http Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): «Διπλά» για Άρη Πρίνου, Άρη Ζυγού, εντός έδρας νίκη για το Αγίασμα
Sunday, 16 February 2020 18:53

Ο Άρης Πρίνου και ο Άρης Ζυγού κατέκτησαν εκτός έδρας νίκες με Ποσειδώνα και Ποντολίβαδο αντίστοιχα για την 19η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και συνεχίζουν τον πρωταθλητισμό. Μαζί τους και ο Μακεδονικός Αγιάσματος που λύγισε την αντίσταση του Κεραυνού Καλλιράχης. Σπουδαίες νίκες για Θράκη Γραβούνα και ΠΑΟΚ. Άνευ αγώνα νίκες για Ηρακλή Καβάλας και Άγιο Λουκά. Αναλυτικά:

Ποσειδών Καβάλας- Άρης Πρίνου: 0-4

Ο Άρης Πρίνου πέρασε και από το Χαλκερό, με 0-4 επί του Ποσειδώνα Καβαλας στο ματς της 19ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και συνεχίζει την πορεία του στην κορυφή της κατάταξης.  Στο 6ο λεπτό πάσα επιστροφή στο τέρμα από τον Κοζανίδη, κακός υπολογισμός του τερματοφύλακα για το 0-1. Στο 10 ο Οικονόμου μέσα στη μικρή περιοχή έκανε σουτ, η μπάλα σταμάτησε σε χέρι του αμυντικού, όμως ο διαιτητής δεν είδε παράβαση.  Στο 20 από πάσα του Ασήμογλου, ο Ηλιάδης έκανε το 0-2. Στο 35 ο Άρης Πρίνου κέρδισε πέναλτι με τον Εράλν. Μπούικου. Στην «βούλα» πήγε ο Μαλίμης για το 0-3.

Στο 50 οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μαλίκι με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Ποσειδών βγήκε να πιέσει στη προσπάθεια να εκμεταλλευτεί την αριθμητική του υπεροχή, είχε ευκαιρίες με Κοτσέλα και Οικονόμου όμως δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει. Στο 75 σε αντεπίθεση, ο Ερβ. Μπούικου βγήκε τετ-α-τετ πέρασε και τον τερματοφύλακα για το τελικό 0-4 με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για οφσάιντ.

ΠΑΟΚ Καβάλας-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄: 1-0

Ο ΠΑΟΚ Καβάλας και η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ αναμετρήθηκαν στο ντέρμπι του Κωτσάλου για την 19η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 1-0. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Τσέλα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή και εκτός του τέρματος είχε ένα δοκάρι αλλά και δύο τετ-α-τετ.

Θράκη Γραβούνα-Θεαγένης: 3-2

Μεγάλη νίκη για την ομάδα της Γραβούνας, με 3-2, επί του Θεαγένη στο ματς της 19ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το σκορ άνοιξε ο Μερακλής (0-1) και πριν την λήξη του ημιχρόνου έγινε το 1-1. Στη επανάληψη και δη στο 84 η Γραβούνα έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1 και στο 90 ισοφάρισε σε 2-2 ο Μερακλής. Στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό 3-2. Για τους νικητές δύο τέρματα πέτυχε ο Γ. Μαγουλάς και ένα ο Λώλης.

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Άρης Ζυγού: 1-2

Ο Άρης Ζυγού πέρασε, με 1-2, από το Ποντολίβαδο και την κόντρα με τον τοπικό Ποντιακό για την 19η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 11ο λεπτό ο Βλαχογιάννης έκανε το 0-1 και στο 43 ο Σταυρίδης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες στιγμές όμως ο τερματοφύλακας του Άρη έκανε σωτήριες επεμβάσεις. Στην επανάληψη, και δη στο 85 ο Αντωνιάδης διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Μακεδονικός Αγιάσματος-Κεραυνός Καλλιράχης: 4-1

Ο Μακεδονικός Αγιάσματος βρέθηκε να χάνει από τον ανεβασμένο αγωνιστικά και ψυχολογικά Κεραυνό Καλλιράχης στο ματς της 19ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας όμως έκανε την ολική ανατροπή για το υπέρ του τελικό 4-1. Ο Μετάνι έκανε το 0-1 όμως ο Γατίδης απάντησε σε 1-1. Ο Τσίρτσος, μετά από συνεργασία Νικολαϊδη και Λαζαρίδη, έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου.  Ο Λαζαρίδης έκανε το 3-1. Λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, τετ-α-τετ του Λαζαρίδη για τον Κιζάκη που διαμόρφωσε το τελικό 4-1.  **Ο Κεραυνός Καλλιράχης συνεχάρη την διαιτητική τριάδα της αναμέτρησης.

1ος όμιλος-19η αγωνιστική

Θράκη Γραβούνα-Θεαγένης                   3-2

Ποσειδών Καβάλας-Άρης Πρίνου            0-4

Ατρόμητος Λεκάνης-Ηρακλής Καβάλας    0-3 α.α.

Άγιος Λουκάς-Πανιώνιος Ξεριά                3-0 α.α.

Άγιος Λουκάς                       13-45             9

Ατρόμητος Λεκάνης              16-52            2 (*)

Πανιώνιος Ξεριά                     --**

**Έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

(*) Ο Ατρόμητος Λεκάνης δεν παρουσιάστηκε στη σέντρα του αγώνα με την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ και μηδενίστηκε επίσης στο ματς με τον Άρη Ζυγού. Αποχώρησε από το πρωτάθλημα μετά την 18η αγωνιστική.

(**) Ο Άρης Ζυγού κέρδισε την ένσταση κατά του Ποσειδώνα και πήρε το νίκη στα χαρτιά.