http Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΚ: Οκτάρα για τον Ορφέα, τρία «διπλά»
Sunday, 11 October 2020 16:31

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΚ: Οκτάρα για τον Ορφέα, τρία «διπλά»

Το σκορ της πρεμιέρας στην Α΄ κατηγορία ΕΠΣ Καβάλας, 8-1, πέτυχε ο Ορφέας Ελευθερούπολης επί του Άρη Ζυγού.  «Διπλό» με πεντάρα για τον Βύρωνα Καβάλας, εκτός έδρας νίκη για το Βυζάντιο στο ντέρμπι των νεοφώτιστων, σπουδαία νίκη για την Δόξα Αμυγδαλεώνα. Εντός έδρας τρίποντα για Βρασίδα Ν. Περάμου, Αστέρα Φωλιάς και Άρη Πηγών. Αναλυτικά:

Ορφέας- Άρης Ζυγού:  8-1

Ευρεία νίκη για τον Ορφέα Ελευθερούπολης κόντρα στο νεοφώτιστο Άρη Ζυγού με 8-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-1 για να μειώσει ο Κιτσικόπουλος σε 2-1. Το ημίχρονο έληξε με 5-1 και στην επανάληψη διαμορφώθηκε το τελικό 8-1. Από δύο γκολ πέτυχαν ο Κ. Βακιρτζής (το ένα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι) και ο Αθανασάκης, από ένα οι Κωνσταντινίδης, Παπουτσής, Ντέντε, Ράνος.

Κεραυνός Κρηνίδων-Βύρωνας Καβάλας: 0-5

Ο Βύρωνας Καβάλας πέρασε με 0-5 από τις Κρηνίδες και την κόντρα με τον τοπικό Κεραυνό στην πρεμιέρα της Α΄ κατηγορίας. Στο 17 ο Ντουρτμές με σουτ έκανε το 0-1. Στο 40 ο Κεραυνός κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Σαουλίδης όμως απέκρουσε ο Ευστρατίου. Στο 42 ο Παντελίδης σκόραρε για το 0-2 ενώ νωρίτερα είχε χάσει και μεγάλη ευκαιρία. Στο 46 ο Ζούλης με πλασέ ανέβασε τον δείκτη στο 0-3 που ήταν και το σκορ  ημιχρόνου. Στο 57 ατομική προσπάθεια και πλασέ του Δουμάνη για το 0-4. Στο 60 τετ-α-τετ του Παντελίδη άουτ. Στο 75 ο Καλτσίδης, που πριν λίγο είχε περάσει ως αλλαγή, με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-5.

Άρης Πηγών-Άρης Πρίνου: 1-0

Δύσκολη νίκη, με 1-0, για τον Άρη Πηγών στο ματς της πρεμιέρας της Α΄ κατηγορίας με το νεοφώτιστο αλλά και ιδιαίτερα μαχητικό και απειλητικό  Άρη Πρίνου. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 88ο λεπτό ο Μπαντάνης.

Βρασίδας Ν. Περάμου-Κεραυνός Ελευθερών   2-0

Γειτονικό ντέρμπι στη Νέα Πέραμο μεταξύ του Βρασίδα και του Κεραυνού Ελευθερών για την 1η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και οι γηπεδούχοι πήραν το τρίποντο με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο επιθετικά στο ματς και στο ξεκίνημα είχαν δύο πολύ καλές στιγμές. Στο 41 ο Λάμσια έκανε το 1-0 και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στο 85 ο Αποστολίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας-Βυζάντιο: 0-1

Το Βυζάντιο πέρασε με 0-1 από το Παλαιοχώρι και την κόντρα με την τοπική Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας στην πρεμιέρα τους στα σαλόνια της Α΄ κατηγορίας. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Σολακίδης στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στο 65 το Βυζάντιο είχε κόκκινη στον πάγκο με τον Σπυρίδη λόγω έντονης διαμαρτυρίας. Στο 78 η Ένωση έμεινε με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε ο νεαρός τερματοφύλακας Κ. Φασουλής που ανέτρεψε αντίπαλο έξω από την περιοχή.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 0-1

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων υποδέχθηκε την Δόξα Αμυγδαλεώνα στην πρεμιέρα της Α΄ κατηγορίας, και οι φιλοξενούμενοι απέδρασαν με το «διπλό» με 0-1. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 60 ο Τσαρούχας έκανε το 0-1. Στο 92 η Δόξα είχε κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη) του Τσανουσίδη καθώς την ώρα που γινόταν αλλαγή έβγαλε την καλαμίδα.

Αστέρας Φωλιάς-Δόξα Θεολόγου:  2-1

Από ένα ημίχρονο είχαν Αστέρας Φωλιάς και Δόξα Θεολόγου στο μεταξύ τους ματς για την 1η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και οι γηπεδούχοι πήραν το τρίποντο με 2-1. Ο Αστέρας είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος οπότε και προηγήθηκε με 2-0. Ο Βρέττο με εύστοχο πέναλτι-μετά από χέρι στην περιοχή- έκανε το 1-0 και ο Μπαϊρακτάρη σκόραρε για το 2-0.

Στην επανάληψη, η Δόξα μπήκε καλύτερα, πίεσε είδε δύο δοκάρια ένα με τον Μερακλή και ένα με τον Λορέντζο και μείωσε στο τελικό 2-1 με εύστοχο πέναλτι του Λορέντζου.