http Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Εξάρα για τον Άρη Πρίνου, ο Άρης Ζυγού νικητής στο ντέρμπι
Sunday, 23 February 2020 15:53

Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Εξάρα για τον Άρη Πρίνου, ο Άρης Ζυγού νικητής στο ντέρμπι

Ο Άρης Ζυγού ήταν νικητής στο ντέρμπι κορυφής με 2-0 επί του Μακεδονικού Αγιάσματος για την 20η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Ο πρωτοπόρος Άρης Πρίνου συνέχισε με εξάρα στην διοργάνωση. Τρίποντα για Ηρακλή Καβάλας, Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄, λευκή ισοπαλία στο Χαλκερό. Άνευ αγώνα νίκες για Θεαγένη και ΠΑΟΚ. Αναλυτικά:

Άρης Πρίνου-Άγιος Λουκάς: 6-0

Ο Άρης Πρίνου είχε την υπεροχή στην κόντρα με τον Άγιο Λουκά για την 20η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και την επιβεβαίωσε κερδίζοντας το ματς με 6-0. Το ημίχρονο έληξε με 2-0. Δύο τέρματα πέτυχε ο Σογκάκι και από ένα οι Ερβ. Μπούικου, Εραλ. Μπούικου, Ηλιάδης και Ντουλελάρι.

Άρης Ζυγού- Μακεδονικός Αγιάσματος: 2-0

Ο Άρης Ζυγού υποδέχθηκε τον Μακεδονικό Αγιάσματος στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 2-0. Παραμένει έτσι μόνος του στην 2η θέση της κατάταξης, πίσω από τον Άρη Πρίνου. Ο Κορδήστη ήταν ο σκόρερ και των δύο τερμάτων των γηπεδούχων. Πέτυχε το ένα στο 42ο λεπτό και το άλλο στο 93ο !!!

Ηρακλής Καβάλας-Ποντιακός Ποντολιβάδου: 3-0

Ο Ηρακλής Καβάλας πήρε το τρίποντο, με 3-0, κόντρα στον Ποντιακό Ποντολιβάδου για την 20η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 23ο λεπτό ο Παπαδόπουλος έκανε με σουτ το 1-0 και στο 30 ο Αδαμίδης με σουτ έκανε το 2-0. Στο 85 ο νεαρός Μηχανικός με «φωτοβολίδα» έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄-Κεραυνός Καλλιράχης: 3-0

Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ υποδέχθηκε το απόγευμα της Κυριακής 23/2 τον Κεραυνό Καλλιράχης στο ματς της 20ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας, είχε την υπεροχή και κατέκτησε το τρίποντο με 3-0. Το ημίχρονο έληξε με 2-0. Δύο τέρματα πέτυχε ο Τόνιος και ένα ακόμη ο Ευθυμιάδης.  Αποβλήθηκε ο πρόεδρος της Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄ Γιάννης Ρούμπας.

**Η διοίκηση του Κεραυνού Καλλιράχης ευχαριστεί την αντίστοιχη της Καβάλας 2004/ΑΕΚ Β΄ για την φιλοξενία και την μεταφορά της αποστολής. Επίσης, συγχαίρει την διαιτητική τριάδα. Συγχαίρει και την Καβάλα 2004 για τη δίκαιη νίκη της.

Ποσειδών Καβάλας-Θράκη Γραβούνα: 0-0

Καλό παιχνίδι, χωρίς σκοπιμότητες, ήρεμο και σε αθλητικά πλαίσια ήταν αυτό στο Χαλκερό μεταξύ του Ποσειδώνα Καβάλας και της Θράκης Γραβούνας για την 20η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς χωρίς τέρματα και το αποτέλεσμα κρίθηκε δίκαιο.

1ος όμιλος-20η αγωνιστική

Ποσειδών Καβάλας-Θράκη Γραβούνα  0-0

Θεαγένης-Ατρόμητος Λεκάνης         3-0α.α.

Πανιώνιος Ξεριά-ΠΑΟΚ Καβάλας       0-3α.α.

Άγιος Λουκάς                       13-51            9

Ατρόμητος Λεκάνης                --              (*)

Πανιώνιος Ξεριά                     -- **

**Έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

(*) Ο Ατρόμητος Λεκάνης δεν παρουσιάστηκε στη σέντρα του αγώνα με την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ και μηδενίστηκε επίσης στο ματς με τον Άρη Ζυγού. Αποχώρησε από το πρωτάθλημα μετά την 18η αγωνιστική.

(**) Ο Άρης Ζυγού κέρδισε την ένσταση κατά του Ποσειδώνα και πήρε το νίκη στα χαρτιά.