http Γ΄ Εθνική: 3Χ3 για τους συλλόγους της Καβάλας
Sunday, 09 December 2018 16:02

Γ΄ Εθνική: 3Χ3 για τους συλλόγους της Καβάλας

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής ο Νέστος, ο ΑΟΚ και ο Κεραυνός Πέρνης και παραμένουν στις κορυφαίες θέσεις μετά την 11η αγωνιστική.

Ο πρωτοπόρος Νέστος κατέκτησε το «διπλό», με 0-3, επί του ΠΑΟΚ Κοσμίου. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 59 ο Γκουτζίδης έκανε σέντρα, η μπάλα κόντραρε και σε παίκτη του ΠΑΟΚ, έφτασε στον Μπέλιτς που με πλασέ έκανε το 0-1. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε από τον πάγκο των γηπεδούχων ο Σ. Αϊβάζης για διαμαρτυρήθηκε για γκολ-οφσάιντ. Στο 80 ο Γκουτζίδης έκανε σουτ στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καθάριος σκόραρε για το 0-2.  Στο 90 νέα σέντρα του Γκουτζίδη και ο Μκρτσιάν με μονοκόμματο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Ο ΑΟΚ υποδέχθηκε την ΑΕ Καλαμπακίου, είχε προβάδισμα για την κατάκτηση των τριών βαθμών και τους κατέκτησε με 3-0. Στο 14ο λεπτό ο Τσούτσης έκανε το 1-0 που έμελλε να είναι και το σκορ ημιχρόνου. Στο 52 ο Βαλαβανόπουλος σκόραρε για το 2-0 και στο 82 ο Γαβριηλίδης διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ο Κεραυνός Πέρνης παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές κόντρα στον Αλέξανδρο Κιλκίς, πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση ωστόσο κατέκτησε το πολύτιμό τρίποντο με 1-0. Το γκολ –τρίποντο πέτυχε ο Κωστόπουλος στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Αετός Ορφανού έμεινε στο 0-0 με τον Άρη Αβάτου στο παιχνίδι που έγινε το Σάββατο (8/12) στην Ξάνθη.