http Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): «Χ» για τον Άρη Ζυγού, πλησιάζει ο Άρης Πρίνου
Sunday, 08 December 2019 14:28

Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): «Χ» για τον Άρη Ζυγού, πλησιάζει ο Άρης Πρίνου

Ο πρωτοπόρος Άρης Ζυγού έμεινε στο 0-0 με τον Ποσειδώνα στο ματς της 11ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και ο Άρης Πρίνου τον πλησίασε στην κατάταξη αφού κέρδισε τον Ηρακλή Καβάλας στο ντέρμπι της ημέρας.

Πεντάρα για τον Κεραυνό Καλλιράχης, τεσσάρα για τον Μακεδονικό Αγιάσματος, λευκή ισοπαλία στην Γραβούνα. Άνευ αγώνα νίκες για τον Θεαγένη και την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄. Αναλυτικά:

Άρης Ζυγού-Ποσειδώνας Καβάλας: 0-0

Ο Άρης Ζυγού και ο Ποσειδώνας Καβάλας αναμετρήθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου 7/12 για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και μοιράστηκαν τους βαθμούς χωρίς τέρματα. Ο Ποσειδών είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος με αρκετές καλές ευκαιρίες ένα αμφισβητούμενο πέναλτι και ένα ακυρωθέν γκολ.  Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν φλύαρη υπεροχή και στο 85ο λεπτό έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ζεϊτίδη με 2η κίτρινη κάρτα.

Ο Ποσειδών είχε δύο τραυματισμούς στη διάρκεια του ματς, του Μουρουζίδη στο 65ο λεπτό (διακομίστηκε στο Γ.Ν. Καβάλας για ράμματα) και του Ε. Δόνου.

Άρης Πρίνου-Ηρακλής Καβάλας:  2-0

Ο Άρης Πρίνου ήταν καλύτερος του Ηρακλή Καβάλας στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και δίκαια πήρε τη νίκη με 2-0. Στο 26 ο Σογκάνι έπιασε σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα πήγε στο γάμα, 1-0. Στο 50 κεφαλιά πάσα του Μαλίμη για τον Εραλντι Μπουικου που από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στο 67 τακουνάκι του Μαλίμη για τον Εράλντι Μπούικου που έκανε τη σέντρα και ο Ηλιάδης με κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 80 μπαλιά του Εράλντι Μπούικου, πλασέ του Ερβίς Μπούικου –που επέστρεψε στην δράση μετά από σοβαρό τραυματισμό- στο δοκάρι και άουτ.

Μακεδονικός Αγιάσματος-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 4-0

Ο Μακεδονικός Αγιάσματος κατέκτησε τη νίκη, με 4-0, στο γειτονικό ντέρμπι με τον Ποντιακό Ποντολιβάδου, για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Γκιαλόπουλου. Ο Παπαδόπουλος έκανε το 2-0, ο Νέγκογλου το 3-0 και ο Κιζάκης διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Ο Μακεδονικός είχε και χαμένο πέναλτι στο 0-0 με τον Τσακμάκη (απέκρουσε ο Ματσάγκος).

Θράκη Γραβούνα-ΠΑΟΚ Καβάλας:  0-0

Λευκή ισοπαλία στο γήπεδο της  Γραβούνας στο ματς της τοπικής Θράκης με τον ΠΑΟΚ για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή όμως δεν έχασαν την μεγάλη κλασσική ευκαιρία και δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή στα τελευταία 35 λεπτά καθώς ο ΠΑΟΚ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο. Πιο συγκεκριμένα, από το 55ο λεπτό αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Σ. Τσιάλος.

Κεραυνός Καλλιράχης-Άγιος Λουκάς:  5-1

Ο Κεραυνός Καλλιράχης υποδέχθηκε τον Άγιο Λουκά για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε τη νίκη με 5-1, με το σκορ όμως να διαμορφώνεται στα τελευταία λεπτά αφού ο Άγιος Λουκάς ήταν άκρως ανταγωνιστικός.

Το ημίχρονο έληξε με 2-0 με γκολ του Λαπούσι και του Μουράτι. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 55 μείωσαν με τον Ποτόλια, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 62 ο Αβραμίδης σκόραρε για το 2-2 όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ υπό έντονες διαμαρτυρίες. Στο 74 ο Σινάνι έκανε το 3-1 και στη συνέχεια ο Τζανετής ανέβασε τον δείκτη στο 4-1 και ο Λαπούσι διαμόρφωσε το τελικό 5-1.