http Β΄ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Ήταν η αγωνιστική των φιλοξενούμενων!!!
Sunday, 23 February 2020 18:59

Β΄ΕΠΣΚ (2ος όμιλος): Ήταν η αγωνιστική των φιλοξενούμενων!!!

Published in Β’ ΕΠΣΚ

Η 20η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας ανήκε στους φιλοξενούμενους!!! Το Βυζάντιο πέρασε από το Μελισσοκομείο, η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας κέρδισε στο Πολύστυλο, ο Κεραυνός Κρηνίδων πήρε το «διπλό» στην Ποταμιά, ο Μακεδονικός Αμισιανών κέρδισε στο Ενωσιακό τις Ελπίδες και ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα πέρασε νικηφόρα από τη Νικήσιανη. Ο Αίας Παναγίας έκανε την έκπληξη του διημέρου με το «διπλό» στο Ακροβούνι. Άνευ αγώνα νίκη για τον ΜΑ Φιλίππων, ρεπό είχε ο Κεραυνός Ελευθερών. Αναλυτικά:

ΑΕ Πιερέων 2004-Βυζάντιο Κοκκινοχώματος: 0-2

Το Βυζάντιο πέρασε, με 0-2, από το Μελισσοκομείο και την αναμέτρηση με την ΑΕ Πιερέων 2004 στο ματς της 20ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και παραμένει στην κορυφή. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τους φιλοξενούμενους να μένουν με 10 παίκτες από το 40ο λεπτό λόγω αποβολής του Ρουμελιώτη για διαμαρτυρίες μετά από ακύρωση τέρματος. Στο 60 ο Χατζησάββας κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Σπυρίδης για το 0-1, υπό έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά των γηπεδούχων. Ο Τσότρας διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Ασπίδα Πολυστύλου-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας: 1-3

Η Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας ήταν καλύτερη στο Πολύστυλο στο ματς με την Ασπίδα για την 20η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε το πολύτιμο «διπλό» με 1-3. Στο 16ο λεπτό ο Καραγιάννης έκανε το 0-1. Στο 33 μετά από εκτέλεση φάουλ του Κεχαγιά, παίκτης της Ασπίδας πέτυχε αυτογκόλ, 0-2. Στο 38 ο Κωταϊδης μείωσε σε 1-2. Στο 43 ο Ρούγας με μονοκόμματο σουτ έκανε το 1-3 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Ατρόμητος Ακροβουνίου-Αίας Παναγίας     2-3

Νίκη έκπληξη για τον Αίαντα Παναγίας στο Ακροβούνι στο ματς με τον τοπικό Ατρόμητο με 2-3 και ολική ανατροπή στο σκορ στο β΄ ημίχρονο. Η ομάδα της Θάσου παρατάχθηκε με μια ενδεκάδα στο γήπεδο και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 2ο λεπτό με σουτ του Γ. Βασιλειάδη έξω από την περιοχή. Στο 34 κλέψιμο στην άμυνα του Ατρόμητο και ο Μανακούδας με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 43 ο Σταματάκης, από προσπάθεια του Σαββίδη, έκανε το 2-1 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 55 ατομική προσπάθεια και σουτ του Γιριχίδη για το 2-2. Στο 87 ο Γιριχίδης από μακριά και αφού είδε εκτός θέσης τον Χωλίδη πέτυχε όμορφο γκολ για το τελικό 2-3.

ΑΣ Παγγαίο-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα: 1-5

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα πέρασε με 1-5 από τη Νικήσιανη και την κόντρα της 20ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τον τοπικό ΑΣ Παγγαίο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-3 και στο 40 ο Μαργ. Δημητρακούδης μείωσε σε 1-3, μετά από ασίστ του Πετρόπουλου. Στην επανάληψη, η ομάδα του Ν. Σιδηρόπουλου σκόραρε άλλες δύο φορές για το τελικό 1-5. Για τον ΠΑΟΚ ο Σπυρίδης πέτυχε καρέ τερμάτων και ο Φέρκο ένα ακόμη.

ΑΟ Ποταμιάς-Κεραυνός Κρηνίδων: 0-5

Ο Κεραυνός Κρηνίδων δεν αντιμετώπισε προβλήματα στην Ποταμιά στην κόντρα της 20ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με την τοπική ομάδα κερδίζοντας την με 0-5. Το ημίχρονο έληξε με 0-2. Χατ-τρικ πέτυχε ο Σαουλίδης και από ένα ακόμη τέρμα ο Τριανταφυλλίδης και ο Ρέμπας.

Ελπίδες Καβάλας-Μακεδονικός Αμισιανών  1-3

Οι Ελπίδες προηγήθηκαν στο παιχνίδι με τον γείτονά τους Μακεδονικό Αμισιανών όμως τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν το «διπλό» με 1-3 στο ματς της 20ης αγωνιστικής. Στο 15 ο Σιδηρόπουλος με ωραίο σουτ στο γάμα έκανε το 1-0. Στο 17 ο Παναγιωτόπουλος με εκτέλεση φάουλ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, 1-1. Στο 41ο Παπαδόπουλος έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2. Στο 82 με εύστοχο πέναλτι ο Παπαδόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Στην ενδεκάδα των Ελπίδων έκανε ντεμπούτο ο 15χρονος τερματοφύλακας, Κελεκτσόγλου.

Αποτελέσματα

2ος όμιλος-20η αγωνιστική

ΑΕ Πιερέων 2004-Βυζάντιο Κοκκινοχώματος  0-2

Ασπίδα Πολυστύλου-Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας  1-3

Α.Ο. Ποταμιάς-Κεραυνός Κρηνίδων            0-5

Μ.Α. Φιλίππων-Α.Ο. Κάρυανης                   3-0 α.α.

Ελπίδες Καβάλας                      16-72           6

ΑΟ Κάρυανης                            ---          --- (*)

* Έχουν κάνει ρεπό.

(*) Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα στην 6η αγωνιστική. Αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα.