http Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Στο +7 ο Άρης Ζυγού, δεύτερο το Αγίασμα
Sunday, 22 December 2019 19:40

Β΄ΕΠΣΚ (1ος όμιλος): Στο +7 ο Άρης Ζυγού, δεύτερο το Αγίασμα

Ο Άρης Ζυγού κατέκτησε το «διπλό» στο Κωτσάλου για την 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και παραμένει στην κορυφή με +7β. από τον δεύτερο. Ο Μακεδονικός Αγιάσματος βρέθηκε στην 2η θέση στο τέλος του 2019 μετά το τρίποντο επί της Γραβούνας και τη νίκη του Θεαγένη στο ντέρμπι της Θάσου επί του Άρη Πρίνου. Μοιρασιά στο καβαλιώτικο ντέρμπι στο Χαλκερό, «διπλό» για την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄,  τρίποντο για τον ΠΑΟΚ. Άνευ αγώνα νίκη για τον Ατρόμητο Λεκάνης. Αναλυτικά:

Άγιος Λουκάς-Άρης Ζυγού: 0-1

Ο Άρης Ζυγού πέρασε με 0-1 από το Κωτσάλου και την κόντρα με τον Άγιο Λουκά στο ματς της 12ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με τους γηπεδούχους όμως να διαμαρτύρονται για ακυρωθέν γκολ αλλά και για πέναλτι που δεν δόθηκε. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα με τους γηπεδούχους να έχουν ακυρωθέν γκολ του Ποτόλια για φάουλ (διαμαρτυρίες γιατί όπως αναφέρθηκε δόθηκε φάουλ σε σύγκρουση τερματοφύλακα και αμυντικού του Άρη Ζυγού). Οι πρωτοπόροι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κορδήστη με 2η κίτρινη κάρτα από τα μέσα της επανάληψης. Στο 70 ο Αβραμίδης με κεφαλιά έκανε το 0-1 και ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι. Στο 85 οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι και διαμαρτυρήθηκαν γι΄ αυτό. Παράπονα για τη διαιτησία έκαναν και οι φιλοξενούμενοι για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε αλλά και τετατετ που κόπηκαν κακώς ως οφσάιντ.

**Η διοίκηση του Αγίου Λουκά έδωσε απένειμε τα εύσημα στους 12 ποδοσφαιριστές που έπαιξαν στο γήπεδο και κόντραραν στα ίσα τον πρωτοπόρο.

Θεαγένης-Άρης Πρίνου: 2-1

Ο Θεαγένης κατέκτησε σπουδαία νίκη, με 2-1, στο ντέρμπι της Θάσου, επί του Άρη Πρίνου για την 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 10ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ηλιάδη, 0-1. Λίγα λεπτά μετά διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάση πέναλτι που δεν δόθηκε υπέρ τους και όπως αναφέρουν θα μπορούσε να αλλάξει την ροή του αγώνα. Στο 35 ο Σέντα ισοφάρισε σε 1-1 και αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Στο 55, από εκτέλεση κόρνερ του Σέντα, κεφαλιά του Αποστολίδη και έγινε η ολική ανατροπή, 2-1.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα έγιναν αψιμαχίες μεταξύ παικτών των δύο ομάδων και τελικά αποβλήθηκαν οι Λαχανάς (Θεαγένης) και Μανολάρι (Άρης Πρίνου).

Ποσειδών – Ηρακλής Καβάλας: 1-1

Μοιρασιά, με 1-1, στο καβαλιώτικο ντέρμπι στο Χαλκερό, μεταξύ του Ποσειδώνα Καβάλας και του Ηρακλή Καβάλας για την 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά με δύο δοκάρια στο πρώτο 10λεπτο ένα με τον Γραμματικόπουλο και ένα με τον Καργιανιώτη. Στο 15ο λεπτό ο Αδαμίδης έκανε το 0-1 και στο 25 ο Ποσειδών έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κυργίδη με 2η κίτρινη κάρτα. Στο 35 ο Ηρακλής ζήτησε πέναλτι. Ο Ποσειδών με δέκα παίκτες έβγαλε ψυχή και ήταν ιδιαίτερα απειλητικός  στην αντίπαλη εστία. Στο 59 από εκτέλεση φάουλ του Γραμματικόπουλου, ο Κοτσέλα έκανε κεφαλιά πάσα στον Κ. Δόνο που με γυριστό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

**Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ο τερματοφύλακας Δόνος Ευάγγελος γύρισε τον αστράγαλο (τραυματισμό που απέκτησε από το ματς με τον Άρη Ζυγού) και συνέχισε όλο το παιχνίδι κουτσαίνοντας για να μη βρεθεί η ομάδα μας με 9 παίκτες αφού ήταν ο δεύτερος κάτω των 21.

**Μετά τη λήξη του αγώνα ο Οικονόμου δέχτηκε δεύτερη κίτρινη , κόκκινη για πρόκληση αντιπάλου. Αργότερα απολογήθηκε στους συμπαίκτες του για την συμπεριφορά του.

**Χρέη προπονητή του Ποσειδώνα διετέλεσε ο ταμίας της ομάδας Κ. Μασμανίδης αφού ο Τσαγκαλίδης έλειπε σε ταξίδι.

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β: 2-3

Η Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄ κατέκτησε το «διπλό» στο Ποντολίβαδο στο ματς της 12ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας με 2-3. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 στο ημίχρονο, έγινε το 1-2, το 1-3 και το τελικό 2-3.Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Π. Κανταϊδης και Μπαλάσης. Για τους νικητές σκόραραν οι Τόνιος, Φάλκος και Κουτσογιαννάκης.

Μακεδονικός Αγιάσματος -Θράκη Γραβούνα: 2-0

Ο Μακεδονικός Αγιάσματος πήρε τη νίκη, με 2-0, στο γειτονικό ντέρμπι με την Θράκη Γραβούνας για την 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Στο 15ο λεπτό ο Νάνος κέρδισε πέναλτι, πήγε στην «βούλα» και έκανε το 1-0. Στην φάση αυτή αποβλήθηκε ο Μαρκάκης ως τελευταίος παίκτης. Ο Νάνος στο 40 διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Ευκαιρίες είχαν οι Παπαδόπουλος, Κιζάκης και Νάνος.

ΠΑΟΚ Καβάλας-Κεραυνός Καλλιράχης: 2-1

Ο ΠΑΟΚ Καβάλας υποδέχθηκε τον Κεραυνό Καλλιράχης για την 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας και πήρε το τρίποντο με 2-1. Το ημίχρονο έληξε με 1-0 με γκολ του Καραγιαννούδη, από σέντρα του Γκαϊτατζή. Ο Λαπούσι ισοφάρισε σε 1-1 και ο Τσέλα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

1ος όμιλος-12η αγωνιστική

Μακεδονικός Αγιάσματος -Θράκη Γραβούνα  2-0

ΠΑΟΚ Καβάλας-Κεραυνός Καλλιράχης           2-1

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄  2-3

Ατρόμητος Λεκάνης-Πανιώνιος Ξεριά                3-0 α.α.

Άγιος Λουκάς                      9-30                6

Ατρόμητος Λεκάνης              12-29            5 (*)

Πανιώνιος Ξεριά                  --**

**Έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

(*) Δεν παρουσιάστηκε στη σέντρα του αγώνα με την Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β΄.

(**) Ο Άρης Ζυγού κέρδισε την ένσταση κατά του Ποσειδώνα και πήρε το νίκη στα χαρτιά.