http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Εννιάρα για το Παλαιοχώρι, «διπλά» για ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα και Πολύστυλο
Sunday, 15 December 2019 19:32

Η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας επιβλήθηκε με 9-2 του ΑΟ Ποταμιάς στο ματς της 12ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Εκτός έδρας νίκες για τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα και την Ασπίδα Πολυστύλου. Λευκή ισοπαλία στο τοπικό ντέρμπι στις Κρηνίδες. Αναβλήθηκαν τα παιχνίδια σε Νικήσιανη και Ελευθερές. Άνευ αγώνα νίκη για τις Ελπίδες Καβάλας, ρεπό είχε ο Μακεδονικός Αμισιανών. Αναλυτικά:

Αίας Παναγίας -ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 1-5

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα πέρασε, με 1-5, από το γήπεδο της Παναγίας στο ματς της 12ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 10ο λεπτό ο Βέλια έκανε το 0-1. Στο 18 ο Παντίδης έκανε το 0-2. Στο 30 ο Σπυρίδης με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη στο 0-3 και στο 40 ο Βέλια σκόραρε για το 0-4 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 55 ο Πασχάλης με εύστοχο πέναλτι μείωσε σε 1-4. Στο 70 ο Σόρα με εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 1-5.

Κεραυνός Κρηνίδων-Μ.Α. Φιλίππων: 0-0

Λευκή ισοπαλία στο γειτονικό ντέρμπι μεταξύ του Κεραυνού Κρηνίδων και του ΜΑ Φιλίππων για την 12η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Αρκετοί οι φίλαθλοι των δύο ομάδων που βρέθηκαν στις κερκίδες και είδαν μοιρασιά σε όλα.

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-Α.Ο. Ποταμιάς: 9-2

Με εννέα γκολ φιλοδώρησε η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας τον ΑΟ Ποταμιάς (9-2) στο παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το… λάθος να προηγηθεί μόλις στο 2ο λεπτό με τον Αιμ. Κόλλα (0-1). Στο 7 βολίδα του  Τσιπουρόπουλου για το 1-1. Στο 13 ωραία προσποίηση και σουτ του Τσιπουρόπουλου για την ολική ανατροπή, 2-1. Στο 20 ο Ρούγας έκανε το 3-1. Στο 34 κεφαλιά του Κόλλα πάνω στη γραμμή έβγαλε ο Φασουλής. Στο 38 κομπίνα στο φάουλ και ο Κεχαγιάς με μια όμορφη εκτέλεση έκανε το 4-1. Στο 40 προσπάθεια του Ρούγα που κόπηκε στην εξέλιξη της φάσης, ο  Τσιπουρόπουλος σε κενή εστία έκανε το 5-1, φτάνοντας σε χατ-τρικ. Στο 42 με σουτ ο Αιμ. Κόλλα μείωσε σε 5-2. Στο 49 σουτ του Μπαρούμα έγλιψε το δοκάρι και άουτ. Στο 54 ο Ρούγας με κοντινό σουτ ανέβασε τον δείκτη στο 6-2. Στο 60 μπαλιά του Αβραμίδη και ο Ζαπίδης έκανε το 7-2. Σο 76 σέντρα του Χωλίδη και ο  Ρούγας από κοντά σκόραρε για το 8-2. Στο 80 ο Ρούγας διαμόρφωσε το τελικό 9-2 φτάνοντας παράλληλα σε καρέ τερμάτων.

**Η διοίκηση του ΑΟ Ποταμιάς εύχεται χρόνια πολλά στο δήμαρχο Θάσου, Λευτέρη Κυριακίδη.

ΑΕ Πιερέων 2004-Ασπίδα Πολυστύλου: 0-2

Πολύ καλή η παρουσία της Ασπίδας Πολυστύλου στο ματς με την ΑΕ Πιερέων 2004 για την 12η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και εκτός έδρας νίκη με 0-2. Στο 29 ατομική προσπάθεια του Κωταϊδη και σουτ, απέκρουσε ο τερματοφύλακας, στην επαναφορά μπαλιά του Ταξίδη για τον Ζαρίμη για το 0-1. Στο 60 ωραίος συνδυασμός του Κωταϊδη με τον Φρόκου και ο δεύτερος από το ύψος του πέναλτι σκόραρε για το 0-2.

2ος όμιλος (12η αγωνιστική)

Α.Σ. Παγγαίο-Βυζάντιο Κοκκινοχώματος    δ.δ.

Αίας Παναγίας -ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα        1-5

Κεραυνός Ελευθερών-Ατρόμητος Ακροβουνίου    δ.δ.

Α.Ο. Κάρυανης-Ελπίδες Καβάλας    0-3 α.α.

Κεραυνός Κρηνίδων-Μ.Α. Φιλίππων    0-0

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-Α.Ο. Ποταμιάς  9-2

ΑΕ Πιερέων 2004-Ασπίδα Πολυστύλου   0-2

Ρεπό: Μακεδονικός Αμισιανών

Βαθμολογία-2ος όμιλος (12η αγωνιστική)

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος     33-7          29    (**)

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα               45-21         24

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας   37-17       23*

Κεραυνός Ελευθερών              26-9          22*     (**)

Ατρόμητος Ακροβουνίου        19-7           20*    (**)

Κεραυνός Κρηνίδων                 25-15        20*

Μακεδονικός Αμισιανών         30-27       16*

Ασπίδα Πολυστύλου                 19-14       19*

ΜΑ Φιλίππων                        17-7           16 *  (**)

ΑΣ Παγγαίο                            23-25          14 *   (**)

ΑΟ Ποταμιάς                         16-40           12 *  (**)

ΑΕ Πιερέων 2004                  15-26          10  *

Ελπίδες Καβάλας                    8-42            3 *

Αίας Παναγίας                        10-39             3

ΑΟ Κάρυανης                         ---         ---* (*)

*Έχει κάνει το ρεπό του.

(*) Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα στην 6η αγωνιστική. Αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.