http Β΄ ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Μαζί στην κορυφή Άρης Ζυγού και Άρης Πρίνου, πεντάρες για Καβάλα 2004 και Αγίασμα
Sunday, 29 September 2019 18:51

Ο Άρης Ζυγού κέρδισε τον Θεαγένη, ο Άρης Πρίνου πήρε άνευ αγώνα νίκη και μετά την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και αμφότεροι είναι παρέα στην κορυφή με 12β. Τρίποντα με πεντάρες για Μακεδονικό Αγιάσματος και Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ επί του Αγίου Λουκά και του Ποσειδώνα αντίστοιχα. Εντός έδρας νίκες για Ηρακλή Καβάλας, Κεραυνό Καλλιράχης και ΠΑΟΚ. Αναλυτικά:

Άρης Ζυγού-Θεαγένης: 2-0

Ο Άρης Ζυγού λύγισε την αντίσταση του Θεαγένη στο ματς της 4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με 2-0 και παραμένει αήττητος στην κορυφή της κατάταξης. Στο 25ο λεπτό ο  Ζεϊτίδης με πλασέ έκανε το 1-0. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 80 ο Βλαχογιάννης, σε αντεπίθεση, διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Αξίζει να σημειώσουμε πως ντεμπούτο με την φανέλα του Άρη Ζυγού –παίζοντας 10 λεπτά- έκανε ο 15χρονος Γιάννης Σκαμνός, συνεχιστής του πατέρα του που επί χρόνια ενίσχυσε την προσπάθεια του συλλόγου.

Μακεδονικός Αγιάσματος -Άγιος Λουκάς: 5-0

Ο Μακεδονικός Αγιάσματος κατέκτησε το τρίποντο, με 5-0, επί του Αγίου Λουκά στο ματς της  4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 20ο λεπτό ο Νάνος έκανε το 1-0 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Ο Γκιαλόπουλος σκόραρε για το 2-0 και στη συνέχεια ο Καμτσικλής σκόραρε για το 3-0 και το 4-0. Στο 85 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι όμως  δεν το αξιοποίησαν. Στις καθυστερήσεις, ο Τσεμπελίδης διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄-Ποσειδών Καβάλας:  5-0

Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ κατέκτησε ευρεία νίκη, με 5-0, επί του Ποσειδώνα Καβάλας στο άτυπο καβαλιώτικο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 2-0. Χατ-τρικ πέτυχε ο Κουτσογιαννάκης και από ένα τέρμα ο Φάλκος και ο Μακριδάκης. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 75ο λεπτό λόγω αποβολής του Οικονόμου.

Κεραυνός Καλλιράχης-Ατρόμητος Λεκάνης: 3-0

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας κατέκτησε ο Κεραυνός Καλλιράχης με αντίπαλο τον Ατρόμητο Λεκάνης, για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 55΄ θαυμάσιο μπάσιμο του Κοντοπολίδη, γύρισε την μπάλα και ο Μετάνι από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0. Στο 80΄ ο Λαπούσι με ωραίο, συρτό σουτ στη δεξιά γωνία πέτυχε το 2-0, το σκορ έκλεισε στο 82΄ ο Σινάνι με πλασέ. Ο Ατρόμητος παρατάχθηκε με μια ενδεκάδα στο ματς.

Ηρακλής Καβάλας-Θράκη Γραβούνα: 2-0

Ο Ηρακλής Καβάλας υποδέχθηκε την Θράκη Γραβούνα για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, είχε την ουσία και πήρε το τρίποντο με 2-0. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 65 ο  Κρομμύδας με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 72 ο Σαντογιάννης σκόραρε για το 2-0. Δοκάρι είχε ο Χατζησάββας.

ΠΑΟΚ Καβάλας-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 1-0

Ο ΠΑΟΚ Καβάλας υποδέχθηκε τον Ποντιακό Ποντολιβάδου και κατέκτησε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με 1-0. Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Τσέλα στο 32ο λεπτό της  αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν χωρίς όμως να είναι αποτελεσματικοί.