http Α΄ΕΠΣΚ: Εκτός έδρας νίκες για Βύρωνα και Άρη Πηγών
Sunday, 09 February 2020 18:43

Α΄ΕΠΣΚ: Εκτός έδρας νίκες για Βύρωνα και Άρη Πηγών

Published in Α’ ΕΠΣΚ

Ο Βύρωνας πέρασε με 0-4 από το Χαλκερό για την 18η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και παραμένει στην κορυφή. Πολύτιμο «διπλό» για τον Άρη  Πηγών, με νίκη συνέχισε ο Ορφέας Ελευθερούπολης, εντός έδρας τρίποντα για Αστέρα Φωλιάς και Κεραμωτή. Ισοπαλία στον Πλατανότοπο, αναβολή λόγω πένθους στο ΑΕΚ-ΜΑ Ορφανίου. Αναλυτικά:

Ατρόμητος Χαλκερού-Βύρωνας Καβάλας: 0-4

Ο Βύρωνας Καβάλας ήταν το φαβορί για τη νίκη στο Χαλκερό για την 18η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και την κατέκτησε με 0-4. Μέχρι το 20ο λεπτό οι παίκτες του Ατρόμητου… κρατούσαν και μάλιστα είχαν δύο καλές στιγμές. Στο 28 ανατροπή του Χατζηκυριάκου και πέναλτι, στην εκτέλεση πήγε ο Βλάχος για το 0-1. Στο 35 κάθετη μπαλιά του Χατζηκυριάκου, τετ-α-τετ του Παντελίδη, σουτ και 0-2. Στο 38 μετά από σέντρα του Βλάχου, ο Χατζηκυριάκου με σουτ ανέβασε τον δείκτη στο 0-3 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 70 κάθετη μπαλιά του Βλάχου, και ο Κυγάης διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Ορφέας Ελευθερούπολης-Βρασίδας Ν. Περάμου: 1-0

Ο Ορφέας Ελευθερούπολης κατέκτησε πολύτιμη νίκη, με 1-0, στο γειτονικό ντέρμπι με τον Βρασίδα Ν. Περάμου για την 18η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας, μετά από ένα μέτριο παιχνίδι. Το γκολ που έκρινε τον αγώνα πέτυχε ο Τσαπέγια στο 38ο λεπτό, μετά από ωραία προσπάθεια του Αναστασιάδη. Ο Βρασίδας παρατάχθηκε για το «Χ» όμως  δεν κατάφερε κάτι θετικό.

Αστέρας Φωλιάς-Απόλλων Χρυσοχωρίου: 1-0

Διευρύνει το σερί των θετικών αποτελεσμάτων του ο Αστέρας Φωλιάς. Υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου σε ένα κρίσιμο παιχνίδι για την 18η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας και κατέκτησε πολύτιμη νίκη με 1-0. Το γκολ τρίποντο πέτυχε ο Μπαϊρακτάρη στο 54ο λεπτό της συνάντησης και λίγο μετά ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα. Ο Απόλλων ήταν πιο πιεστικός στο ματς όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες του ακόμη και όταν είχε αριθμητικό πλεονέκτημα.

**Ο Απόλλων Χρυσοχωρίου εξέφρασε παράπονα για την τριπλέτα του αγώνα κυρίως για την τήρηση του πειθαρχικού ελέγχου.

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης -Άρης Πηγών: 0-2

Ο Άρης Πηγών πέρασε με 0-2 από το γήπεδο της Νέας Καρβάλης και τη κόντρα με τον τοπικό Ναζιανζό στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας. Το ημίχρονο έληξε με 0-1 με αυτογκόλ του Αδαμίδη από το 15ο λεπτό. Στο 53 ο Αδαμίδης έκανε χέρι στην περιοχή, είδε την 2η κίτρινη κάρτα και παράλληλα ο Άρης Πηγών κέρδισε πέναλτι. Στην εκτέλεση του πήγε ο Αθανασάκης που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και άουτ. Ο Ναζιανζός πίεσε παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα όμως οι Πηγές λίγο πριν το τέλος σκόραραν για το τελικό 0-2 με τον Αθανασάκη.

Ο διαιτητής του αγώνα διέκοψε τον αγώνα στα μέσα της επανάληψης, λόγω ρίψεων αντικειμένων από φιλάθλους των γηπεδούχων. Ένταση προέκυψε και στην λήξη του αγώνα και αρκετές ήταν οι παρατηρήσεις στο Φ.Α. Όπως αναφέρεται και στην σελίδα του Ναζιανζού: «Δυστυχώς για μία ακόμη φορά ανεγκέφαλοι, τζαμπατζήδες, δημιούργησαν πρόβλημα στην ομάδα ρίχνοντας προς τους διαιτητές μπουκάλια νερού και άλλα αντικείμενα, με το φύλλο αγώνα να είναι ιδιαίτερα επιβαρυντικό. Τέτοια γεγονότα δυσκολεύουν την προσπάθεια ωστόσο η ομάδα θα παλέψει όλα τα παιχνίδια μέχρι το τέλος».

Φρίξος Πλατανοτόπου-Δόξα Αμυγδαλεώνα: 1-1

Ισόπαλο, με 1-1, έληξε το παιχνίδι στον Πλατανότοπο μεταξύ του Φρίξου και της Δόξας Αμυγδαλεώνα για την 18η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας. Το πρώτο 45λεπτο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 47ο λεπτό ο Στεπανιάν έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Η Δόξα βρήκε λύση στο 84ο λεπτό με τον Τσιτσόπουλο να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Κεραμωτή-Αναγέννηση Λιμεναρίων: 2-1

Η Κεραμωτή υποδέχθηκε την Αναγέννηση Λιμεναρίων στο ματς της 18ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας και πήρε το πολύτιμο τρίποντο με 2-1. Στο 15ο λεπτό ο Τζεμαλή κέρδισε πέναλτι, στην «βούλα» πήγε ο Παπαδόπουλος για το 1-0. Στο 26 από κάθετη μπαλιά του Παπαδόπουλου, ο Παπαστεφάνου έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η Αναγέννηση –που παρατάχθηκε με νεανικό σχήμα-ανέβασε ταχύτητα, πίεσε, οι νεαροί άσοι της βρέθηκαν σε καλή μέρα και ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι. Στο 50 ο Μαλανδρής, μετά από ασίστ του Ιακωβίδη μείωσε σε 2-1 και στο 57 ο Αγγελίδης είχε δοκάρι.