠΑΟΚ λύγισε με 2-0 την αντίσταση του Άρη Ζυγού στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 20η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το 35ο λεπτό ο Μουράτι κέρδισε τις κόντρες, πέρασε και αμυντικό, βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την φάση αυτή, αναφέροντας ότι η μπάλα βρήκε και στο χέρι του επιθετικού του ΠΑΟΚ. Στο 83 ο Μουράτι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.