http Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: Σπουδαίο «διπλό» για τον Αετό, 2Χ3 για τον Μ.Α. Ορφανίου, νέα ήττα για το Νέστο
Sunday, 18 October 2020 15:44

Ο Μ.Α. Ορφανίου κατέκτησε την 2η του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της  Γ΄ Εθνικής.

Υποδέχθηκε, στο πρώτο ματς της σεζόν στο «σπίτι» του μετά από 23 χρόνια, την Αναγέννηση Θαλασσιάς και πήρε το τρίποντο με 2-0. Στο 84 ο Σιάκκας έκανε το 1-0 και στο 90 ο Γιάννα σκόραρε για το τελικό 2-0. Ο Πρόεδρος της ΕΠΣ Καβάλας, Μιχάλης Παπαδόπουλος, βρέθηκε στο γήπεδο και έκανε την απονομή του Κυπέλλου του Πρωταθλητή της Α΄ κατηγορίας. Ο Μ.Α. Ορφανίου τίμησε με πλακέτα, για τη συμπαράστασή τους, το δήμαρχο Παγγαίου Φίλιππο Αναστασιάδη και τον Αντιδήμαρχο Παγγαίου, Χρήστο Παρασκευά.

Σπουδαίο «διπλό» για τον Αετό Οφρυνίου στο Διδυμότειχο με 0-1 επί της τοπικής ομάδας. Μέτριο ποιοτικά ήταν το πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους να είναι πιο απειλητικοί. Στην επανάληψη ο Αετός ήταν κυρίαρχος και θα μπορούσε να πετύχει και άλλα γκολ. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 73ο λεπτό ο Νίκος Παυλίδης.

Ο Νέστος προηγήθηκε στην Δράμα με γκολ του Μπαϊκαρά από το 27ο λεπτό όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά έκαναν την ολική ανατροπή για το τελικό υπέρ τους 2-1. Πιο συγκεκριμένα, στο 87 ο Μπελμάνι ισοφάρισε σε 1-1 και στο 92 ο Μπερούκας διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε ο Μενίκου και μετά την λήξη του ο Αϊβάζης.