http Α΄ΕΠΣΚ: Πολύτιμες εκτός έδρας νίκες για Βύρωνα, Βρασίδα και Ναζιανζό
Sunday, 23 February 2020 18:13

Α΄ΕΠΣΚ: Πολύτιμες εκτός έδρας νίκες για Βύρωνα, Βρασίδα και Ναζιανζό

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Βύρωνας πέρασε από την Φωλιά (0-3) στο ματς της 20ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και παραμένει στην κορυφή. Πολύτιμες εκτός έδρας νίκες πέτυχαν επίσης ο Βρασίδας Ν. Περάμου και ο Ναζιανζός Ν. Καρβάλης. Εντός έδρας νίκες για Μ.Α. Ορφανίου και Ορφέα Ελευθερούπολης, ισοπαλία στην Κεραμωτή και στο Βερούλειο. Αναλυτικά:

Αστέρας Φωλιάς-Βύρωνας Καβάλας: 0-3

Ο Βύρωνας Καβάλας είχε την υπεροχή στη Φωλιά στο ματς με τον τοπικό Αστέρα για την 20η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και κατέκτησε το «διπλό» με 0-3 που τον κρατά στην κορυφή της κατάταξης. Στο 20 με σουτ του Βλάχου έγινε το 0-1. Στο 35 κάθετη του Παντελίδη, σουτ του Βλάχου για το 0-2. Στο 56 εκτέλεση φάουλ του Βλάχου κεφαλιά του Σεφερίδη για το 0-3. Στο 70 ο Βλάχος-που τα έκανε όλα στην Φωλιά-είχε δοκάρι.

Ορφέας Ελευθερούπολης-Φρίξος Πλατανοτόπου: 3-0

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης συνέχισε με νίκη, με 3-0, επί του Φρίξου Πλατανοτόπου για την 20η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Στο 12ο λεπτό ο Γιαλαμής έκανε το 1-0, στο 64 ο Κ. Βακιρτζής έκανε το 2-0 και στο 74 ο Αναστασιάδης διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με αμυντικές διαθέσεις στο ματς και δεν κατάφεραν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Βρασίδας Ν. Περάμου: 0-1

Με γκολ του Κώστα Παντίδη στο 32ο λεπτό αλλά και τον Παύλο Αγαθόπουλο να κατεβάζει τα ρολά ο Βρασίδας πέρασε με 0-1 από τα Λιμενάρια και την κόντρα με την τοπική Αναγέννηση για την 20η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι και μεγάλοι νικητές είχαν και ένα δοκάρι με το νεαρό Κτίστη.
Οι γηπεδούχοι είχαν σπουδαίες ευκαιρίες με Αγγελίδη, Δούμπλατζη και κορυφαία την κεφαλιά του Κουκουτάρη που εξ επαφής έσωσε ο Αγαθόπουλος.

Κεραμωτή-Άρη Πηγών: 3-3

Κεραμωτή και Άρης Πηγών δεν έχουν άγχος για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και έτσι στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 20η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας οι δύο προπονητές έδωσαν ευκαιρίες και σε νεαρότερους ποδοσφαιριστές. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν τρεις φορές στο σκορ όμως ο Άρης απάντησε ισάριθμες για το τελικό 3-3. Ο Αϊβάζογλου έκανε το 1-0 για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι σε 1-1. Ο Μπαρκάν έκανε το 2-1 όμως πριν την λήξη του ημιχρόνου έγινε το 2-2. Ο Παπαστεφάνου έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Κεραμωτή, 3-2 για να διαμορφωθεί το τελικό 3-3. Για τον Άρη Πηγών δύο τέρματα πέτυχε ο Αθανασάκης και ένα ο Ιβανίδης.

Μ.Α. Ορφανίου-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 4-0

Ο Μ.Α. Ορφανίου είχε την υπεροχή στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου και κατέκτησε τους τρεις βαθμούς με 4-0, στο ματς της 20ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο ματς, με τον Χαριτίδη όμως στη συνέχεια ο Μέγας βρήκε διεξόδους, ο Μέρτικας έκανε το 1-0 και ο Βεζυρόπουλος το 2-0 για να λήξει το ημίχρονο. Ο Βεζυρόπουλος ανέβασε τον δείκτη στο 3-0 και στη συνέχεια ο Χαλπέτης είχε δύο ευκαιρίες που έβγαλε ο Τοπαλίδης. Ο Μέρτικας διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

**Η διοίκηση του Απόλλωνα Χρυσοχωρίου ευχαριστεί την αντίστοιχη του Μ.Α. Ορφανίου για την άριστη φιλοξενία.

ΑΕΚ Καβάλας-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 0-0

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι στο Βερούλειο μεταξύ της ΑΕΚ και της Δόξας Αμυγδαλεώνα για την 20η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι που αναζητούσαν επειγόντως το τρίποντο για να… επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα ήταν καλύτεροι ιδιαίτερα στο 2ο ημίχρονο, είχαν τρία συνολικά δοκάρια και διαμαρτυρήθηκαν για ένα γκολ που ακυρώθηκε από τον επόπτη Δεδονάκη. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με πάθος και θέληση και έβαλαν στις αποσκευές τους άλλον έναν πολύτιμο βαθμό.

Ατρόμητος Χαλκερού-Ναζιανζός: 0-1

Ο Ατρόμητος Χαλκερού και ο Ναζιανζός αναμετρήθηκαν στο γήπεδο του πρώτου στο γειτονικό ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και οι φιλοξενούμενοι πήραν το πολύτιμο «διπλό» με 0-1. Το χρυσό γκολ πέτυχε στο 90ο λεπτό ο Φωτόπουλος από την περιοχή μετά από σπάσιμο στην περιοχή.  Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με νεανικό σύνολο και διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο 88 όταν ακυρώθηκε γκολ του Μουράτη ως οφσάιντ. Οι δύο ομάδες είχαν και από μια αποβολή. Στο 81 έμεινε με δέκα παίκτες ο Ναζιανζός λόγω αποβολής του Καρακεϊσογλου με 2η κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Λίγο μετά αποβλήθηκε και ο Βορίδης για τον Ατρόμητο, με 2η κίτρινη κάρτα, για επικίνδυνο παίξιμο.