http ΑΟ ΚΑΒΑΛΑ: Έχασε στην Βέροια, παραμένει στην κορυφή
Saturday, 12 June 2021 19:10

ΑΟ ΚΑΒΑΛΑ: Έχασε στην Βέροια, παραμένει στην κορυφή

Ο ΑΟ Καβάλα έχασε, με 2-0, στην Βέροια στο ντέρμπι κορυφής της 16ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της FL με την  τοπική ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη ωστόσο παραμένει στην κορυφή στο +1 από αυτήν ενώ απομένουν 2 στροφές για το φινάλε της σεζόν.

Οι «γαλάζιοι» είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης όταν κέρδισαν πέναλτι. Στην «βούλα» πήγε ο Βαλαβανόπουλος όμως απέκρουσε ο Βελλίδης και στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και απομακρύνθηκε. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα και στο 52ο λεπτό στην πρώτη φάση της Βέροιας στην εστία, ο Λουκίνας, έκανε το 1-0. Στο 57 ο Πασάς με δυνατό σουτ στο ύψος της περιοχής έκανε το 2-0. Η Καβάλα ανέβηκε να πιέσει στη συνέχεια, είχε προσπάθειες όμως τα δεδομένα δεν άλλαξαν.

Συνθεσεις

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Παπαχρήστος, Μαραγκός, Βεργώνης (85′ Ντι Τζιοβάνι), Μπλέτσας, Καραγιάννης (69′ Σιμόνι), Πασάς, Πόζογλου (85′ Αποστολόπουλος), Λουκίνας (80′ Στάμου).

ΑΟ Καβάλα (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης (73′ Γιαλαμούδης), Κολλαράς, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης, Θωμαϊδης, Βαλαβανόπουλος, Ορφανίδης, Αδαμάκης (60′ Κολλάς).