http Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Σπουδαίες νίκες για τους συλλόγους της Θάσου
Sunday, 09 February 2020 19:09

Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Σπουδαίες νίκες για τους συλλόγους της Θάσου

Ο Άρης Πρίνου παραμένει στην κορυφή της κατάταξης με πεντάρα επί της Θράκης Γραβούνας για την 18η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Σπουδαίο "διπλό" για τον Θεαγένη στο Βερούλειο επί του Ηρακλή Καβάλας, ο Κεραυνός Καλλιράχης πήρε τη νίκη με εξάρα επί του Ποντιακού. Ο Άρης Ζυγού πήρε τη νίκη επί του Ατρόμητου Λεκάνης στα χαρτιά. Ο Μακεδονικός λύγισε την αντίσταση του ΠΑΟΚ, η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ πήρε τη νίκη στο ντέρμπι του Κωτσάλου. Άνευ αγώνα νίκη για τον Ποσειδώνα Καβάλας. Αναλυτικά:

Άρης Πρίνου-Θράκη Γραβούνα: 5-0

Ο Άρης Πρίνου κατέκτησε ευρεία νίκη, με 5-0, επί της Θράκης Γραβούνα για την 18η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και παραμένει μόνος στην κορυφή. Το πρώτο γκολ πέτυχε ο Σογκάνι με πλασέ από πλάγια θέση, έπειτα από ένα δύο με τον Ηλιάδη. Ο Ηλιάδης με πλασέ έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Ο Έρβις Μπούικου έκανε το 3-0 και το 4-0 και ο Μαλίκι, μετά από ασίστ του Ασήμογλου, διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

**Η διοίκηση της Θράκης Γραβούνας μας απέστειλε τα εξής όσον αφορά στην φιλοξενία της αποστολής στο γήπεδο του Πρίνου: «Εκφράζουμε πολλά παράπονα για την φιλοξενία του Άρη Πρίνου προς το σωματείο μας, η οποία δεν ήταν ανάλογη στο πρώτο γύρο, δίχως να μας παρέχουν το βασικό νερό...Ευχαριστώ. Με εκτίμηση ο Πρόεδρος».

Ηρακλής Καβάλας-Θεαγένης: 1-2

Ο Ηρακλής προηγήθηκε στο ντέρμπι με τον Θεαγένη για την 18η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας όμως η ομάδα της Θάσου αντέδρασε και έκανε την ολική ανατροπή για το τελικό υπέρ της 1-2. Στο 20ο λεπτό ο Σαντογιάννης έκανε το 1-0. Στο 32, μετά από κόντρα στον Πριονίδη, ο Μαλακογιάννης ισοφάρισε σε 1-1. Στο 64 αναμπουμπούλα στην περιοχή και ο Πρινς έκανε την ολική ανατροπή για το τελικό 1-2. Ο Ηρακλής βγήκε να πιέσει και ο Θεαγένης είχε δύο τετ-α-τετ με Μωραϊτη και Σέντα. Ντεμπούτο για την ομάδα του Θεαγένη έκανε ο Γιάννης Μανολάρι.

Άρης Ζυγού-Ατρόμητος Λεκάνης: 3-0 α.α.

Ο Ατρόμητος Λεκάνης παρατάχθηκε με μόλις 7 παίκτες στο γήπεδο του Ζυγού για την κόντρα με τον τοπικό Άρη για την 18η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και όπως ήταν φυσικό δεν μπορούσε να γίνει!!! Ο διαιτητής, Δ. Αναγνωστόπουλος, έκλεισε το φύλλο αγώνα και ο Άρης πήρε τη νίκη στα χαρτιά με 3-0. Ήταν ο 2ος μηδενισμός για την ομάδα του Ατρόμητου στην φετινή χρονιά.

Μακεδονικός Αγιάσματος -ΠΑΟΚ Καβάλας: 1-0

Δυνατό ήταν το παιχνίδι στο Αγίασμα μεταξύ του Μακεδονικού και του ΠΑΟΚ για την 18η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και κρίθηκε με 1-0. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε με κεφαλιά στο 84ο λεπτό ο Μπάρμπας. Ο Μακεδονικός παραμένει στο -5 από την κορυφή, συγκάτοικος με τον Άρη Ζυγού.

Κεραυνός Καλλιράχης-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 6-0

Εξάρα για τον Κεραυνό Καλλιράχης κόντρα στον Ποντιακό Ποντολιβάδου στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 4-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Λαπούσι που πέτυχε καρέ τερμάτων και από ένα είχαν ο Μετάνι και ο Σινάνι.

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄-Άγιος Λουκάς: 3-0

Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ και ο Άγιος Λουκάς αναμετρήθηκαν στο Κωτσάλου στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β  κατηγορίας και οι τυπικά μόνο γηπεδούχοι κατέκτησαν τη νίκη με 3-0. Ο Ευθυμιάδης έκανε το 1-0 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Ο Χατζατίδης με εύστοχο πέναλτι έκανε το 2-0 και ο Ζιώγας διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

1ος όμιλος-18η αγωνιστική

Άρης Πρίνου-Θράκη Γραβούνα            5-0

Ηρακλής Καβάλας-Θεαγένης               1-2

Πανιώνιος Ξεριά-Ποσειδών Καβάλας    0-3 α.α.

Άρης Ζυγού-Ατρόμητος Λεκάνης         3-0 α.α.

Άγιος Λουκάς                       10-45             6

Ατρόμητος Λεκάνης              16-49            5 (*)

Πανιώνιος Ξεριά                     --**

**Έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

(*) Ο Ατρόμητος Λεκάνης δεν παρουσιάστηκε στη σέντρα του αγώνα με την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ και μηδενίστηκε επίσης στο ματς με τον Άρη Ζυγού.

(**) Ο Άρης Ζυγού κέρδισε την ένσταση κατά του Ποσειδώνα και πήρε το νίκη στα χαρτιά.