http Β΄ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Χωρίς απώλειες οι πρωτοπόροι
Sunday, 02 February 2020 18:31

Β΄ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Χωρίς απώλειες οι πρωτοπόροι

Το Βυζάντιο κατέκτησε δύσκολη νίκη επί του ΜΑ Φιλίππων για την 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και παραμένει μόνος στην κορυφή. Με νίκες συνέχισαν ο Κεραυνός Ελευθερών (στα Αμισιανά, με 1-4), η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας, ο Ατρόμητος Ακροβουνίου, ο Κεραυνός Κρηνίδων αλλά και ο ΑΟ Ποταμιάς.  Άνευ αγώνα νίκη και τον Αία Παναγίας, ρεπό έχει η Ασπίδα Πολυστύλου. Αναλυτικά:

Βυζάντιο-ΜΑ Φιλίππων: 1-0

Δύσκολη νίκη, με 1-0, για το Βυζάντιο επί του ΜΑ Φιλίππων στο ματς της 17ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Χατζησάββας στο πρώτο ημίχρονο με εκτέλεση φάουλ. Στο 42 ο Μέγας έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καγκασίδη με 2η κίτρινη κάρτα. Το 2ο ημίχρονο ήταν μέτριο και λίγα λεπτά πριν την λήξη του οι φιλοξενούμενοι έμειναν με εννέα καθώς τραυματίστηκε ο Γ. Παπαδόπουλος και αποσύρθηκε. Ο άσος του Μ.Α.Φιλίππων διακομίστηκε στο Γ.Ν.Καβάλας και θα γίνουν νέες εξετάσεις για να διαπιστωθεί το ακριβές πρόβλημα στο γόνατο.

**Η διοίκηση του Βυζαντίου εύχεται περαστικά και γρήγορη ανάρρωση στον παίκτη του Μ.Α. Φιλίππων.

Μακεδονικός Αμισιανών-Κεραυνός Ελευθερών: 1-4

Ο Μακεδονικός Αμισιανών προηγήθηκε στο ματς με τον Κεραυνό Ελευθερών για την 17η αγωνιστική  του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, έκαναν την ολική ανατροπή για το 1-2 στο ημίχρονο και τελικά κέρδισαν με 1-4. Παραμένουν έτσι σταθερά στην 2η θέση της κατάταξης. Στο 2ο λεπτό ο Βαμβακίδης είχε χαμένο τετ-α-τετ και στο 16 ο Δημ. Παπαδόπουλος έκανε το 1-0. Στο 26, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπένας με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 και λίγο μετά ο Βαμβακίδης έκανε το 1-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Με αυτογκόλ, μετά από σέντρα του Τσοχαταρίδη, έγινε το 1-3. Ο Βαμβακίδης διαμόρφωσε το τελικό 1-4. Ο Κεραυνός είχε και ένα ακυρωθέν γκολ με τον Κωνσταντάρα και ζήτησε και ένα πέναλτι.

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 3-2

Η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας κατέκτησε πολύτιμη νίκη, με 3-2, επί του ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα για την 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και παραμένει στην 3η θέση της κατάταξης. Στο 15ο λεπτό ο Καραγιάννης έκανε το 1-0 και στο 26 ο Ρούγας σκόραρε για το 2-0. Στο 73 ο Καραγιάννης ξαναχτύπησε για το 3-0 όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα. Στο 75 ο Νικηφορίδης μείωσε σε 3-1 και στο 80 ο Σπυρίδης έκανε το 3-2 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για κάποιες υποδείξεις του διαιτητή στο πειθαρχικό κομμάτι (ζήτησαν κόκκινη στον τερματοφύλακα από το πρώτο ημίχρονο αλλά και κόκκινη στον Κεχαγιά).

Κεραυνός Κρηνίδων-Α.Σ. Παγγαίο:  1-0

Ο Κεραυνός Κρηνίδων υποδέχθηκε τον ΑΣ Παγγαίο για την 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και μετά από ένα μέτριο παιχνίδι οι γηπεδούχοι πήραν την πολύτιμη νίκη με 1-0. Στο 42ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μαργ. Δημητρακούδη με 2η κίτρινη κάρτα (για διαμαρτυρία στην ίδια φάση). Στο 62 ο Σαουλίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0. Στο 70 ο ΑΣ Παγγαίο κέρδισε πέναλτι, ο Παπαβασιλείου πήγε στην «βούλα» αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. **Οι φιλοξενούμενοι είχαν παράπονα από φαλτσοσφυρίγματα του διαιτητή.

Α.Ο. Ποταμιάς-Ακαδημία Ελπίδες Καβάλας: 3-1

Ο ΑΟ Ποταμιάς υποδέχθηκε τις Ελπίδες Καβάλα στο ματς της 17ης  αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κατέκτησε τη νίκη με 3-1. Στο 13ο λεπτό από κόρνερ του Ν. Γούτα, ο Θωμάς με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 22 ανατροπή του Αιμ. Κόλλα και πέναλτι. Στην εκτέλεση πήγε ο παθών που έγραψε το 2-0. Οι γηπεδούχοι έχασαν και άλλες ευκαιρίες μέχρι την λήξη του ημιχρόνου όμως ο νεαρός Μποζούδης έκανε σωτήριες επεμβάσεις. Στην επανάληψη οι Ελπίδες μπήκαν καλύτερα και στο 65, από ασίστ του Αρσονιάδη, ο Καραγιάννης μείωσε σε 2-1. Ο Γ. Προδρόμου με σέντρα-σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

**Η διοίκηση του ΑΟ Ποταμιάς και όλοι οι ποδοσφαιριστές και ο προπονητής εύχονται «Χρόνια Πολλά, με υγεία και ευτυχία» στον Δημ. Θωμά και στον Γ. Προδρόμου, στους δύο αρχηγούς της ομάδας, για τα γενέθλια τους. Αξίζει να σημειώσουμε πως αμφότεροι σκόραραν στο ματς της 17ης αγωνιστικής.

**Η διοίκηση των Ελπίδων Καβάλας ευχαριστεί ιδιαίτερα την αντίστοιχη του ΑΟ Ποταμιάς για την άψογη φιλοξενία. Τέτοιες συμπεριφορές αποτελούν παράδειγμα προς μίμηση για όλους.

ΑΕ Πιερέων 2004-Ατρόμητος Ακροβουνίου: 0-2

Ο Ατρόμητος Ακροβουνίου κατέκτησε το «διπλό» στο γειτονικό ντέρμπι στο Μελισσοκομείο, με 0-2, επί της ΑΕ Πιερέων 2004 για την 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και παραμένει στην 4η θέση. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 30 με τον Ηρόδοτο Θωμά και στο 35 σουτ του Λόλακα έξω από την περιοχή στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 40 σέντρα του Μοσχοφίδη, κεφαλιά του Λόλακα και 0-1. Στο 52 σουτ του Αμιάδη, η μπάλα κόντραρε και σε αντίπαλο για το 0-2.

Ελπίδες Καβάλας                      14-64           6

ΑΟ Κάρυανης                            ---          --- (*)

* Έχουν κάνει ρεπό.

(*) Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα στην 6η αγωνιστική. Αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.