http Α΄ ΕΠΣΚ: Νίκες για πέντε γηπεδούχους, σπουδαίο «διπλό» για την Δόξα Θεολόγου
Sunday, 03 February 2019 18:07

Α΄ ΕΠΣΚ: Νίκες για πέντε γηπεδούχους, σπουδαίο «διπλό» για την Δόξα Θεολόγου

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Στην 15η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας νικητές αναδείχθηκαν πέντε γηπεδούχοι και πιο συγκεκριμένα, ο Βύρωνας Καβάλας, ο Βρασίδας Ν. Περάμου, η Αναγέννηση Λιμεναρίων, ο Ατρόμητος Χαλκερού και ο Φρίξος Πλατανοτόπου. Σπουδαίο «διπλό» για την Δόξα Θεολόγου. Άνευ αγώνα νίκη για τον Κεραυνό Κρηνίδων. Αναλυτικά:

Βύρωνας Καβάλας-ΜΑ Φιλίππων: 4-0

Ο Βύρωνας λύγισε την αντίσταση του ΜΑ Φιλίππων για την 15η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας, με 4-0, χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση και επηρεασμένος και από το ματς Κυπέλλου της προηγούμενης Τετάρτης. Στο 25ο λεπτό ο Άγγος έκανε το 1-0 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 50, ο Άγγος κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Καρίπογλου για το 2-0. Στο 70 ο Άγγος, από μπαλιά του Τσίλογλου, ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο 81, από πάσα του Άγγου, ο Παντελίδης διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Βρασίδας Ν. Περάμου-Ορφέας: 2-1

Ο Βρασίδας Ν. Περάμου ήταν ο μεγάλος νικητής στο τοπικό ντέρμπι με τον Ορφέα Ελευθερούπολης, με 2-1 με ολική ανατροπή μάλιστα στο σκορ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς, είχαν ευκαιρίες και προηγήθηκαν στο 18 με γκολ του Αναστασιάδη  (0-1). Στο 43 ο Αρβανίτης έφερε το παιχνίδι στα ίσα, 1-1, και έτσι έληξε το ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, είχαν τα ηνία, στο 55 είχαν δοκάρι με τον Τσότρα και στο 58 ο ίδιος παίκτης κέρδισε πέναλτι. Στην «βούλα» πήγε ο Προβατίδης όμως απέκρουσε ο Ευστρατίου. Στο 78 μετά από εκτέλεση φάουλ έγινε γέμισμα στην περιοχή και ο Περκουλίδης έκανε την ολική ανατροπή για το τελικό 2-1.

Συνθέσεις

Βρασίδας Ν.Περάμου: Κουνατίδης, Περκουλίδης, Χατζησταύρου, Αρβανίτης (46 Μπαρμπαγιάννης), Μπατάκογλου, Μουλάι, Καλτσίδης, Προβατίδης, Φωτόπουλος (75 Ιωαννίδης), Τσότρας, Φουστέρης.

Ορφέας Ελευθερούπολης: Ευστρατίου, Ζαρωτιάδης (75 Αμιάδης), Βερβερίδης (56 Ευκαρπίδης), Σολακίδης, Μαυρομμάτης, Χριστοδουλίδης, Τελλίδης, Καπνόπουλος (59 Παπουτσής), Γιαλαμής, Χρυσικός (53 Ντομί), Αναστασιάδης.

**Την Τετάρτη 6/2, στις 19.00, στο Αμφιθέατρο «Φρίξος Παπαχρηστίδης» θα πραγματοποιηθεί η εκδήλωση κοπής βασιλόπιτας των Παλαιμάχων του Ορφέα Ελευθερούπολης. Στην διάρκεια της θα τιμηθούν ο Νίκος Τιλκής, ο Σούλης Σαμαράς, ο Σούλης Θαλασσινός και ο Κώστας Μενεξές.

Άρης Πηγών-Δόξα Θεολόγου: 0-2

H Δόξα Θεολόγου είχε την ουσία στο δυνατό ντέρμπι με τον Άρη Πηγών και πήρε το πολύτιμο «διπλό», με 0-2, για την 15η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Η νίκη μάλιστα ήταν αφιερωμένη στον πρόεδρο του συλλόγου που είχε τα γενέθλια του και αυτός τους έκανε το τραπέζι σε ταβέρνα στην Κεραμωτή.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο μέρος όμως ο Ρίζος κράτησε το μηδέν στην εστία του. Στο 18ο λεπτό από κοντά προσπάθεια του Παπαστεφάνου έβγαλε ο τερματοφύλακας της Δόξας. Στο 33 κεφαλιά του Δάδαρου έβγαλε ο Ρίζος και ευκαιρία του Αλμπάντη και νέα απόκρουση. Στο πρώτο μέρος, η Δόξα είχε δύο σουτ του Ρουμελιώτη που δεν βρήκαν στόχο. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 46, εκτέλεση φάουλ του Οτέμπερη στο δοκάρι και 0-1. Στη συνέχεια, δύο σουτ του Τσανακτσόγλου δεν βρήκαν στόχο και στο 70 ο Οτέμπερης κέρδισε πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Στεπανιάν για το τελικό 0-2.

