http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Εξάρα για τον ΜΑ Φιλίππων, πεντάρες για Βυζάντιο και ΠΑΟΚ
Sunday, 10 November 2019 20:39

Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Εξάρα για τον ΜΑ Φιλίππων, πεντάρες για Βυζάντιο και ΠΑΟΚ

Το Βυζάντιο παρέμεινε στην κορυφή του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας μετά την 9η αγωνιστική και το 5-1 επί του Μακεδονικού Αμισιανών. «Διπλό» με εξάρα για τον ΜΑ Φιλίππων, πεντάρα για τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα. Ο Κεραυνός Κρηνίδων πέρασε από την Παναγία, τρίποντο για τον Ατρόμητο Ακροβουνίου. Ισοπαλία στο ντέρμπι της Νικήσιανης. Άνευ αγώνα νίκη για τον Κεραυνό Ελευθερών, ρεπό για τον ΑΟ Ποταμιάς. Αναλυτικά:

Βυζάντιο-Μακεδονικός Αμισιανών:  5-1

Το Βυζάντιο και ο Μακεδονικός Αμισιανών αναμετρήθηκαν στο γειτονικό ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και οι πρωτοπόροι της κατάταξης πήραν το τρίποντο με 5-1. Το ημίχρονοστο γήπεδο του Κοκκινοχώματοςέληξε με 2-0. Χατ-τρικ πέτυχε ο Σ. Χατζησάββας και από ένα γκολ ο Τσότρας και ο Λαζαρίδης. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τελικό 5-1, στο 80ο λεπτό, με εύστοχο πέναλτι του Κεχαγιά.

Α.Σ. Παγγαίο-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας: 2-2

Ισόπαλο, με 2-2, έληξε το τοπικό ντέρμπι στο γήπεδο της Νικήσιανης-που όλοι αναφέρουν ότι είναι σε κάκιστη κατάσταση- μεταξύ του ΑΣ Παγγαίο και της Ένωσης Παγγαιϊκού Δρυάδας για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας ΕΠΣ Καβάλας. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 60 ο Αθιανός πέτυχε αυτογκόλ, 0-1. Στο 65 με σουτ στο γάμα του Γαϊτανίδη έγινε το 1-1. Στο 80 ο Ρούγας έκανε το 1-2, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για οφσάιντ. Στο 83 ο Αθιανός ισοφάρισε σε 2-2.

**Οι φιλοξενούμενοι εξέφρασαν παράπονα για τον διαιτητή της συνάντησης καθώς αναφέρουν ότι τους αρνήθηκε δύο πέναλτι στη διάρκεια του ματς.

Αίας Παναγίας -Κεραυνός Κρηνίδων: 2-4

Ο Κεραυνός Κρηνίδων πέρασε από την Παναγία, με 2-4, κόντρα στον τοπικό Αίαντα στο ματς της 9ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 15ο λεπτό ο Κυριακίδης έκανε το 0-1. Στο 25 ο Κοντάκης ισοφάρισε σε 1-1 και στο 44 με εύστοχο πέναλτι ο Πασχάλης έδωσε προβάδισμα στους  γηπεδούχους, 2-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, σε διάστημα 20 λεπτών, από το 55 έως το 75, ο Κεραυνός σκόραρε  τρεις φορές και έκανε την ανατροπή για το υπέρ του 2-4. Στο 55 ο Θεοδοσιάδης ισοφάρισε σε 2-2. Στο 73 ο Κυριακίδης έκανε το 2-3 και στο 75 ο Αν. Παπαδόπουλος  διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα -ΑΕ Πιερέων 2004: 5-1

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα πέτυχε τρία τέρματα στο πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης με την ΑΕ Πιερέων 2004 στο ματς της 9ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και έβαλε τις βάσεις για το τελικό 5-1. Η ΑΕ Πιερέων προσπάθησε στο 2ο ημίχρονο όμως δεν τα κατάφερε. Πιο συγκεκριμένα, ο Σπυρίδης σκόραρε τα δύο πρώτα τέρματα στο «Δ. Παρίδης» και ο Παντίδης ανέβασε το σκορ στο 3-0. Το 26 οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, ο Τσιρίδης πήγε στην «βούλα» όμως έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 43 ο Δραγουδάκης έκανε το 4-0. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη, είχαν δύο χαμένα τετ-α-τετ με τον Τσιρίδη και ένα με τον Τσολάκη και στο 55 ο Π. Τερζής, μετά από μπαλιά του  Τσολάκη, μείωσε σε 4-1. Η πίεση συνεχίστηκε ωστόσο στο 80 ο Παντίδης διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Ατρόμητος Ακροβουνίου -Ασπίδα Πολυστύλου: 1-0

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου πήρε πολύτιμο τρίποντο με 1-0 επί της Ασπίδας Πολυστύλου στο ματς της 9ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 82ο λεπτό ο Σαουλίδης με εύστοχο πέναλτι (το κέρδισε ο Πασχαλίδης). Πολλές οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για υπερβολική απόφαση του διαιτητή στην φάση του πέναλτι και παράλληλα αμφισβήτησαν και επιθετικό φάουλ του Χαραλαμπίδη πάνω στον τερματοφύλακα του Ατρόμητου στην προηγούμενη φάση. Ο Ατρόμητος ζήτησε πέναλτι και κόκκινη στο 17ο λεπτό στον Λαζαρίδη, είχε ακυρωθέν γκολ του Σαουλίδη για οφσάιντ, δύο καλές στιγμές με Αμιάδη και Σαουλίδη. Στο 85 η Ασπίδα έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μιτανούδη για επικίνδυνο παιχνίδι στον Πασχαλίδη υπό νέες διαμαρτυρίες .

Ελπίδες Καβάλας-Μ.Α. Φιλίππων: 0-6

Ο Μ.Α. Φιλίππων ήταν το φαβορί για τη νίκη στο Ενωσιακό γήπεδο στην κόντρα με τις Ελπίδες Καβάλας για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και την κατέκτησαν με 0-6. Το ημίχρονο έληξε με 0-3. Χατ-τρικ πέτυχε ο Χαλεπλίδης, δύο ακόμη γκολ ο Πυργιλής και ένα ο Χορόζογλου.

2ος όμιλος-9η αγωνιστική

Βυζάντιο-Μακεδονικός Αμισιανών   5-1

Κεραυνός Ελευθερών-Α.Ο. Κάρυανης     3-0 α.α.

Αίας Παναγίας                     9-28          3

ΑΟ Κάρυανης                     2-19         -9  * (*)

*Έχει κάνει το ρεπό του.

(*) Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα στην 6η αγωνιστική. Αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.