http Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Εξάρες για Ακροβούνι και Κεραυνό Ελευθερών
Sunday, 05 January 2020 20:27

Β΄ ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Εξάρες για Ακροβούνι και Κεραυνό Ελευθερών

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου και ο Κεραυνός Ελευθερών ξεκίνησαν με… εξάρες στο 2020 επί του ΑΣ Παγγαίο και των Ελπίδων Καβάλας, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Με το δεξί ξεκίνησαν επίσης το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος και ο ΜΑ Φιλίππων, ισοπαλία στο γειτονικό ντέρμπι στο Πολύστυλο. Αναβλήθηκε το παιχνίδι ΑΕ Πιερέων 2004-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας. Άνευ αγώνα νίκη για την Ποταμιά, ρεπό για τον Αίαντα Παναγίας. Αναλυτικά:

Βυζάντιο-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 2-1

Το Βυζάντιο κατέκτησε δύσκολη νίκη, με 2-1, στο ξεκίνημα του 2020 με αντίπαλο το μαχητικό ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βλησίδη, 0-1. Στο 25 ο Τσότρας με όμορφη ατομική προσπάθεια, μετά από σέντρα του Χατζησάββα, ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 64 ο Ότσος, μετά από ωραία προσπάθεια του Τσότρα, έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

**Η διοίκηση του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα έδωσε συγχαρητήρια στο διαιτητικό τρίο για την παρουσία του. Επίσης, ευχαρίστησε τη διοίκηση του Βυζαντίου για την άψογη φιλοξενία και υπόσχεται να ανταποδώσει.

Ατρόμητος Ακροβουνίου -Α.Σ. Παγγαίο:  6-1

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου ξεκίνησε ιδανικά στο 2020, με το ευρύ 6-1 επί του ΑΣ Παγγαίο στο ματς της 13ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και έληξε με 1-0 με γκολ του Αμιάδη από το 22ο λεπτό, μετά από κάθετη μπαλιά του Μοσχοφίδη. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο ΑΣ Παγγαίο είχε την πρωτοβουλία όμως αντ ΄ αυτού στο 67 από συνεργασία του Βασιλειάδη και κεφαλιά πάσα του Καραγκιοζόπουλου ο Αμιάδης έκανε το 2-0. Στο 70 μπήκε ως αλλαγή για τον Ατρόμητο ο Λαζαρίδης που σε λίγα μόλις λεπτά σκόραρε δις για το 3-0 και το 4-0. Ακολούθησαν δύο τέρματα του Σαουλίδη, από αντίστοιχες προσπάθειες του Αμιάδη, για το 6-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τελικό 6-1  με τον Στ. Δημητρακούδη.

**Πριν τη σέντρα του αγώνα ο Σ. Πετρόπουλος αντίκρισε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή προς απορία όλων.

Ελπίδες Καβάλας-Κεραυνός Ελευθερών: 1-6

Ο Κεραυνός Ελευθερών πέρασε με 1-6 από το Ενωσιακό γήπεδο όπου κόντραρε τις ανανεωμένες και μαχητικές Ελπίδες Καβάλας για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο Κλωναρίδης έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους όμως πριν την λήξη του ημιχρόνου ο νεαρός Στ. Χωρηνός- στο ντεμπούτο του με την ομάδα ανδρών- ισοφάρισε σε 1-1 με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή. Στην επανάληψη, ο Βαμβακίδης πέτυχε καρέ τερμάτων και ένα ακόμη γκολ πέτυχε ο Αντόνοφ για το τελικό 1-6.

Ντεμπούτο με το τμήμα ανδρών των Ελπίδων Καβάλας έκαναν ο Στ. Χωρηνός και ο Χαρ. Ξανθόπουλος και η ανανέωση θα συνεχιστεί και στα επόμενα ματς.

Μ.Α. Φιλίππων-Μακεδονικός Αμισιανών:  2-0

Ο ΜΑ Φιλίππων και ο Μακεδονικός Αμισιανών αναμετρήθηκαν στο γήπεδο του πρώτου για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και οι πρώτοι πήραν τη νίκη με 2-0, κάνοντας καλό ποδαρικό για το 2020. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Αλ. Βασιλειάδη. Στην επανάληψη ο Καϊσίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ασπίδα Πολυστύλου-Κεραυνός Κρηνίδων: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το πρώτο γειτονικό ντέρμπι του 2020 στο Πολύστυλο μεταξύ της τοπικής Ασπίδας και του Κεραυνού Κρηνίδων για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 5ο λεπτό από σέντρα του Κωταϊδη, ο Ταξίδης με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 24 διπλή ευκαιρία της Ασπίδας με τον Αλμυριώτη και τον Κωταϊδη και στο 30 ο Αλμυριώτης είχε δοκάρι. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Κεραυνού πήρε την κατοχή, πίεσε και στο 50 ο νεαρός Ι. Πασχαλίδης ισοφάρισε σε 1-1. Η αναμέτρηση πήρε πολύ όμορφο και εντυπωσιακό ρυθμό,  με τις δυο ομάδες να διεκδικούν τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό. Στο 70 ο Ταξίδης έχασε μοναδική ευκαιρία και στο 91 ο Ξηντάρας είχε μοναδική ευκαιρία όμως η μπάλα πέρασε σύριζα από το δοκάρι.

Αποτελέσματα

2ος όμιλος (13η αγωνιστική)

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα  2-1

Ατρόμητος Ακροβουνίου -Α.Σ. Παγγαίο          6-1

Ελπίδες Καβάλας-Κεραυνός Ελευθερών    1-6

Μ.Α. Φιλίππων-Μακεδονικός Αμισιανών    2-0

Α.Ο. Ποταμιάς-Α.Ο. Κάρυανης            3-0 α.α.

Ασπίδα Πολυστύλου-Κεραυνός Κρηνίδων   1-1

ΑΕ Πιερέων 2004-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας   δ.δ.

Ρεπό: Αίας Παναγίας

Βαθμολογία-2ος όμιλος (13η αγωνιστική)

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος      35-8          32    (**)

Κεραυνός Ελευθερών               32-10        25*     (**)

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα                46-23         24

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας   37-17        23*    (**)

Ατρόμητος Ακροβουνίου        25-8            23*    (**)

ΜΑ Φιλίππων                             21-7            22 *

Κεραυνός Κρηνίδων                 26-16          21*

Ασπίδα Πολυστύλου                20-15           20*

Μακεδονικός Αμισιανών         30-29          16*

ΑΟ Ποταμιάς                             19-42           15 *

ΑΣ Παγγαίο                                 24-31         14 *   (**)

ΑΕ Πιερέων 2004                      15-26          10  *    (**)

Ελπίδες Καβάλας                        12-48             6 *

Αίας Παναγίας                          10-39             3  *

ΑΟ Κάρυανης                            ---         ---* (*)

*Έχει κάνει το ρεπό του.

(*) Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα στην 6η αγωνιστική. Αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.