http Β΄ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Οκτάρα για το Βυζάντιο, εκτός έδρας νίκες για Παλαιοχώρι και Πολύστυλο
Sunday, 26 January 2020 18:20

Το Βυζάντιο κατέκτησε το «διπλό» επί των Ελπίδων με το ευρύ 8-0 για την 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και παραμένει στην κορυφή. Από κοντά ο Κεραυνός Ελευθερών και  η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας που κατέκτησαν πολύτιμα τρίποντα επί του Κεραυνού Κρηνίδων και στην Παναγία αντίστοιχα. «Διπλό» για την Ασπίδα Πολυστύλου στο «Δ. Παρίδης», τρίποντα για Ατρόμητο Ακροβουνίου και ΑΣ Παγγαίο. Άνευ αγώνα νίκη για τον Μακεδονικό Αμισιανών, ρεπό είχε ο ΜΑ Φιλίππων. Αναλυτικά:

Ελπίδες Καβάλας-Βυζάντιο: 0-8

Το πρωτοπόρο Βυζάντιο δεν δυσκολεύτηκε στο Ενωσιακό γήπεδο στην κόντρα της 16ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β  κατηγορίας με τις Ελπίδες Καβάλας καθώς επιβλήθηκε με 0-8. Στο 1ο μόλις λεπτό ο Ηλιάδης έκανε το 0-1. Στο 3 ο Σπυρίδης σκόραρε για το 0-2 και στο 6 ο Ρουμελιώτης ανέβασε τον δείκτη στο 0-3. Στο 16 ο Άγκο έκανε το 0-4. Στο 20 ο Τσότρας σκόραρε για το 0-5. Στο 28 ο Ρουμελιώτης έκανε το 0-6 και στο 34 ο Προβατίδης το 0-7. Στο 75 ο Αναχωρλής διαμόρφωσε το τελικό 0-8.

Κεραυνός Ελευθερών-Κεραυνός Κρηνίδων: 3-1

Ο Κεραυνός Ελευθερών είχε την υπεροχή στο ματς με το συνονόματό του από τις Κρηνίδες για την 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε δίκαιη νίκη με 3-1. Ο Θεοδοσιάδης έκανε το 1-0 και ο Βαμβακίδης το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Σαουλίδης με εύστοχο πέναλτι μείωσε σε 2-1 όμως ο Στ. Μανώλκας διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Αίας Παναγίας-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας: 0-4

Η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας πέρασε, με 0-4, από το γήπεδο της Παναγίας και την κόντρα με τον τοπικό Αίαντα για την 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 13ο λεπτό ο Δάυτσιος με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1. Στο 15 ο Ρούγας, μετά από σέντρα του Δαύτσιου, έκανε το 0-2. Ο Χωλίδης ανέβασε τον δείκτη στο 0-3 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Ο Χωλίδης, με σουτ έξω από την περιοχή, διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Ατρόμητος Ακροβουνίου-ΑΟ Ποταμιάς: 4-1

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου ήταν ανώτερος του Α.Ο. Ποταμιάς στο ματς της 16ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε τη νίκη με 4-1. Στο 2ο μόλις λεπτό κάθετη του Βασιλειάδη για τον Παπαντωνίου που ανατράπηκε στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι. Στην «βούλα» πήγε ο Μοσχοφίδης για το 1-0. Στο 22 από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Σταματάκη στα πλάγια που έκανε σουτ στο απέναντι γάμα, 2-0. Στο 43 από εκτέλεση κόρνερ του Τηλαβερίδη, σουτ του Προδρόμου για το 2-1. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια με τον Λόλακα και στο 68 από λάθος του τερματοφύλακα ο Λόλακας έκανε το 3-1. Στο 80 ο Αμιάδης, από μπαλιά του Πασχαλίδη, διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

**Η διοίκηση του Α.Ο. Ποταμιάς ανακοίνωσε την απόκτηση του Γιάννη Στούπου (μέσος από τη Δόξα Θεολόγου) και του Δημήτρη Μουδιώτη (αμυντικός, από τον  Αία Παναγίας).

ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα-Ασπίδα Πολυστύλου: 1-2

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, με 1-2, πέτυχε η Ασπίδα Πολυστύλου στο «Δ. Παρίδης» στο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα. Στο 23ο λεπτό ο Ταξίδης έκανε το 0-1 και στο 35 ο Σπυρίδης ισοφάρισε σε 1-1. Στο 40 ο Ζαρίμης είχε δοκάρι για την Ασπίδα. Στο 60 οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Παντίδης όμως απέκρουσε ο Κωνσταντινίδης. Στο 70 με εύστοχο πέναλτι του Ζαρίμη διαμορφώθηκε το τελικό 1-2.

**Ο Κώστας Παντίδης αποχωρεί από το έμψυχο υλικό του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα και η διοίκηση του συλλόγου τον ευχαριστεί γα την παρουσία και προσφορά του από το καλοκαίρι έως και σήμερα.

Α.Σ. Παγγαίο-ΑΕ Πιερέων 2004: 1-0

O ΑΣ Παγγαίο υποδέχθηκε την ΑΕ Πιερέων 2004 για την 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, έγινε καλό παιχνίδι και κρίθηκε υπέρ των γηπεδούχων με 1-0. Το γκολ που έκρινε το νικητή πέτυχε στο 80ο λεπτό ο Βατίτσης με την βοήθεια και του δοκαριού. Οι γηπεδούχοι είχαν και ένα δοκάρι με τον Μαργ. Δημητρακούδη.

**Στα μέσα της εβδομάδας η διοίκηση του ΑΣ Παγγαίο είχε καλεσμένους προπονητή και ποδοσφαιριστές στην ταβέρνα «Καστανιές» για την εκδήλωση κοπής βασιλόπιτας. Το τυχερό φλουρί ήταν στο κομμάτι του Θοδωρή Νεστορίδη. Το Σάββατο 25/1, στις εγκαταστάσεις του συλλόγου στο γήπεδο της Νικήσιανης, έγινε η εκδήλωση κοπής βασιλόπιτας της Ακαδημίας του ΑΣ.

Κεραυνός Ελευθερών-Κεραυνός Κρηνίδων  3-1

Α.Ο. Κάρυανης-Μακεδονικός Αμισιανών     0-3 α.α.

Αίας Παναγίας                          12-45           6

ΑΟ Κάρυανης                            ---          --- (*)

* Έχουν κάνει ρεπό.

(*) Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα στην 6η αγωνιστική. Αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.