Συνθέσεις

Άρης Πηγών: Αϊβαζιδης (80 λ.τ. Μπιρμπίλης), Ζαρκαντζάς, Ιβανίδης, Γαμβρέλης, Κουτρουλός (65 λ.τ. Μπίλιας), Αλμπάντης (60 Μανασής), Δάδαρος (60 Κυζάκης), Ναθαναηλίδης Ε., Παπαστεφάνου, Βλάχος, Ναθαναηλίδης Ι.

Δόξα Θεολόγου: Ρίζος, Θεοφυλάκης, Βογιατζής Ι. (55 Τσανακτσόγλου), Μπαϊρακταρίδης Τζομιάδης, Ζούλης, Στεπανιάν, Οτέμπερης, Λαπούσι (70 Σόρα), Ρουμελιώτης, Μουσάς (85 Μαλίκι).

**Πολλά τα παράπονα από την πλευρά του Άρη Πηγών για την συμπεριφορά του διαιτητή, Θ. Νεοχωρίτη, προς τους ποδοσφαιριστές.

**Μετά την λήξη του αγώνα, η διοίκηση του Άρη Πηγών είχε καλεσμένους τον προπονητή Κώστα Μπανίδη και τους ποδοσφαιριστές σε καφέ στις Πηγές για την εκδήλωση κοπής βασιλόπιτας και το τυχερό φλουρί κέρδισε ο νεαρός Γιώργος Κυζάκης. Ακολούθησε… μαγκάλι για όλους.

Αναγέννηση Λιμεναρίων-ΑΕΚ Καβάλας: 2-0

Η Αναγέννηση Λιμεναρίων πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στην ΑΕΚ, για την 15η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και πήρε πολύτιμη νίκη με 2-. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 0-0 και τους γηπεδούχους να χάνουν δύο-τρεις καλές στιγμές. Στο 60, μπαλιά του Αγγελίδη στον Δούμπλατζη, αυτός βρήκε στον Μαλανδρή που έκανε το 1-0. Στο 68 ατομική προσπάθεια του Αγγελίδη για το 2-0. Η ΑΕΚ προσπάθησε και είχε μια καλή στιγμή για να μπει στο ματς όμως έβγαλε ο Βεζακιάδης.

Ατρόμητος  Χαλκερού-Θεαγένης: 3-1

Πολύτιμη νίκη, με 3-1, κατέκτησε ο Ατρόμητος Χαλκερού με αντίπαλο τον Θεαγένη για την 15η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 2-0, με γκολ από τον Πετρόπουλο και τον Παπαδήμα. Στην επανάληψη, ο Θεαγένης πίεσε όμως αντ΄ αυτού ο Πετρόπουλος ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Ο Ηλιάδης μείωσε στο τελικό 3-1.

Το παιχνίδι είχε αρκετές καθυστερήσεις στο β΄ ημίχρονο, μια για την κόκκινη του Ζωγραφάκη με 2 κίτρινες στην ίδια φάση και άλλη μια για τον τραυματισμό του Κάβουρα που διακομίστηκε στο Νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις. Υπήρξε αρχικά φόβος για πρόβλημα στους χιαστούς ευτυχώς όμως δεν επιβεβαιώθηκε.

Φρίξος Πλατανοτόπου-Ναζιανζός Ν. Καρβάλης: 2-1

Πολύτιμη νίκη, με 2-1, πέτυχε ο Φρίξος Πλατανοτόπου επί του Ναζιανζού για την 15η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο οπότε και προηγήθηκαν με 2-0, με γκολ μάλιστα από νεοαποκτηθέντες. Πιο συγκεκριμένα, στο 21ο λεπτό ο Μόραλης έκανε το 1-0 και στο 39 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τραγαντζόπουλου έγινε το 2-0. Ο Ναζιανζός μπήκε καλύτερα στην επανάληψη, πίεσε και στο 58 μείωσε με τον Ισάκου. Στο 82 ο Μακαρίδης σκόραρε όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ υπό έντονες διαμαρτυρίες. Στην φάση αυτή αποβλήθηκε από τον πάγκο για διαμαρτυρία ο Χαραλαμπίδης. Στο 90 ο Αδαμαντίου είχε καλή στιγμή για τον Φρίξο όμως αμυντικός έκοψε πάνω στην γραμμή.