http Γ΄ Εθνική: Ολική ανατροπή για τον ΑΟΚ στο Καλαμπάκι, τρίποντα για Νέστο και Αετό, ισοπαλία για τον Κεραυνό
Sunday, 31 March 2019 16:33

Χρειάστηκε να μείνει πίσω στο σκορ ο ΑΟ Καβάλα για να πάρει τα… ηνία και να κάνει την ολική ανατροπή στο σκορ, σε διάστημα 10 λεπτών στο Καλαμπάκι για το υπέρ του 1-3 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 77 ο Μίτρε έκανε το 1-0 και εκεί οι «αργοναύτες» έβγαλαν… αντίδραση. Στο 83 ο Βαλαβανόπουλος έδωσε το σύνθημα ισοφαρίζοντας σε 1-1 με κεφαλιά. Στο 87 ο Λίτσκας έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2 και στο 90+ ο Βαλαβανόπουλος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Η πίεση είναι δεδομένη για τους παίκτες του ΑΟΚ που πρέπει να διαχειριστούν την κορυφή ώστε να πανηγυρίσουν την πολυπόθητη άνοδο.

Ο Νέστος τελείωσε νωρίς-νωρίς με τον ΠΑΟΚ Κοσμίου, με το 3-0 να διαμορφώνεται από το 1ο ημίχρονο και στη συνέχεια όλοι είχαν στραμμένη την προσοχή τους στο Καλαμπάκι όπου περίμεναν το στραβοπάτημα του ΑΟΚ. Πιο συγκεκριμένα, στο 12 ο Χούσινετς έκανε το 1-0, στο 37 ο Νικλησιώτης σκόραρε για το 2-0 και στο 44 ο Μκρτσιάν έκανε το 3-0 που ήταν το σκορ ημιχρόνου και αγώνα. Ο Νέστος παραμένει στην 2η θέση της κατάταξης στο -1 από την κορυφή και θα παλέψει μέχρι το τέλος της διοργάνωσης για την πρωτιά.

Ο Αετός πέτυχε… επαγγελματική νίκη επί του Άρη Αβάτου για την 24η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής με 1-0. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Σάββας Μουδούρογλου στο 67ο λεπτό και έφτασε στα 14 τέρματα, όσα έχει και ο Μαρκόπουλος με τον οποίο συγκατοικεί στην κορυφή των σκόρερ της κατηγορίας.

Ο Κεραυνός Πέρνης κατέκτησε πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό, με 2-2 στο Κιλκίς στην κόντρα με τον Αλέξανδρο. Η ομάδα του Γ. Μαλαματά ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος όμως βρέθηκε να χάνει από το 27ο λεπτό με Αηδονίδη, 1-0. Στο 65 έγινε το 2-0 από τον Προβατίδη όμως ο Κεραυνός κατάφερε και έβγαλε αντίδραση…. Αρχικά, στο 88 ο Τζιβανόπουλος μείωσε σε 2-1 και στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 95ο λεπτό ο τερματοφύλακας του Κεραυνού, ο Δεληγιόρογλου, προωθήθηκε οι κόντρες τον ευνόησαν και διαμορφώθηκε το τελικό 2-2.