http Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Στην 2η παράταση λύγισε ο ΓΣΕ, Ολυμπιακός-Μαρούσι στον τελικό!!!
Saturday, 26 June 2021 16:54

Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ: Στην 2η παράταση λύγισε ο ΓΣΕ, Ολυμπιακός-Μαρούσι στον τελικό!!!

Ο ΓΣ Ελευθερούπολης υποδέχθηκε το Μαρούσι στον 1ο μεταξύ τους αγώνα στα Play offs της Α2, οι παίκτες του πάλεψαν, έδωσαν όλοι ψυχή και σώμα, έδωσαν μάχες κάποιες πάνω από τις δυνάμεις τους, αδικήθηκαν και όμως χρειάστηκαν 50 λεπτά αγώνα για να λυγίσουν με 102-106.

Σε ένα από τα καλύτερα ματς της χρονιάς, ιδίως από το 4ο δεκάλεπτο και μετά το Μαρούσι έκανε το 3-0 στη σειρά των αγώνων και προκρίθηκε στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (έκανε το 3-0 επί του Πανερυθραϊκού). Πολλά τα παράπονα για τη διαιτησία, με αντιαθλητικά αλλά και ανάποδα σφυρίγματα σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης αλλά και 3 (!!!) συνολικά αποβολές από το πάγκο (Μουλάκης, φυσικοθεραπευτής από το 3ο δεκάλεπτο αλλά και Κ. Παπαδόπουλος στο 33:30). Καθήκοντα προπονητή άσκησε ο Γ. Λογοθέτης που δεν ε

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι; Ο ΓΣΕ και το Μαρούσι ήταν ισόπαλοι με 10-10 στα μέσα του 1ου δεκαλέπτου αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως είχαν την πρωτοβουλία και μια διαφορά ασφαλείας. Όλα αυτά μέχρι το 32ο λεπτό. Ο ΓΣΕ αντέδρασε, έκανε το 67-67 και το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά… Το σκορ ήταν 76-79 λίγα δεύτερα πριν την λήξη όμως ο Δημάκος με τρίποντο έκανε το 79-79 και ο ΓΣΕ πήρε μια ακόμη ευκαιρία. Ντέρμπι και η 1η παράταση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και 91-91 για την 2η παράταση. Το Μαρούσι πήρε εύθραυστη διαφορά και τελικά την διατήρησε για να φτάσει στη νίκη πρόκριση με 10-2-106.

Για τον ΓΣΕ δεν ψάχνουμε κορυφαίους… Και οι 7 ήταν υπέροχοι. Τι και αν έχασαν κάποιες βολές…. Τι και αν έκαναν λάθη στο πρώτο ημίχρονο… Στο τέλος μας αποζημίωσαν και αξίζουν πολλά χειροκροτήματα.

**Δεκάλεπτα: 18-25, 38-45 (ημίχρονο), 57-65, 79-79κ.α., 91-91 (1η παράταση), 102-106 (2η παράταση)