http Β΄ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Η Ασπίδα έκοψε βαθμούς από το Βυζάντιο, στους -2 ο Κεραυνός
Sunday, 16 February 2020 19:47

Η Ασπίδα Πολυστύλου έκοψε βαθμούς από το Βυζάντιο στο ματς της 19ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας (2-2). Ο Κεραυνός Ελευθερών πήρε τη νίκη με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα και μείωσε την απόσταση από  τη κορυφή στους 2β. Ακολουθεί η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας που λύγισε την αντίσταση του Μ.Α. Φιλίππων. Τρίποντο για τον Κεραυνό Κρηνίδων. Ισοπαλίες σε Μελισσοκομείο, Παναγία και Αμισιανά. Αναλυτικά:

Βυζάντιο-Ασπίδα Πολυστύλου: 2-2

Το Βυζάντιο και η Ασπίδα Πολυστύλου μοιράστηκαν τους βαθμούς, με 2-2, στο ματς της 19ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 10ο λεπτό ο Ταξίδης έκανε το 0-1 όμως ο Χατζησάββας απάντησε για το 1-1 και ο Ηλιάδης με κεφαλιά έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1, πριν την λήξη του ημιχρόνου. Στο 85 ο Άρμεν Αρακελιάν ισοφάρισε στο τελικό 2-2. Οι δύο ομάδες εξέφρασαν παράπονα για τη διαιτησία της αναμέτρησης.

Μακεδονικός Αμισιανών-Ατρόμητος Ακροβουνίου:  1-1

Μοιρασιά στα Αμισιανά στο παιχνίδι του τοπικού Μακεδονικού με τον Ατρόμητο Ακροβουνίου  για την 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 30ο λεπτό ο Παπαδόπουλος έκανε το 1-0. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Μοσχοφίδης ισοφάρισε στο τελικό 1-1. Ο ίδιος παίκτης είχε και ένα δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο.

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-ΜΑ Φιλίππων: 1-0

Η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας υποδέχθηκε τον Μ.Α. Φιλίππων στο ματς της 19ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε πολύτιμο τρίποντο με 1-0, που την κρατά στην 3η θέση της κατάταξης. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Τάσος Χωλίδης στο 65ο λεπτό με πλασέ, μετά από ασίστ του Ζέκια.

ΑΕ Πιερέων 2004-Α.Ο. Ποταμιάς: 2-2

Ισόπαλο, με 2-2, έληξε το παιχνίδι στο Μελισσοκομείο μεταξύ της τοπικής ΑΕ Πιερέων 2004 και της Ποταμιάς για την 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο Βασιλούδης άνοιξε το σκορ για την Ποταμιά και το 0-1 έμεινε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Ο Κωνσταντινίδης ισοφάρισε σε 1-1 όμως ο Αιμ. Κόλλα έδωσε και πάλι προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, 1-2. Ο Π. Τερζής ισοφάρισε στο τελικό 2-2. Αρκετές ήταν οι καλές στιγμές στο παιχνίδι.

**Η διοίκηση του ΑΟ Ποταμιάς ευχαριστεί τη διοίκηση της ΑΕ Πιερέων 2004 για την άψογη  φιλοξενία.

Κεραυνός Κρηνίδων-Ελπίδες Καβάλας: 3-0

Ο Κεραυνός Κρηνίδων είχε την εμπειρία και πήρε τη νίκη με 3-0 επί των Ελπίδων Καβάλας για την 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Σαουλίδη. Ο Αν. Παπαδόπουλος έκανε το 2-0 και ο Σαουλίδης διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Κεραυνός Ελευθερών-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 3-0

Ο Κεραυνός Ελευθερών πέτυχε τρία τέρματα στο πρώτο 15λεπτο του 2ου ημιχρόνου του αγώνα με τον… γείτονα ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα για την 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και το 3-0 έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Στο 51 με κεφαλιά του Τάρη έγινε το 1-0 και λίγο μετά ο Γ. Κωνσταντάρας έκανε το 2-0. Στο 61 ο Βαμβακίδης σκόραρε για το 3-0. **Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του αγώνα.

Αίας Παναγίας -Α.Σ. Παγγαίο: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στην Παναγία μεταξύ του Αίαντα και του ΑΣ Παγγαίο για την 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 4ο λεπτό ο Αργ. Σπυράκης έκανε το 0-1 για την ομάδα της Νικήσιανης. Στο 31 ο Γυριχίδης με εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1 και αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Ελπίδες Καβάλας                      15-69           6

ΑΟ Κάρυανης                            ---          --- (*)

* Έχουν κάνει ρεπό.

(*) Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα στην 6η αγωνιστική. Αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.