http Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: Σπουδαίες νίκες για Αετό και Νέστο, έχασε το Ορφάνι
Wednesday, 12 May 2021 16:49

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: Σπουδαίες νίκες για Αετό και Νέστο, έχασε το Ορφάνι

Η εμβόλιμη 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής είχε ευχάριστα αλλά και δυσάρεστα νέα για τους τρεις εκπροσώπους της ΕΠΣ Καβάλας στην διοργάνωση.

Ο Αετός Οφρυνίου πέτυχε μεγάλη νίκη στο ντέρμπι κορυφής με τον Πανδραμαϊκό, με 3-0 και βρίσκεται στο -3 από την κορυφή όπου βρίσκεται μόνος του ο Ορφέας Puma Ξάνθης. Η ομάδα του Δ. Μαγκαφίνη μπήκε δυνατά στο ματς και πριν τη συμπλήρωση του 10λεπτου κατάφερε να κάνει το 2-0. Πιο συγκεκριμένα, στο 7ο λεπτό ο Ελέζη έκανε το 1-0 με εύστοχο πέναλτι που κέρδισε ο Σιδηρόπουλος. Στο 9οο Γ. Παυλίδης σκόραρε με πλασέ για το 2-0. Στο 86 ο Ελέζη διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με εύστοχο πέναλτι που κέρδισε ο Γ. Παυλίδης. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με εννέα παίκτες.

Ο Νέστος υποδέχθηκε στο δημοτικό στάδιο Χρυσούπολης τον Άρη Αβάτου και πέτυχε πολύτιμο τρίποντο με 1-0 ανεβαίνοντας στους 15β. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε ο Φραγκούλης στο 65ο λεπτό.

Στον αντίποδα, ο Μ.Α. Ορφανίου δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στην Δράμα στο ματς με την ΑΕ Αμπελοκήπων (2-1). Στο 19ο λεπτό ο Χατζηδημητρίου κέρδισε πέναλτι από τον Αραμπατζή, το εκτέλεσε δύο φορές ο Περσίδης και σκόραρε για το 1-0 ( την πρώτη φορά βιάστηκαν να μπουν στην περιοχή οι παίκτες των Αμπελοκήπων). Στο 65′ τετ α τετ ο Παντελίδης έδιωξε ο Βεζυρίδης στην επαναφορά ο Χατζηκυριάκου με σουτ κάνει το 1-1. Στο 69′ εκτελεί κόρνερ ο Περσίδης, κεφαλιά του Στεργιανού, 2η κεφαλιά του Κυσσίδη για το 2-1. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με εννέα παίκτες καθώς στο 84 αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Κυσσίδης και στο 92 ο Τόπι.