Ο Μ.Α. Ορφανίου και ο Νέστος κατέκτησαν σπουδαίες νίκες στην 14η αγωνιστική και ανανέωσαν τα εισιτήρια τους ενώ πέρασαν κάποιες δύσκολες Κυριακές, ο Αετός είχε πρωταγωνιστικό ρόλο και αν σήμερα κέρδισε στους Αμπελοκήπους τον Ηρακλή ίσως μπορούσε στο φινάλε να κάνει και την ανατροπή… Η ομάδα του Δημήτρη Μαγκαφίνη ηττήθηκε όμως με 1-0 και έτσι η διαφορά με τον πρωτοπόρο Ορφέα Puma Ξάνθης που με την σειρά τους έχασε εντός έδρας από τον Νέστο Χρυσούπολης (1-2) έμεινε στους 5β. Τους Ξανθιώτες ωστόσο πλησίασε ο Ηρακλής Αμπελοκήπων και με συνδυασμό αποτελεσμάτων μπορεί να πάρει την πρωτιά (θέλει νίκη στην Δράμα και παράλληλα ήττα του Ορφέα στο εκτός έδρας ματς με την Αναγέννηση Θαλασσιάς).
Ο Μ.Α. Ορφανίου πήρε το τρίποντο με 1-0 επί του Πανδραμαϊκού, πέτυχε την 2ησερί του νίκη και έφτασε στους 22β. Αναλυτικά:
Ηρακλής Αμπελοκήπων-Αετός Οφρυνίου 1-0
Με τον Ανέστη Αργυρίου να πετυχαίνει –στο 29ο λεπτό-το πρώτο του τέρμα με την κυανόλευκη φανέλα ο Ηρακλής Αμπελόκηπων Θεσσαλονίκης επικράτησε 1-0 του Αετού Οφρυνίου στο γήπεδο των Αμπελοκήπων.
Μ.Α. Ορφανίου-Πανδραμαϊκός: 1-0
Ο Θ. Παλληκαράς έλυσε τον… γρίφο στο γήπεδο του Ορφανίου στο ματς του τοπικού Μέγα Αλέξανδρου με τον Πανδραμαϊκό πετυχαίνοντας το γκολ-τρίποντο στο 70ο λεπτό της συνάντησης. Ήταν το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι και πλέον το ματς της επόμενης Κυριακής είναι τυπική διαδικασία.
Ορφέας PumaΞάνθης-Νέστος: 1-2
Ο Νέστος έκοψε την…. Φόρα στον πρωτοπόρο Ορφέα κατακτώντας σπουδαίο «διπλό» στην Ξάνθη, με 1-2. Στο 16ο λεπτό ο Μπαϊκαρά έκανε το 0-1 και στο 58 ο Παπαδόπουλος… χτύπησε για το 0-2. Στο 90 ο Τορομανίδης μείωσε στο τελικό 1-2.
Τα αποτελέσματα
1ος όμιλος-14η αγωνιστική
ΑΕ Διδυμοτείχου-Απόλλων Παραλιμνίου 1-0
Μ.Α. Ορφανίου-Πανδραμαϊκός 1-0
ΑΕ Ευόσμου- Άρης Αβάτου 2-1
Ελπίδα Σαππών– Αλεξανδρούπολη FC 2-2
Ορφέας Puma Ξάνθης-Νέστος Χρυσούπολης 1-2
Ηρακλής Αμπελοκήπων– Αετός Οφρυνίου 1-0
ΑΕ Αμπελοκήπων-Αναγέννηση Θαλασσιάς 5-0
Εθνικός Σοχού-Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου 3-0 α.α.
Βαθμολογία
1ος όμιλος-14η αγωνιστική
Ορφέας Ξάνθης 32 (24-10)
Ηρακλής Αμπελοκήπων 30 (27-7)
Αετός Οφρυνίου 27 (26-10)
Πανδραμαϊκός 25 (18-11)
Απόλλων Παραλιμνίου 23 (17-11)
Νέστος Χρυσούπολης 23 (15-9)
Αλεξανδρούπολη FC 22 (20-16)
Μ. Αλέξανδρος Ορφανίου 22 (17-20)
Εθνικός Σοχού 19 (17-12)
Άρης Αβάτου 18 (16-11)
Ελπίς Σαππών 18 (16-19)
ΑΕ Αμπελοκήπων 17 (19-24)
ΑΕ Ευόσμου 17 (13-19)
ΑΕ Διδυμοτείχου 16 (16-17)
Αναγέννηση Θαλασσιάς 6 (8-35)
Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου -- (*)
(*) Αποχώρησε από το πρωτάθλημα.
Επόμενη αγωνιστική (15η, 6/6, 17:00)
Αναγέννηση Θαλασσιάς-Ορφέας Puma Ξάνθης
ΑΕ Αμπελοκήπων-Ηρακλής Αμπελοκήπων
Απόλλων Παραλιμνίου-Πανδραμαϊκός
Άρης Αβάτου-ΑΕ Διδυμοτείχου
Αλεξανδρούπολη FC-Μ.Α. Ορφανίου
Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου-ΑΕ Ευόσμου
Νέστος Χρυσούπολης-Ελπίδα Σαππών
Αετός Οφρυνίου-Εθνικός Σοχού
Πηγή αποτελεσμάτων sportsup.gr