http Γ΄ Εθνική: 4Χ3 για τους εκπροσώπους της Καβάλας
Sunday, 13 January 2019 17:14

Γ΄ Εθνική: 4Χ3 για τους εκπροσώπους της Καβάλας

Published in ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Οι τέσσερις εκπρόσωποι της ΕΠΣ Καβάλας στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής ξεκίνησαν ιδανικά στο 2019. Ο Νέστος και ο ΑΟΚ κέρδισαν εντός έδρας τους αντιπάλους τους στην 14η αγωνιστική, ο Αετός και ο Κεραυνός Πέρνης κατέκτησαν τα «διπλά» στην Ξάνθη. Αναλυτικά:

Ο Νέστος Χρυσούπολης ξεκίνησε το 2019 με τον τρόπο που τελείωσε, με άλλη μια νίκη που τον κρατά την κορυφή της κατάταξης. Πιο συγκεκριμένα, υποδέχθηκε τον Αλέξανδρο Κιλκίς, έχασε πολλές ευκαιρίες και κατέκτησε το τρίποντο με 2-0. Ο Μκρτσιάν έκανε με καρφωτή κεφαλιά στο 36ο λεπτό το 1-0. Στο 59 ο Αλ. Μελισσόπουλος ανατράπηκε και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Πήγε ο ίδιος στην «βούλα» και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ο ΑΟΚ κέρδισε με 1-0 τον Απόλλωνα Παραλιμνίου σε ένα αγχωτικό απόγευμα στο «Ανθή Καραγιάννη» και παραμένει στην 2η θέση της κατάταξης. Το γκολ-τρίποντο πέτυχε στο 41ο λεπτό ο Γιατσβίνοβιτς με σουτ, μετά από μπαλιά του Μαρκόπουλου.

Ο Κεραυνός Πέρνης κατάφερε να πάρει το «διπλό» στην Ξάνθη επί της Ασπίδας με 0-3. Ο Χαριτίδης στο 15ο λεπτό έκανε το 0-1 και στο 58 o ίδιος παίκτης με εύστοχο πέναλτι έκανε το 0-2. Στο 93ο λεπτό ο Χαλπέτης διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Ο Αετός κατέκτησε πολύτιμο «διπλό», με 1-2, στην Ξάνθη στη κόντρα με τον τοπικό ΟρφέαPuma. Στο 1ο μόλις λεπτό ο Δουμάνης και ο Μουδούρογλου έπαιξαν το ένα-δύο και ο δεύτερος με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 15 ο Γ. Καραγκιόζης ισοφάρισε με σουτ σε 1-1. Στο 26 οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Μαυρόπουλου με 2η κίτρινη κάρτα, μετά από διαπληκτισμό εκτός φάσης με τον  Ελέζη. Στο 65 εκτέλεση κόρνερ, φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Γ. Παυλίδη για το 1-2. Στο 93 ο Ορφέας έμεινε με 9 παίκτες λόγω αποβολής, με 2η κίτρινη κάρτα, του Γ. Καραγκιόζη μετά από διαπληκτισμό με τον Καραγιαννίδη. Στο 95 εκτέλεση φάουλ του Κατρανίτσα, κεφαλιά του Ρούφου που προωθήθηκε για την τελευταία φάση του  αγώνα και ο Κυφωνίδης έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.