http ΕΠΣΚ: Πεντάρα για τον Αετό, "Χ" σε Κοκκινόχωμα και Παλαιοχώρι, τρίποντα για Βύρωνα, Κεραυνό, Λιμενάρια
Friday, 28 January 2022 11:06

Με πεντάρα ξεκίνησε τον 2ο γύρο της Α' κατηγορίας ο Αετός Οφρυνίου με αντίπαλο την Δόξα Αμυγδαλεώνα. Νέο χατ-τρικ για τον Τσίλογλου, από ένα γκολ πέτυχαν Ευαγγέλου και Λαπούσι.

Πολύτιμο "διπλό" για την 14η αγωνιστική κατέκτησε ο Κεραυνός Ελευθερών στο γήπεδο του Ζυγού (0-3). "Λευκή" ισοπαλία στο Παλαιοχώρι μεταξύ της τοπικής Ένωσης και του Άρη Πηγών.

Ο Βύρωνας Καβάλας υποδέχθηκε την Δόξα Θεολόγου και πήρε το τρίποντο με 1-0, με γκολ στις καθυστερήσεις από τον Ιάσονα Παντελίδη και παραμένει στην κορυφή. Ο Ορφέας άφησε δύο βαθμούς στο γειτονικό ντερμπι με το Βυζάντιο στο Κοκκινόχωμα, με 1-1 (ο Βακιρτζης έκανε το 0-1 στο 5ο λεπτό με πέναλτι και ισοφάρισε ο Δημητριάδης στο 14ο). Νίκη (με 2-0) για την Αναγέννηση Λιμεναρίων κόντρα στον Βρασίδα Ν. Περάμου.

Στην 13η αγωνιστική του Α' ομίλου της Β'  κατηγορίας ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα πέρασε από την έδρα του Αγίου Λουκά με 0-1. Ο ΑΣ ΠΑΓΓΑΙΟ πήρε το διπλό στο Ακροβούνι, με ολική ανατροπή στο σκορ και 1-4. Ο Ατρόμητος προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 1-0 και είχε και δοκάρι όμως στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι είχαν 2 γκολ με τον Πετρόπουλο, ένα με τον Γ. Σαουλίδη και ένα με τον Μυλωθρίδη.

Εκτός έδρας νίκη, με 1-3, για την ΑΕΚ στα Αμισιανά. Ισοπαλία (0-0) στο Βερούλειο στο ματς του Ηρακλή με την Ασπίδα Πολυστύλου.  Οι Ελπίδες μοιράστηκαν βαθμούς με την Καβάλα 2004 (1-1). Το γκολ των γηπεδούχων, που είχαν και χαμένες ευκαιρίες, από τον Ναλμπάντη Βασίλη στο 30ο λεπτό και η ισοφάριση στο 80ο λεπτό.

Για την 13η αγωνιστική του Β' ομίλου της Β' κατηγορίας ο πρωτοπόρος Απόλλων Χρυσοχωρίου πήρε τη νίκη (3-0) με αντίπαλο τον Θεαγρνη. Είχαμε λευκή ισοπαλία στο Χαλκερό, με τους φιλοξενούμενους από το Αγίασμα να έχουν τρεις συνολικά κόκκινες κάρτες. Εντός έδρας νίκες για Α.ο. Ποταμιάς και Κεραυνό Καλλιράχης επί Ναζιανζού και Ξεριά αντίστοιχα.

Αναβολή αγώνων είχαμε σε Φιλίππους και Παναγία.