http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Έμεινε πρώτος ο Κεραυνός, πολλά γκολ σε Αμισιανά, Κρηνίδες και Άγιο Ανδρέα
Sunday, 13 October 2019 19:06

Ο Κεραυνός Ελευθερών είχε ρεπό στην 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας όμως παραμένει μόνος στην κορυφή μετά την 5η αγωνιστική. Το Βυζάντιο κέρδισε και ακολουθεί με 11β. Πολλά γκολ σημειώθηκαν στα Αμισιανά, στις Κρηνίδες αλλά και στο «Δ. Παρίδης». «Διπλά» για Ατρόμητο Ακροβουνίου και ΜΑ Φιλίππων, τρίποντο για την Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας. Αναλυτικά:

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-ΑΣ Παγγαίο: 5-2

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα κατέκτησε σπουδαία νίκη, με 5-2, επί του ΑΣ Παγγαίου για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και μάλιστα με ολική ανατροπή στο σκορ στο 2ο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 18ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του Δημητρακούδη για να ισοφαρίσει ο Σπυρίδης σε 1-1. Ο Μυλωθρίδης έκανε το 1-2 και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στο 50 ο Βλησίδης ισοφάρισε σε 2-2 και η συνέχεια ανήκε στον ΠΑΟΚ. Ο Σπυρίδης έκανε την ανατροπή για το 3-2, ο Φέρκο έκανε το 4-2 και ο Νικηφορίδης διαμόρφωσε το τελικό 5-2. Ο ΑΣ Παγγαίο είχε δοκάρι με τον Βατίτση ενώ ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα.

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-Ασπίδα Πολυστύλου: 3-1

Η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας πήρε το τρίποντο με 3-1 επί της Ασπίδας Πολυστύλου για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 2-0, με δύο τέρματα του Ζέκια ένα στο 10ο και ένα στο 20ο λεπτό. Ο Συμεωνίδης με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του μείωσε σε 2-1 και στο 85 οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Κεχαγιάς για το τελικό 3-1.

Βυζάντιο-ΑΕ Πιερέων 2004:  1-0

Το Βυζάντιο λύγισε την αντίσταση της ΑΕ Πιερέων 2004, με 1-0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας μετά από φλύαρο παιχνίδι. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Χατζησάββας στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης.

**Η διοίκηση του Βυζαντίου ανακοίνωσε την απόκτηση του νεαρού Κ. Σιώτα από το Ναζιανζό Ν. Καρβάλης.

Μακεδονικός Αμισιανών-Ελπίδες Καβάλας: 7-1

Ο Μακεδονικός Αμισιανών επιβλήθηκε το 7-1 των Ελπίδων Καβάλας στο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0, ο Δημόπουλος μείωσε σε 2-1 και το ημίχρονο έληξε με 3-1. Στην επανάληψη, ο Μακεδονικός σκόραρε άλλες τέσσερις φορές για το τελικό 7-1. Καρέ τερμάτων πέτυχε ο Παπαδόπουλος, δύο ακόμη γκολ ο Σ. Πασχάλας που επέστρεψε στην ομάδα και ένα ο Παναγιωτόπουλος.

Αίας Παναγίας -Ατρόμητος Ακροβουνίου:  0-1

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου κατέκτησε το πολύτιμο «διπλό» με 0-1 στο γήπεδο της Παναγίας και το παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με την τοπική ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, είχαν ευκαιρίες, είχαν δύο φάσεις στις οποίες διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή αλλά και το γκολ-πέναλτι. Πιο συγκεκριμένα, στο 10ο λεπτό σουτ του Σαουλίδη η μπάλα έφυγε από τα χέρια του τερματοφύλακα και οι υπεύθυνοι του Ατρόμητου υποστηρίζουν ότι πέρασε η μπάλα την γραμμή. Επίσης, σε εκτέλεση φάουλ του Σαουλίδη η μπάλα πήγε στο δοκάρι και έπιασε ο Μέγας υπό διαμαρτυρίες ότι και πάλι η μπάλα είχε περάσει. Στο 37 ο Ατρόμητος  ζήτησε πέναλτι για χέρι στην περιοχή. Στην επανάληψη, το Ακροβούνι είχε πρωτοβουλία αλλά και η Παναγία ήταν πιο πιεστική. Στο 72ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Σαουλίδη έγινε το 0-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Δοκάρι είχε και ο  Αμιάδης.

**Η Διοίκηση και το αγωνιστικό τμήμα του Αθλητικού Συλλόγου Παναγίας Θάσου"ΑΙΑΣ" εκφράζουν τις καλύτερες ευχές τους στον ποδοσφαιριστή μας Μπόσκο Αργύριο και τη σύντροφο της ζωής του Χριστίνα Βασιλείου, που ενώθηκαν με τα δεσμά του γάμου την Κυριακή 13 Οκτωβρίου. Nα είστε πάντα ευτυχισμένοι και χαρούμενοι, βίον ανθόσπαρτον και καλούς απογόνους

Κεραυνός Κρηνίδων-Α.Ο. Ποταμιάς:  6-0

Εξάρα για τον Κεραυνό Κρηνίδων στην αναμέτρηση με τον ΑΟ Ποταμιάς για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 1ο μόλις λεπτό ο Θεοδοσιάδης έκανε το 1-0 και στο 2΄ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0. Στο 40 ο Ν. Κυριακίδης σκόραρε για το 3-0. Στο 48 ο Ξηντάρας έκανε το 4-0, στο 55 ο Ρέμπας σκόραρε για το 5-0 και στο 58 ο Αν. Παπαδόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Α.Ο. Κάρυανης-Μ.Α. Φιλίππων:  0-3

Ο ΜΑ Φιλίππων κατέκτησε το «διπλό» στο γήπεδο της Κάρυανης, στο ματς με τον τοπικό σύλλογο με 0-3 και αυτή ήταν η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στον αντίποδα, η ομάδα της Κάρυανης μένει άποντη μετά από πέντε αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι είχαν τρεις καλές στιγμές στο ξεκίνημα του αγώνα όμως αντ΄ αυτού στο 42ο λεπτό χέρι και πέναλτι υπέρ του Μέγα. Στην «βούλα» πήγε ο Χορόζογλου για το 0-1. Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Κάρυανη ζήτησε πέναλτι σε χέρι. Στο 82 ο Χορόζογλου έκανε το 0-2 και στο 85 με εύστοχο πέναλτι του Παπάζογλου διαμορφώθηκε το τελικό 0-3.