http Γ΄ Εθνική: Χαμόγελα για ΜΑ Ορφανίου και Νέστο, ήττα για τον Αετό
Sunday, 30 May 2021 16:39

Γ΄ Εθνική: Χαμόγελα για ΜΑ Ορφανίου και Νέστο, ήττα για τον Αετό

Οριστικά και τελεσίδικα πλέον, μια στροφή πριν την λήξη του μίνι πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής η ΕΠΣ Καβάλας διατήρησε τις τρεις θέσεις της σε αυτό.

Ο Μ.Α. Ορφανίου και ο Νέστος κατέκτησαν σπουδαίες νίκες στην 14η αγωνιστική και ανανέωσαν τα εισιτήρια τους ενώ πέρασαν κάποιες δύσκολες Κυριακές, ο Αετός είχε πρωταγωνιστικό ρόλο και αν σήμερα κέρδισε στους Αμπελοκήπους τον Ηρακλή ίσως μπορούσε στο φινάλε να κάνει και την ανατροπή… Η ομάδα του Δημήτρη Μαγκαφίνη ηττήθηκε όμως με 1-0 και έτσι η διαφορά με τον πρωτοπόρο Ορφέα Puma Ξάνθης που με την σειρά τους έχασε εντός έδρας από τον Νέστο Χρυσούπολης (1-2) έμεινε στους 5β. Τους Ξανθιώτες ωστόσο πλησίασε ο Ηρακλής Αμπελοκήπων και με συνδυασμό αποτελεσμάτων μπορεί να πάρει την πρωτιά (θέλει νίκη στην Δράμα και παράλληλα ήττα του Ορφέα στο εκτός έδρας ματς με την Αναγέννηση Θαλασσιάς).

Ο Μ.Α. Ορφανίου πήρε το τρίποντο με 1-0 επί του Πανδραμαϊκού, πέτυχε την 2ησερί του νίκη και έφτασε στους 22β.  Αναλυτικά:

Ηρακλής Αμπελοκήπων-Αετός Οφρυνίου 1-0

Με τον Ανέστη Αργυρίου να πετυχαίνει –στο 29ο λεπτό-το πρώτο του τέρμα με την κυανόλευκη φανέλα ο Ηρακλής Αμπελόκηπων Θεσσαλονίκης επικράτησε 1-0 του Αετού Οφρυνίου στο γήπεδο των Αμπελοκήπων.

Μ.Α. Ορφανίου-Πανδραμαϊκός: 1-0

Ο Θ. Παλληκαράς έλυσε τον… γρίφο στο γήπεδο του Ορφανίου στο ματς του τοπικού Μέγα Αλέξανδρου με τον Πανδραμαϊκό πετυχαίνοντας το γκολ-τρίποντο στο 70ο λεπτό της συνάντησης. Ήταν το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι και πλέον το ματς της επόμενης Κυριακής είναι τυπική διαδικασία.

Ορφέας PumaΞάνθης-Νέστος: 1-2

Ο Νέστος έκοψε την…. Φόρα στον πρωτοπόρο Ορφέα κατακτώντας σπουδαίο «διπλό» στην Ξάνθη, με 1-2. Στο 16ο λεπτό ο Μπαϊκαρά έκανε το 0-1 και στο 58 ο Παπαδόπουλος… χτύπησε για το 0-2. Στο 90 ο Τορομανίδης μείωσε στο τελικό 1-2.